|
SORSTALANSG 6
2005.07.28. 09:52
.
6
Csak Zeitzban lttam be, hogy a rabsgnak is vannak htkznapjai, st, hogy az igazi rabsg csupa szrke htkznap tulajdonkppen. Mintha mr lettem volna effle helyzetben krlbell; mgpedig a vonatban egyszer, mg Auschwitzba menet. Ott is az idn, no meg kinek-kinek a maga kpessgn mlt minden. Csakhogy Zeitzban – hogy pldmnl maradjak – azt kellett reznem: megllt a vonat. Ms oldalrl viszont – s ez is igaz – meg oly sebessggel robogott, hogy kvetni se brtam a sok vltozst, elttem, krlttem, de mg sajt magamban is. Egy valamit legalbb elmondhatok: magam rszrl a teljes utat megtettem, minden eslyt, ami csak ezen az ton addhat, becslettel kiprbltam.
Mindenesetre j dologba legelsbben mindentt, mg egy koncentrcis tborban is j szndkkal fogunk – n legalbb gy tapasztaltam: egyelre elegend j rabb vlnom, a jvend majd azutn meghozza a tbbit – nagyjban-egszben ez volt a felfogsom, erre alapoztam az letvitelemet, ugyangy egybknt, ahogy azt ltalban msokon is lttam. Hamar szrevettem, magtl rtetden, hogy azok a kedvez vlekedsek, amelyeket az Arbeitslager intzmnyrl mg Auschwitzban hallottam, nmikpp bizonyra tlz rteslseken alapulhattak. Mr viszont ennek a tlzsnak az egsz mrtkrl, no meg fknt a mr ebbl add minden kvetkeztetsrl is azonban nem mindjrt adtam – nem mindjrt adhattam, elvgre – magamnak teljes pontossggal is szmot, s megint csak ugyangy, ahogy ezt msokon, btran mondhatom: mindenki mson, tborunknak gy hozzvetleg mind a ktezer tbbi foglyn is szleltem, az ngyilkosok kivtelvel, termszetesen. Hanem ht az esetk ritka volt, s semmikpp nem a szablyos, semmi esetre sem a pldaad, mindenki elismerte. Az n flemhez is el-eljutott egy-egy ilyen esemny hre, hallottam, amint megvitattk, eszmt cserltek rla, nmelyek nylt helytelentssel, msok megrtbben, az ismersk sajnlkozva – egszben azonban mindig olyasfle formn, mint ahogy igen ritka, tlnk tvol es, nmikpp nehezen magyarzhat, kiss tn knnyelm, kiss mg tn tiszteletre is mlt, de mindenhogy elhamarkodott cselekedetrl iparkodik tletet formlni az ember.
Az a f, hogy el ne hagyjuk magunkat: valahogy mindig lesz, mert gy mg sosem volt, hogy valahogy ne lett volna – amint Citrom Bandi oktott r, s t viszont erre a blcsessgre mg a munkatbor tantotta meg. Els s legfontosabb dolog minden krlmnyek kzt a mosakods (vlyk prhuzamos sora a kilyuggatott vascsvekkel ell, szabad g alatt, a tbornak az orszgt fel es oldaln). Ugyanily lnyegbevg – ha van, ha nincs – a fejadag takarkos beosztsa. A kenyrbl, akrmi szigorba kerljn is nmagunknak ez a megrendszablyozsa, a msnap reggeli kvhoz, st egy darabnak mg – zsebnk fel vndorl minden gondolatunk, no meg fknt meg-megindul keznk kijtszhatatlan rzsvel – az ebdsznet idejre is maradnia kell – gy, s csakis gy kerlhetjk el pldul a knos gondolatot: nincs mit ennnk. Hogy ruhatrunkban ez ideig a kapct vltem zsebkendnek; hogy appelon, menetben mindig csak a sor kzepe a biztos; hogy mg leves osztsnl sem elre, hanem inkbb htra kell trekednnk, ahol elrelthatan mr a kondr aljbl, kvetkezskpp teht a srjbl mrnek; hogy kanalunk nyelnek egyik oldalt ksnek is hasznlhat eszkzz kalaplhatjuk t: mindezt, s mg sok egyebet, csupa szksges tudomnyt a rablet terletn, mind Citrom Banditl tanultam meg, lestem el s iparkodtam magam is hasonlan alkalmazni.
Sose hittem volna ugyanis, pedig ht val tny: sehol sem oly fontos az letvitel bizonyos rendje, bizonyos pldssg, mondhatnm erny, mint pp a rabsgban, szemltomst. Elegend csupn a Block I. tjkn sztnznnk kiss, ahol az slakosok laknak. Mellkn a srga hromszg minden lnyegest, benne az „L” bet pedig mg azt a krlmnyt rulja rluk mellesleg el, hogy a tvoli Lettorszgbl valk, pontosabban is Riga vrosbl – tudtam meg. Kztk lthatk azok a fura lnyek, akik elszr egy kicsit meg is hkkentettek. Bizonyos tvolsgbl nzve mind csupa vnsgesen vn aggastyn, s nyakukba bjtatott fejkkel, arcukbl kill orrukkal, flhzott vllukrl fityeg szennyes rabgnyjukkal mg a legforrbb nyri napon is rkkn fzs tli varjakra emlkeztetnek. Mintha csak minden merev, el-elakad lpskkel azt krdeznk: ily erfeszts vajon megri-e mg voltakpp a fradsgot? Ezeket a mozg krdjeleket – mert hisz mg kls alakra, de mg tn szinte akr terjedelmkre se jellemezhetnm ket msknt – ismerjk azutn a koncentrcis tborban „muzulmn” nven, mint rtesltem. Citrom Bandi mindjrt va intett tlk: – Ha az ember rjuk nz, az letkedve is elmegy – vlekedett, s volt is a szavban igazsg, ha idvel be is lttam: ehhez azrt mg sok egyb is szksges.
No s mindenekfltt ott a makacssg eszkze: ha klnflekpp is, de mondhatom, ebben sem volt hiny Zeitzban, s olykor igen nagy segtsgnkre lehet, gy vettem szre. Pldul arrl a furaforma trsasgrl, testletrl, fajzatrl vagy mikpp is hvjam, melynek egy pldnyn – bal oldalamon a sorban – mr iderkeztemkor is el-elcsudlkoztam kiss, Citrom Banditl tudtam meg tbbet. Tle hallottam azt is, hogy „finneknek” mondjuk ket. De csakugyan, ha krded tlk, honnan valsiak, azt felelik – ha ugyan mltnak tallnak r egyltalban –, hogy „fin Minkcs” pldul, amin Munkcsot rtik; vagy: „fin Sadarada”, s ez meg pldul – ki kell tallni: – Storaljajhely. Citrom Bandi mg a munkatborbl ismeri a szerzetket, s nincs igen nagy vlemnnyel rla. Mindentt ott lthatak, munknl, menetnl vagy appelnl a sorban, amint temesen elre-htra himblzva mormoljk magukban kifogyhatatlanul, mint valami soha le nem trleszthet adssgot: az imdsgukat. Ha kzben flrehznk szjukat, hogy idesgjk, pldul: – Ks van elad –, nem hallgatunk rjuk. Mg kevsb, brmily csbt is, klnskpp reggel, ha: – Leves van elad –, mert, akrmi furcsa dolog, k nem lnek levessel, nem mg az olykori wursttal sem – semmivel, ami nem a valls elrsa szerint val. De ht mibl lnek akkor? – krden az ember, s Citrom Bandi azt feleln erre: sosem kell flteni ket. S csakugyan, mert amint lthat, meglnek. Egyms kzt, a lettekkel, a zsidk nyelvt hasznljk, de tudnak mg nmetl, ttul, s ki tudn, hogyan mg mindenhogy: csak magyarul nem – hacsak nem zletrl van sz, persze. Egy zben – sehogy se tudtam elkerlni – gy hozta a szerencse, hogy a kommandjukba csppentem. – Reds di jiddis? – hangzott els krdsk. Mikor mondtam nkik, sajna bz’ nem: vgeztek velem, leszerepeltem, gy nztek, mintha leveg, vagy mg inkbb semmi se volnk. Prbltam szlni, szrevtetni magam – mindhiba. – Di bist nist k jid, d’bist sgec – rztk fejket, s csak bmultam, hogy – vgtre lltlag az zlet vilgban jrtas – emberek mint ragaszkodhatnak ennyire esztelen md’ egy oly dologhoz, amelybl ily sokkal tbb a kruk, ennyi sokkal tbb a rfizets, mint a haszon, a vgeredmnyt nzve. Akkor, aznap is tapasztaltam, hogy ugyanaz a feszlyezettsg, ugyanaz a brviszketeg, gyetlensg fogott kztk nmelykor el, amit mg odahazulrl ismerek, mintha valami nem egsz volna rajtam rendjn, mintha nem egsz egyeznk a rendes eszmnnyel, egyszval: nmikpp valahogy, mintha zsid volnk, s ez mgis, fura dolog kiss, utvgre is zsidk krben, egy koncentrcis tborban, gy talltam.
Mskor meg Citrom Bandin csodlkoztam egy cseppet. Akr munkban, akr pihen alatt, gyakorta hallottam, s hamar meg is tanultam tle kedves dalt, amit mg munkaszolglata idejbl, a bntetszzadbl hozott magval. „Uk-rajna fld-jn mi ak-nt szednk / De gy-vk mi ott sem le-sznk” – gy kezddtt, s klnskpp az utols szakaszt szerettem igen meg: „S ha el-hull egy baj-trs, egy j cim-bora / Azt -zenjk majd ha-za / Hogy / Br-mi vr re-nk / Dr-ga szp ha-znk / Ht-lenek nem le-sznk, nem soha” – hangzik. Szp volt, tagadhatatlan, s a szomorks, inkbb lass, semmint pattogs dallama, valamint ennek az egsz kltemnynek a szavai nrm se tvesztettk el hatsukat, termszetesen – pp csupn a csendrt juttattk valahogy eszembe, mg a vonatban egykor, amidn a magyar voltunkra emlkeztetett: vgtre csak, ket is a haza bntette meg, szigoran nzve. Ezt egyszer meg is emltettem neki. Nem is tallt ellenkez rvet, de mintha kicsikt zavartnak, mondhatnm bosszsnak ltszott volna. Msnap aztn valami alkalommal, nagy elmerlten, ismt ftylni, dnnygni, majd nekelni kezdte, mintha mire sem emlkezne. Fogja mg, volt egy msik, srn ismtelt gondolata, „a Nefelejcs utca flasztert taposni” – ott lakik ugyanis odahaza, s ezt az utct, de mg a hzszmot is annyiszor s annyi sznben emlegette, hogy vgl mr magam is megtanultam minden vonzerejt, mr-mr magam is csak oda kvnkoztam, habr a magam emlkezetben meglehets flrees mellkutcnak ismertem csak tulajdonkpp, a Keleti plyaudvar krnykn, valamerre. Gyakran szlt mg, idzett fl s emlkeztetett engem is bizonyos helyekre, terekre, utakra, hzakra, az ezek ormain meg a klnfle kirakatokon is kigyl bizonyos kzismert jeligkre, hirdetmnyekre, vagyis, az szavval: „a pesti fnyekre”, s ezt mr viszont helyesbtenem kellett, knytelen voltam nki elmagyarzni, hogy ezek a fnyek nem lteznek tbb, az elsttts rendszablya miatt, s hogy bizony a bombk itt-ott nmelyest a vrosi ltkpen is vltoztattak. Meghallgatott, de gy lttam, nem nagyon szolglhatott valahogy nyre a flvilgosts. Msnap aztn, amint csak alkalom addott, a fnyekrl is megint jra kezdte.
De ht ki ismerhetn a makacssg valamennyi vltozatt, s mondhatom, mg szmos vltozat kzt vlaszthattam – ha tudtam volna – Zeitzban. Hallottam a mltrl, a jvrl, s sokat, igen sokat hallottam fknt, st, elmondhatom, sehol annyit nem hallhatunk, mint pp rabok kzt, gy ltszik, a szabadsgrl, s elvgre ez is igen magyarzhat, gy vlem, termszetesen. Megint msok egy szlsmondsban, trfban, amolyan viccben leltek valami sajtsgosforma rmt. n is hallottam ezt, termszetesen. Van a napnak egy rja, ami a gyrbl val hazatrs meg az esti appel ideje kz esik, egy jellegzetes, mindig mozgalmas s flszabadult ra, amit a lgerban magam rszrl mindig legjobban vrtam s szerettem – mellesleg ez ltalban a vacsora rja is egyben. pp az udvaron mindenfel nyzsg, zletkt, tereferl csoportokon trtettem keresztl, mikor valaki nekem tdtt, s b fegyencsapka all apr, aggodalmas szempr nzett rm, jellegzetes orr fltt, jellegzetes arcbl. – Nini – szltunk, gyszlvn egyszerre, mivel nrm, n meg r: a balszerencss emberre ismertem. Nyomban igen rvendeni ltszott, s tudakolta, hol a szllshelyem. Mondtam, a Block V.-ben. – Kr – sajnlkozott arra, merthogy meg mshol lakik. Panaszkodott, „nem ltja az ismersket”, s mikor mondtam neki, magam se igen, nem tudom, mirt szomorodott el valahogyan. – Elkeverednk, mindnyjan elkeverednk – ezt az szrevtelt tette, valami, szmomra nmileg homlyos rtelemmel a szavban, a fejcsvlsban. Aztn egyszerre csak flderlt az arca. Akkor krdezte: – Tudja-e, mit jelent itt – s a mellre mutatott – az U bet? – Mondtam neki, hogyne tudnm: Ungar, azaz magyar. – Nem – vlaszolta –: Unschuldig –, vagyis hogy „rtatlan”, majd gy nevetett kurtn fl, s blogatott mg utna eltpreng arccal hosszan, mint akinek igen jlesik valahogy ez a gondolat, nem tudom, mirt. S ugyanezt lttam msokon is aztn, akiktl ksbb mg ezt a viccet hallottam, eleinte meglehets gyakran, a tborban: minthogyha csak valami melenget, valami ert ad rzelmet mertettek volna belle – erre mutatott legalbbis az a mindig egyforma nevets, majd az arcoknak ugyanaz az ellgyulsa, az a fjdalmas mosoly, mgis valahogy gynyrkd kifejezse, amellyel ezt a trft mindannyiszor mondtk s fogadtk, nmikpp olyasfle mdon, mint mikor igen szvhez szl muzsikt vagy valami klnsen megindt trtnetet hall az ember.
Hanem ht azrt rajtuk is csak ugyanazt a trekvst, ugyanazt a j szndkot lttam: k is csak azon voltak, hogy j raboknak mutatkozzanak. Sz se rla, ez volt az rdeknk, ezt kvntk a flttelek, erre szortott itt, hogy gy mondjam, az let. Ha a sorok rendje mintaszer volt s egyezett a ltszm, rvidebb ideig tartott pldul az appel – legalbbis eleinte. Ha szorgosak vagyunk a munknl, elkerlhetjk pldul a verst – legalbbis tbbnyire.
S mgis, eleinte legalbb, azt hiszem, mgis, nem egsz csupn ez a nyeresg, nem kizrlag csak az ily haszon irnythatta mindnyjunk gondolkodst, ezt becslettel kijelenthetem. Itt van pldul a munka, a munka els dlutnja, hogy rgtn ezen kezdjem: egy vagonnyi szrke kavics kiraksa volt a fladat. Ha Citrom Bandi, miutn – az r, ezttal lemedettebb s els pillantsra inkbb jmborabb-forma katona engedelmvel, termszetesen – nekivetkzdtnk (akkor elszr lttam is meg srgsbarna brt az alatta mkd nagy, sima izmokkal meg egy anyajegy sttebb foltjval is a bal melle alatt), azt mondta: – No, mutassuk meg ezeknek, mit tudnak a pestiek! –, gy ezt a legkomolyabban is rtette. S mondhatom, ahhoz kpest, hogy vgre is letemben elszr forgattam kezemben vasvillt, gy az rnk, mint az olykor ide-ideszagll, amolyan pallr klsej, bizonyra gyrbeli ember is meglehets elgedettnek ltszott, ami viszont a mi lendletnket is csak tovbb fokozta, termszetesen. Ha ellenben idvel valami get rzs jelentkezett a tenyeremen, s azt lttam, hogy ujjaim tve mind csupa veres; ha ekzben ideszlt az rnk: – Was ist denn los? –, s n nevettem s mutattam nki a tenyeremet; amire , egyszerre igen elkomorodva, s mg a puskja szjn is rndtva egyet, azt kvnta: – Arbeiten! Aber los! –: akkor vgre is csak termszetes, hogy a magam rdekldse is ms irnyba fordult. Ettl fogva azutn mr csak azt az egyet nztem: mikor nincs rajtam a szeme, mint lophatok egy-egy fut kis pihent, hogyan vehetek minl kevesebbet laptra, sra, vasvillra, s elmondhatom, az ily fortlyokban ksbb igen nagy elrehaladst tettem, s bennk mindenesetre jval nagyobb jrtassgot, tanultsgot meg gyakorlatot szereztem, mint brmely munka menetben is, amit csak vgeztem. s ht elvgre kinek van haszna ebbl? – ahogy egyszer mg, emlkszem, a „Szakrt” krdezte. lltom: valami baj volt itt, valami gtl akadly, valami hiba, valami csd. A mltnyls egy szava, egy jele, egy flcsillan sugara imitt-amott, nem tbb, csak egy szikra mindssze: nekem legalbb tbbet hasznlhatott volna. Hisz szemly szerint voltakpp mi neheztelni valnk van egymsra, ha meggondoljuk? – s a hisg rzse elvgre mg rabsgban is velnk marad; egy cspp nyjassgra vgeredmnykpp is ki ne formlna titkon ignyt, meg azutn belt szval tbbre is jutnnk, gy talltam.
De ht azrt az ily tapasztalatok alapjban mg nem ingathattak igazn meg. Mg a vonat is haladt, ha elre nztem, a tvolban valahol a clt is ott sejtettem, s az els idszakban – az aranyidkben, ahogy Citrom Bandival ksbb elneveztk – Zeitz, a kell letvitel s nmi szerencse mellett, igen trhet helynek mutatkozott – egyelre, ideiglenesen, mg majd a jvend meg nem szabadt tle, termszetesen. Hetente ktszer fl kenyr, hromszor harmad, s negyed csupn ktszer. Zulage gyakori alkalommal. Hetente egyszer ftt burgonya (hat szem, a sapkba mrve, s ehhez mr viszont Zulage is, belthat, nem jrhat); hetente egyszer tejbelaska. A korai breszts els bosszsgt a harmatos nyri hajnal, a derlt g, no meg a gzlg kv hamar feledteti (ilyenkor lgy gyes a latrinnl, mert hamarosan: „Appel!” „Antreten!” – visszhangzik a kilts). A reggeli appel alkalmasint mindig rvid, hisz vgtre vr, srget a munka. A gyr egyik mellkkapuja, amelyet mi, rabok is hasznlhatunk, az orszgttl balra, egy homokos dlre trve, tborunktl gy tz-tizent perc gyaloglsra esik. Mr messzirl zgs, csrgs, berregs, lihegs, vastorkok hrom-ngy krkog khintse: a gyr dvzl – f- meg keresztutaival, az ott cammog darukkal, fldev gpekkel, a sok snnel meg krtk, httornyok, cshlzat, mhelypletek tvesztjvel valsgos vros inkbb. A sok gdr, rok, rom meg omls, fltpett csatorna meg kifordult kbelek rengetege replgpek ltogatst bizonytja. Neve – tudtam meg mr az els ebdsznet alatt – „Brabag”, ami viszont a „Braun-Kohl-Benzin Aktiengesellschaft” nvnek „valaha mg a tzsdn is jegyzett rvidtse” – gy hallottam, s meg is mutattk azt a testes, fradsgos szuszogssal a knykre tmaszkod s zsebbl pp valami megrgcslt kenyrdarabot elhalsz embert, akitl az rtesls szrmazott, s akirl ksbb, mindig egyfajta der ksretben, beszltk is a tborban – br tle magtl ezt sose hallottam –, hogy valaha is birtokosa volt pr itteni rszvnypapirosnak, amint mondtk. Hallom – s a szag is ezrt emlkeztethetett mindjrt a csepeli olajtelepre –, itt is benzin ellltsn fradoznak, oly lelemny segtsgvel azonban, hogy azt ne olajbl, hanem barnaszn anyagbl nyerjk. A gondolatot rdekesnek talltam – de ht nem ezt vrjk tlem, termszetesen, belttam. Az Arbeitskommando eshetsge mindig izgalmas krds. Nmelyek sra, msok a csknyra esksznek inkbb, egyesek a kbelfektets elnyt valljk, megint msok a habarcskever gpek kiszolglst szvelik jobban, s ki tudn, mifle rejtett ok, mily gyans elszeretet fz egyeseket pp a csatornamunkhoz, derkig srga iszapban vagy fekete olajban – br egy ily ok ltezst senki sem ktli, minthogy tbbnyire a lettek k, no meg egyetrt bartaik, a finnek. Az „antreten” sznak napjban egyszer van csak meg az a magasbl lejt s des-bsan elnyl, hossz s hvogat dallama: spedig este, mikor a hazatrs pillanatt jelzi. A mosdk krli nyzsgsben Citrom Bandi egy: – Tguls, muzulmnok! – kiltssal prsel helyet, s nincs testrszem, ami rejtve maradhatna ellenrz tekintete ell. – A pcsd is mosd meg, ott lakik a tet! – szl, s n nevetve engedelmeskedem nki. Most veszi kezdett az a bizonyos ra: az apr-csepr intznivalk, a trfa vagy panasz, a ltogatsok, a megbeszlsek, az zletktsek s az rteslsek kicserlsnek rja, amit a kondrok otthonos csrmplse, ez a mindenkit megmozgat, mindenkit gyors tettre sarkall jelads szakthat csak flbe. Majd: – Appel! –, s csupn szerencse krdse, meddig. De egy, kt, no, legfljebb hrom ra mltn (kzben a fnyszrk is kigyltak immr) nagy a roham a stor keskeny svnyn, melyet ktoldalt a hromemeletes dobozsorok, itteni nevkn „boxok”, hlhelyek szeglyeznek. Aztn egy ideig a stor mg csupa flhomly meg suttogs – ez az elbeszlsek rja, a mltrl, a jvrl, a szabadsgrl. Megtudhattam: odahaza mindenki pldsan boldog volt, s tbbnyire gazdag is. Mg arrl is tjkozdhattam ilyenkor, hogy mit szoktak vacsorlni, st olykor egyb, frfiak kzt meghitten cseng bizonyos trgykrrl is. Akkor is emltettk – amirl ksbb aztn sose hallottam tbb –, hogy a levesbe, nmelyek fltevse szerint, bizonyos okbl egyfajta csillaptszert, „brmot” kevernek – gy lltottk legalbbis, maguk kzt egyetrt s egy kiss mindig sejtelmes arckifejezssel. Citrom Bandi is flttlen megemlti ilyenkor a Nefelejcs utct, a fnyeket vagy – is kivltkpp eleinte, s ehhez mr nem is sok szrevtelem lehetett, termszetesen – „a pesti nket”. Mskor meg gyans mormolsra, halk, kntl, fel-felcsukl nekszra s tomptott gyertyafnyre lettem figyelmes a stor egyik sarka irnybl, s azt hallottam, pntek este van, s hogy amott egy pap, egy rabbi az. Magam is tgzoltam a priccsek tetejn, hogy onnan lenzzek, s egy csoport ember kzepn valban volt, a rabbi, akit n is ismerek. Az jtatossgot csak amgy, fegyencruhsan meg -sapksan gyakorolta, s nem sok figyeltem r, mivel imdkozs helyett aludni vgytam inkbb. Citrom Bandival a legfls emeleten lakunk. Boxunkat mg tovbbi kt hltrssal osztjuk meg, mindketten fiatalok, szeretetremltak s gyszintn Budapestrl valk. Derkaljul fa, azon szalma, a szalmn meg zskvszon szolgl. Pokrcot ketten birtokolunk egyet, de ht nyron utvgre, mg ez is sok. Helynek nem vagyunk pp rettent bvben: ha n megfordulok, a szomszdnak is fordulnia kell, ha a szomszd flhzza a lbt, a magamt is fl kell hznom, de ht azrt az lom gy is mly s mindent feledtet – arany napok voltak, csakugyan.
A vltozsokat kicsit ksbb kezdtem szrevenni – mindenekeltt is a fejadagok terletn. Csak tallgatni tudtam, tudtuk, hogy a fl kenyerek idszaka hov is rppenhetett ily hamar tova: helykbe mindenesetre visszavonhatatlanul a harmad meg negyed korszaka lpett, s mr a Zulage sem mindenkor flttlen bizonyossg tbb. Akkor kezdett lasstani, majd vgl egszen megllni a vonat is. Prbltam elre nzni, de ht kilts csak a holnapra esett, a holnap meg ugyanez a nap, vagyis ht megint egy pont ugyanilyen nap – mr szerencss esetben, persze. Cskkent a kedvem, cskkent a lendlet, egy kicsit mindennap nehezebben keltem, egy kicsit mindennap fradtabban trtem nyugovra. Egy kicsit hesebb voltam, egy kicsit knyszeredettebben mozogtam, valahogy kezdett minden nehezebb, mg n magam is a magam terhre vlni. Mr nem egsz mindig voltam, voltunk – mondhatom btran – j rabok tbb, s ennek jeleit azutn a katonkon, no meg sajt tisztsgviselinken is hamar flismerhettk persze, ezek kzt els helyen, s mr csupn mltsgnl fogva is, a Lagerltesteren.
t tovbbra is, mindig s mindenhol, csak feketben ltni. adja a spszt az breszthz reggel, vizsgl mindent utoljra fell este, s lakosztlyrl amott ell valamerre, sok mindent beszlnek. Nyelve nmet, vre cigny – mi magunk is gy ismerjk csak magunk kzt: „a Cigny” –, s ez is az els ok, amirt koncentrcis tborban jelltek ki nki tartzkodsi helyet, a msodik meg az a rendes pldtl eltr vons a termszetben is, amit Citrom Bandi mr els tekintetre is nyomban megllaptott rla. Viszont a hromszg zld szne meg arra figyelmeztet mindenkit, hogy meglt s kirabolt egy lltlag nla idsebb s emellett – gy beszlik – igen vagyonos hlgyet, akitl tulajdonkpp a meglhetst nyerte, amint mondtk: ilyenkppen elszr letemben lthattam szemlyesen is valdi rablgyilkost teht. Az tiszte a trvny, munkja, hogy rend meg igazsg legyen tborunkban – els hallomsra nem pp igen bartsgos gondolat, mindenki, magam is azt talltam. Msrszt viszont, be kellett ltnom, egy bizonyos ponton sszetveszthetk az rnyalatok. Nkem szemly szerint pldul tbb bajom akadt az egyik Stubendiensttel, mrpedig ez feddhetetlenl becsletes ember. Ezrt is szavaztak r j ismeri, ugyanazok, akik a Blockltestert, Kovcs doktort (a cm itt – rtesltem – nem orvost, hanem gyvdet jell) is megvlasztottk, mint hallom, mind egy helyrl: a Balaton szp vidkrl, Sifok kzsgbl valk. Az a bizonyos vrhenyes ember az, neve – mindenki tudja – Fodor. Mrmost igaz vagy nem, de egyetrt nzet: a Lagerltester kedvtelsbl hasznlja botjt vagy klt, azrt, mivel ez, a tborbeli szbeszd szerint legalbb, bizonyos gynyrsget szerez – lltlag – nki, valami azzal kapcsolatost – vlik a jrtasabbak tudni –, amit a frfiaknl, fiknl, de mg olykor a nknl is keres. Emennl viszont a rend nem rgy, hanem valsgos flttel, s ltalnos rdek, ha knyszersgbl – s ezt sosem felejti emlteni – hasonlkpp jrna trtnetesen el. Msrszt viszont a rend sosem, s mind kevsb teljes. Ezrt knytelen aztn a merkanl hossz vasnyelvel a tolongk kzibe csapni a sorban, gy juthatunk – ha nem tudnnk netn, mint kell a kondr elbe jrulnunk, ednynket pontosan a szeglynek egy meghatrozott helyhez illesztve – az oly krvallottak sorba, akiknek kezbl ilyenkor csajka, leves egyknnyen rplhet, mert – vilgos, s a helyesl moraj is ezt jelzi mgtte – gy az munkjt, kvetkezskpp teht minket, soron kvetkezket htrltat, ezrt hzza le lbuknl fogva a htalvkat, hisz egynek bnt a tbbi vtlen snyli meg, utvgre. A klnbsget – belttam – a szndkban kell, termszetesen, nzni, egy bizonyos ponton azonban, mondom, elmosdhatnak az ily rnyalatok, s az eredmnyt meg viszont ugyanannak tapasztaltam, brhogyan is nztem.
rajtuk kvl volt mg itt, srga karszalagjval s mindig kifogstalanul vasalt cskos ruhjban a nmet kp, akit szerencsre nem sokat lttam, majd kezdett feltnedezni, nagy mulatomra, a mi soraink kzt is egy-egy fekete karszalag, rajta a szernyebb „Vorarbeiter” flirattal. pp ott voltam, mikor egy blokkunkbli s nkem addig nem is igen fltn s emlkezetem szerint addig msok ltal sem klnsebben nagyra tartott vagy kzismert, br amgy erteljes s tagbaszakadt ember els zben jelent meg, ujja szeglyn az jdonatj karszalaggal, a vacsornl. De most mr, ltnom kellett, nem ugyanaz az ismeretlen ember volt tbb: alig tudtak csak hozzfrkzni a bartok meg ismersk, mindenfell az ellpsnek rvend, gratull, szerencsekvn szavak, kezek irnyultak fel, s nmelyekt elfogadta, msokt viszont, lttam, nem, akik aztn sietsen el is oldalogtak onnan. S utbb kvetkezett csak a – szmomra legalbbis – legnneplyesebb pillanat, amikor ltalnos figyelem s valami tisztelet-, mondhatnm htatfle csnd kzepett, nagy mltsggal, cseppet sem sietve, cseppet sem elhamarkodva, a bmul vagy irigyked tekintetek kereszttzben msodik porcirt lpett oda, ami most mr a rangjval egytt illeti meg, spedig a kondr legaljrl, s amit a Stubendienst ezttal mr egyenjogaknak jr megklnbztetssel mrt ki nki.
Mskor meg peckes jrs, dombor mellkas ember, rgtn megismertem: az auschwitzi katonatiszt karjrl virtottak felm a betk. Egy nap a keze al is kerltem, s mondhatom, gy igaz: j embereirt mg a tzbe is megy, nem terem viszont nla babr a lhtk s az olyanok szmra, akik msokkal kapartatnk ki a gesztenyt – ahogy ezt maga, sajt szavaival, a munka kezdetekor bejelentette. Msnap aztn Citrom Bandival ezrt is csusszantunk t egy msik kommandba inkbb.
Mg egy vltozs is a szemembe tltt, spedig rdekes md’ fknt kvlllkon, gy a gyrbeli embereken, reinken, s legfbb csak egy-egy mltsgon a tborunkban is: azt vettem szre, talakultak. Elszr nem egsz tudtam mire magyarzni a dolgot: valahogy mind igen szpek voltak, legalbbis az n szememben. Aztn jttem csak r, egy s ms jelbl, hogy mi vltozhattunk meg, termszetesen, csak ht ezt nehezebben szleltem. Ha pldul Citrom Bandira nztem, rajta semmi klnst se lttam. De prbltam visszaemlkezni r, s sszevetni els megjelensvel, mg akkor, jobbomon a sorban, vagy a munknl elszr fltn, mintegy termszetrajzi brhoz hasonlan kitremked, behorpad, ruganyosan meghajl vagy kemnyen nekifeszl, fl-al mozg inaival, izmaival, s gy mr bizony kiss hitetlenkednem kellett. Akkor rtettem csak meg, hogy az id nmelykor megcsalhatja szemnket, gy ltszik. gy is kerlhette el figyelmemet ez a – pedig eredmnyben igen lemrhet – folyamat egy egsz csaldon pldul, a Kollmann csaldon. A tborban mindenki ismeri ket. Bizonyos Kisvrda nevezet helysgbl valk, ahonnan mg sokan vannak itt, s abbl, ahogy hozzjuk vagy rluk szlnak, azt kvetkeztettem, odahaza tekintlyes emberek lehettek bizonyra. Hrman vannak: kis termet kopasz apa, egy nagyobb meg egy kisebb fi, az apjuktl elt, de egymshoz – s eszerint, gondolom, teht valsznleg a mamjukhoz – a megszlalsig hasonlt kt arc, egyformn szke srtk, egyformn kk szemek. k hrman mindig egytt jrnak, ha csak egy md van r: kz a kzben. Mrmost egy id mlva azt vettem szre, hogy az apa le-lemaradozik, s a kt finak kell segtenie, magval hznia a keznl fogva. jabb id mlva az apa mr aztn nem volt kztk. Akkor meg hamarosan a kisebbet kellett ugyangy hznia a nagyobbiknak. Mg ksbb ez is eltnt mellle, s akkor mr a nagyobb csak nmagt hzta, s mostanban meg t se ltom sehol. Mindezt, mondom, szrevettem, csak ht nem gy, ahogy utbb aztn mr – ha elgondolkodtam rajta – sszefoglalhattam, lepergethettem mintegy, hanem csak fokonknt, minden egyes fokozathoz jra meg jra hozzszokva – s gy aztn mgse vettem tulajdonkpp szre. Pedig ht magam is megvltozhattam, gy ltszik, mivel a „Brdszmves”, akit egy nap pp a konyha strbl lttam nagy otthonosan kilpni – s meg is tudtam, ott tallt magnak, a burgonyahmozk irigylsre mlt tekintlyessgei kzt beosztst –, sehogy se akart eleinte flismerni. Bizonygattam neki, n volnk, a „Shellbl”, s krdeztem tle, nem akadna-e vajon, vgre is a konyhn, trtnetesen valami harapnival, netn maradk, valami a kondrok aljrl, esetleg. Azt felelte, megnzi, s hogy a maga rszre ugyan semmi kvnsga, de hogy nincs-e vletlenl cigarettm, minthogy a konyhai Vorarbeiter „megvsz a cigarettrt”, amint mondta. Bevallottam: nincsen, s akkor elment. Nemsok aztn belttam, kr volna r tovbb is vrakoznom, s hogy a bartsg is csak vges dolog, gy ltszik, aminek az let trvnye szab hatrt – igen termszetesen egybknt, sz se rla. Mskor meg n nem ismertem fl egy fura teremtmnyt: pp arra, gyanthatan a latrina irnyba botorklt. Fegyencsapkja flig csszva, arca csupa horpads, hegy meg szeglet, orra srga, hegyn rezg vzcsepp. – Selyemfi! – szltam nki: fl se nzett. Csak csoszogott, egy kezvel nadrgjt tartva, tovbb, s gondoltam: noht bizony, ezt se hittem volna. Megint mskor, mindssze csak mg srgbban s mg sovnyabban, kiss mg nagyobb s mg lzasabb szemmel, de azt hiszem, a dohnyz fi volt, akit szrevettem. Ekkortjt bukkant fl a Blockltester jelentsben az Abend- meg Morgenappel idejn az a ksbb llandsul, csak pp mindig a szmok tern vltakoz kifejezs: „Zweie im Revier”, vagy: „Fnfe im Revier”, „Dreizehne im Revier”, s gy tovbb; majd egy j fogalom is, a hiny, a fogyadk, kiess, azaz: „Abgang”. Nem, bizonyos krlmnyek kzt semmi j szndk sem elegend. Mg otthon olvastam, hogy idvel, no meg a kell erfeszts rn, a rablethez is hozzszokhat az ember. S ez gy is lehet valsznleg, semmi ktelyem, mondjuk otthon pldul, egy szablyos, tisztessges, amolyan civil brtnben, vagy mikppen is mondjam. Csakhogy egy koncentrcis tborban erre, az n tapasztalatom szerint, bizony nemigen knlkozik md. S btran llthatom, hogy – nlam legalbbis – sosem az igyekvs, sosem a j szndk hinyban: az a baj, hogy nem adnak hozz elegend idt, egyszeren.
A menekvsnek hromfle tjrl-mdjrl tudok – mert lttam, hallottam vagy tapasztaltam – egy koncentrcis tborban. Magam az elsvel s tn, megengedem, a legszernyebbel ltem – de ht van egy terlete termszetnknek, amely – amikppen tanultam is – csakugyan, az ember mindenkori s eltulajdonthatatlan birtoka. Igaz tny: kpzeletnk mg a rabsgban is szabad marad. Meg tudtam valstani pldul, hogy mialatt kezem lapttal vagy csknnyal foglalatoskodott – takarkosan, beosztssal, mindig pp csak a legszksgesebb mozdulatokra szortkozva –, n magam egyszeren nem voltam jelen. Azrt a kpzelet sem egszen, vagy legalbbis csupn korltokkal hatrtalan, gy tapasztaltam. Hisz ugyanily fradsggal lehettem volna brhol elvgre, Calcuttban, Floridban, a vilg legszebb helyein akr. Viszont mgis, ez nem volt elgg komoly, nem hihettem – hogy gy mondjam – el, s ilyenkpp azutn legtbbnyire csak otthon talltam magam. Igaz, sz se rla, ezzel se voltam kevsb vakmer, mint lettem volna, mondjuk, Calcuttval; csakhogy itt mr talltam valamit, bizonyos szernysget, s mondhatnm, egyfajta munkt, ami kiegyenltette, s ezzel mintegy hitelestette is azon nyomban a fradozst. Hamar reszmltem pldul: nem ltem helyesen, nem jl hasznltam fel otthoni napjaimat, sok, tlontl is sok a megbnnivalm. gy – emlkeznem kellett – akadtak telek, melyek kzt vlogattam, turkltam bennk, majd flretoltam, egsz egyszeren, mert nem szerettem, s e percben ezt rthetetlen s helyrehozhatatlan mulasztsnak talltam. Vagy ott volt az oktalan huzavona apm meg anym kzt, a szemlyem miatt. Ha majd hazamegyek, gondoltam, gy, ezzel az egyszer, ezzel a magtl rtetd szhasznlattal, mg csak meg sem llva kzben, mint akit semmi ms, csupn ezt a mindennl termszetesebb tnyt kvet krdsek rdekelhetnek csupn: ha majd hazamegyek teht, ennek mindenesetre vgt vetem, bknek kell lennie – gy dntttem. Voltak aztn odahaza dolgok, amik miatt idegeskedtem, st amiktl – brmi nevetsges –, de fltem, gy bizonyos trgyaktl a tanulmnyi anyagban, ezeknek tanraitl, attl, hogy szmadsra hvnak, s hogy a feleletben netn csdt mondhatok, majd vgl apmtl, mikor majd az eredmnyrl beszmolok nki: most azutn fl-flidztem ezeket a flelmeket, pusztn csak azrt a szrakozsrt, hogy magam el kpzeljem, ismt vgigljem s mosolyogjak rajtuk. De legkedvesebb idtltseml egy teljes, egy hinytalan otthoni napot kpzeltem mindig, megannyiszor el, reggeltl egszen estig lehetleg, s egyre, tovbbra is csak a szernysgnl maradva. Vgre is egy erbe telt volna valamely klnleges, valamely tkletes napot is elkpzelnem akr – de ht n rendesen csak egy rossz napot kpzeltem el, korai flkelssel, iskolval, szorongssal, rossz ebddel, s mindazt a sok lehetsget, amit bennk akkor mulasztottam, elvtettem, st szre sem vettem, elmondhatom, itt a koncentrcis tborban most a lehet legnagyobb tkllyel mind helyrehoztam. Hallottam mr, s most tansthattam is: valban, kpzeletnk szrnyalsnak nem szabhatnak hatrt a szk brtnfalak. Az volt a hiba csak: ha ekzben oly messzire vitt, hogy mg a kezemet is feledtette, igen hamar a legnyomsabb, a leghatrozotabb rvvel tallhatott ismt jogba lpni a vgtre azrt mgis igencsak itt lev jelen valsg.
Ekkortjt kezdett el-eladdni tborunkban, hogy a reggeli appelon nem egyezett a ltszm – mint a minap is mellettnk, a Block VI.-ban. Mindenki jl tudja, mi trtnhetett ilyenkor, hisz az breszt egy koncentrcis tborban azt nem breszti csak fl, akit mr fl se lehet kelteni tbb, ezek pedig megvannak. De ht ez a menekls msik mdja, s ugyan kit ne fogott volna el – egyszer, egyetlenegyszer legalbb – a ksrts, ki tudna mindig tntorthatatlanul szilrd maradni, s kivltkpp reggel, amikor fl, nem: rbrednk megint egy jabb napra, a mr hangos stor, a mr szedelzkd szomszdsg krben – n magam ugyan nem, s flttlen meg is ksrelem, ha Citrom Bandi minduntalan meg nem akadlyoz benne. Elvgre a kv nem oly fontos, az appelon meg mr ott lesznk – ezt gondolja az ember, ezt gondoltam n is. Nem maradunk, termszetesen, a fekhelynkn – hisz ennyire gyermekes vgtre senki sem lehet –, hanem flkelnk, rendesen, becslettel, gy, amint a tbbiek, s aztn… ismernk egy helyet, egy flttlenl biztos zugot, szzat is tennnk r egy ellen. Mr tegnap, esetleg mg rgebben kinztk, szrevettk, szemnkbe tltt, vletlenl, minden terv, szndk nlkl, csak amgy nmagunkban pldlzva. Most aztn esznkbe jut. Almszunk pldul a legals boxoknak. Vagy flkeressk ezt a bizonyos szzszzalkos rst, hajlst, mlyedst, biztos sarkot. Itt azutn jl befedjk magunkat szalmval, alommal, takarkkal. Kzben mindegyre azzal a gondolattal, hogy az appelon mr magunk is ott lesznk – mondom, volt id, mikor ezt jl, igen jl megrtettem. A merszebbek mg azt is gondolhatjk, hogy egy szemly mg valahogy elcsszik: elszmoljk magukat pldul – hisz vgtre mindnyjan csak emberek vagyunk –; hogy egyetlenegy hiny – mma, kizrlag ma reggel csak – nem szr flttlenl szemet, s estre mr viszont – gondoskodunk rla – egyezik majd a ltszm; a mg vakmerbbek: hogy azon a biztos helyen semmikpp, semmi eszkzzel sem tallhatjk meg. De az igazi elszntak erre sem gondolnak, mivel ezek egyszeren azt tartjk – s olykor magam is gy vlekedtem –, hogy egyrnyi j alvs minden kockzatot s brmi rat is megr, utvgre.
De ht ennyit nemigen adnak nkik, hisz reggel minden gyorsan pereg, s nicsak, mr meg is alakul, nagy sietsggel a keresk csoportja: ell a Lagerltester, feketben, frissen borotvlva, kackis bajusszal, illatosan, mgtte szorosan a nmet kpval, a mgtt pr Blockltesterrel meg Stubendiensttel, ftyksk, furks- meg kampsbotok mind kszenltbe helyezve a kzben, s fordulnak be egyenest a Block VI.-ba. Odabentrl lrma, zrzavar, s pr perc mltn – hallga csak! – ez mr a nyomra tallk gyzelmes, harsog diadalma. Cincogsfle vegyl bel, egyre vkonyabban, majd elhallgat, s hamarost a vadszok is megjelennek. Amit a storbl magukkal cipelnek – mr csak holt trgyak mozdulatlan halmaznak, kusza rongycsomnak ltszik innen –, a sor legszlre dobjk oda, fektetik el: iparkodtam nem odanzni. Hanem egy-egy trt rszlet, egy-egy mg gy is kivehet rajz, vons, emlkeztet jegy mgis arra vonta, knyszertette a tekintetem, s fl is ismertem benne, aki egykor volt: a balszerencss embert. Aztn: – Arbeitskommandos antreten! –, s szmthatunk r: a katonk ma szigorbbak lesznek.
S vgl a menekls harmadik, sz szerinti s valsgos mdja is megfontolhat, gy ltszik, erre is volt plda egyszer, egyetlenegy zben tborunkban. Hrman vannak a szkevnyek, mindhrman lettek, tapasztalatokban, nmet nyelvben, helyismeretben jrtas, dolgukban biztos foglyok – kelt suttogva hre s mondhatom, az els elismers, reink rovsra szl titkos krrvends, st, itt-ott csodlat s mr-mr a plda kvetst latolgat, lehetsgeit mrlegel flbuzduls utn meglehetsen dhsek is voltunk rjuk mindahnyan, mr jjel, gy kett-hrom ra tjkn, amikor bntetsbl a tettk miatt, mg mindig az appelon lltunk, pontosabb szval: imbolyogtunk inkbb. Msnap este, bevonulskor aztn megint csak iparkodtam nem jobb fel nzni. Hrom szk llott ugyanis ott, s rajtuk hrom ember, emberfle lt. Hogy pontosabban is mifle ltvnyt nyjthattak, s hogy mi lehetett a nyakukban lg papirostbla nagy, ormtlan bets flirata: mindez irnt egyszerbbnek lttam nem rdekldni (azrt gy is rtsemre jutott, mert a tborban mg sok emlegettk: „Hurrah! Ich bin wieder da!” – azaz: „hurr, megint itt vagyok!”); lttam ezenfll mg egy tkolmnyt, egy, kiss az otthoni hzudvarok porolira emlkeztet llvnyzatot is, rajra hrom ktllel, hurokra ktve – eszerint teht, megrtettem: akasztft. Vacsorrl termszetesen sz sem lehetett, hanem rgtn: – Appel –, majd: – Das ganze Lager: Achtung! –, ahogy ott ell, teljes hangervel, maga a Lagerltester veznyelte, szemlyesen. sszelltak a szokott bntets-vgrehajtk, tovbbi vrakozs utn a katonai hatalmassgok kpviseli is megjelentek, s aztn minden megtrtnt, annak rendje-mdja szerint, hogy gy mondjam – szerencsre tlnk igen messze, ell, a mosdk kzelben, s nem is nztem oda. Inkbb balra figyeltem, ahonnan a hang rkezett ugyanis egyszerre, valami mormols, valami dallamfle. Vkony, elrenyl nyakon kiss reszketeg fejet lttam ott a sorban – fkpp csak egy orrot meg egy risi, e percben szinte valahogy esztelen fnyben frd nedves szemet tulajdonkppen: a rabbit. Nemsok aztn a szavt is megrtettem, annl is inkbb, mivel ezt a szt lassacskn tbben is tvettk tle a sorban. A finnek pldul mind, de sokan msok is. St, s nem tudom, mi ton-mdon, de mr a szomszdsgba, a tbbi blokkhoz is tkerlt valahogyan, elterjedt s sztharapzott mintegy, mert ott is egyre tbb mozg szjat s vatosan, alig-alig, de mgis hatrozottan elre-htra hintz vllat, nyakat meg fejet vettem szre. Kzben ez a mormols, itt a sor kzepn, pp csak hogy hallhat volt, de llandan, mint valami fld all jv moraj: „Jiszkadal, vjiszkadal” – hangzott jra meg jra, s annyit mg n is tudok, hogy az gynevezett „Kaddis” ez, a zsidk imja a holtak tiszteletre. S meglehet, ez is makacssg volt csupn, a vgs, az egyetlen, tn – be kellett ltnom – nmikpp egy kiss knyszer, mondhatnm elrt, bizonyos rtelemben kiszabott, mintegy rmrt s egyttal hasztalan mdja is a makacssgnak (mert hisz ott ell klnben mi sem vltozott, eltekintve az akasztottak utols pr rngstl, mi sem mozdult, mi sem rendlt meg erre a szra); s mgis, meg kellett valahogy rtenem azt az rzst, amiben a rabbi arca szinte felolddni ltszott, s aminek erejtl mg orrcimpja is oly furcsn remegett. Mintha csak most volna itt az a rg vrt perc, az a bizonyos gyzelmes perc, amelynek eljvetelrl, emlkszem, mg a tglagyrban szlott. S csakugyan, most elszr fogott engem is el, nem tudom, mirt, bizonyos hinyrzs, st nmelyes irigysg, most elszr sajnlkoztam kicsit, hogy nem tudok magam is – pr mondatot legalbb – a zsidk nyelvn imdkozni.
De sem makacssg, sem imdsg s semmifle menekls sem szabadthatott meg egy dologtl: az hsgtl. Otthon is voltam mr – vagy legalbbis azt hittem, hogy voltam – termszetesen hes; hes voltam mg a tglagyrban, a vonatban, Auschwitzban, de mg Buchenwaldban is – de ht gy, huzamosan, hossz tvon, hogy gy mondjam, ezt az rzst mg nem ismertem. Egy lyukk, valami rr vltoztam t, s minden igyekezetem, minden trekvsem ennek a feneketlen, ennek az egyre kvetelz rnek a megszntetsre, eltmsre, elhallgattatsra irnyult. Erre volt csak szemem, ezt szolglhatta csak egsz rtelmem, ez irnythatta csak minden tettem, s ha nem ettem ft, vasat vagy kavicsot, csakis azrt, mivel ezek nem sztrghat s flemszthet dolgok. De pldul homokkal mr prblkoztam, s ha netn fvet lttam, sose haboztam – de ht f sem a gyrban, sem a tbor terletn nemigen akadt, sajna. Egyetlen kis, hegyes hagymrt kt szelet kenyeret is elkrtek, s ugyanennyirt rultk a szerencss mdosak a cukor- meg marharpt: magam ltalban az utbbit szerettem jobban, mert ez levesebb s tbbnyire mretre is nagyobb, br a hozzrtk gy tartjk, a cukorrpban a tbb rtk, a tartalom s tper – de ht ugyan ki is vlogatna, ha szvs hst, csps zt kevsb llhattam is. De bertem vele, nmi vigaszomul szolglt az is, ha legalbb msok esznek. reink ebdjt mindig elhoztk utnuk a gyrba, s le nem vettem rluk a szemem. Mondhatom, nem sok rmm tellett azonban bennk: gyorsan ettek, meg se rgtk, az egszet elkapkodtk, lttam, fogalmuk sincs, mit is cselekszenek valjban. Mskor egy mhelybeli kommandban voltam: itt meg a mesterek bontottk ki, amit hazulrl hoztak, s – emlkszem – sok nztem egy srga, nagy btykkkel teli kezet, amint egy hosszks vegbl hossz zldbabokat emelt ki, egyiket a msik utn, meglehet, megengedem, mellesleg kiss valami bizonytalan, valami homlyos remnyben is taln. De ht ez a btyks kz – mr minden btykt, minden elrelthat fogst jl ismertem – egyre az veg meg a szja kzti ton jrt, kzlekedett csak tovbb. Egy id mlva aztn ezt is eltakarta ellem a hta, mivel elfordult, s megrtettem, termszetesen: embersgbl, holott szerettem volna megmondani nki, csak nyugodtan, csak tovbb, hisz magam rszrl a ltvnyt is sokra tartom, a semminl ez is tbb, bizonyoskppen. Tegnapi krumplihajat, egy egsz csajkval, elszr egy finntl vsroltam. A dli pihen alatt szedte el, nagy knyelmesen, s aznap szerencsre Citrom Bandi nem volt velem a kommandban, hogy akadkoskodhatott volna. Maga el tette, foszlott papirost, abbl kvecses st kotort el, mindezt lassan, hosszadalmasan, s ujjai hegyvel mg a szjba is vitt, megzlelt egy csipetnyit, mieltt, csak amgy, flvllrl, ideszlt volna: – Elad! – ltalban kt szelet kenyr vagy a margarin az ra: az esti leves felt krte. Prbltam alkudni, hivatkoztam mindenre, mg az egyenlsgre is. – Di bist nist k jid, d’bist sgec, te nem zsid – rzta azonban finnek ismert mdjn, a fejt erre. Krdeztem tle: – Akkor mrt vagyok itt? – Honnan tudja n aztat? – vonta vllt. Mondtam nki: – Rohadt zsid! – Attl mg nem adok olcsbban – vlaszolta. Vgl is megvettem tle, annyirt, amennyit krt, s nem tudom, este honnan termett ott pp abban a pillanatban, amint a levesemet kimrtk, s azt sem, hogy miknt orrinthatta elre meg: tejbelaska lesz vacsorra.
llthatom, hogy bizonyos fogalmakat kizrlag egy koncentrcis tborban rthetnk teljesen meg. Gyerekkorom ostoba mesinek volt pldul gyakori szereplje az a bizonyos „vndorlegny” vagy „szegnylegny”, ki a kirlyleny kezrt felcsap a kirlyhoz szolglatra, s rmmel, mert mindssze csak ht nap az ra. „De ht nap nlam ht esztend!” – mondja nki a kirly; nos, ugyanezt mondhatom n is a koncentrcis tborrl. Sose hittem volna pldul, hogy ilyen hamar vlhat fonnyadt vnember bellem. Otthon ehhez id kell, tven-hatvan v legalbbis: itt hrom hnap is elg volt hozz, hogy cserbenhagyjon a testem. Kijelenthetem, nincs knosabb, nincs elkedvetlentbb dolog, mint nap nap utn kvetni, nap nap utn szmba venni, mennyi pusztult el bellnk ismt. Otthon, ha tlontl sok figyelmet nem is fordtottam r, de ltalban sszhangban voltam szervezetemmel, szerettem – hogy gy mondjam – ezt a gpezetet. Emlkszem egy nyri dlutnra, amikor az rnyas szobban izgalmas regnyt olvasgattam, mikzben tenyerem jles szrakozottsggal simtgatta izmoktl feszl, napbarntott combom arany pihs, engedelmesen sima brt. Most ugyanez a br rncosan fityegett, srga volt s szikkadt, mindenfel kelevnyek, barna karikk, hasadsok, repedsek, rcskk meg pikkelyek bortottk, melyek, kivltkpp az ujjaim kzt, kellemetlenl viszkettek. – Rh – llaptotta meg hozzrt blintssal Citrom Bandi, mikor megmutattam neki. Csak bmultam ezt a sebessget, ezt a fkeveszett iramot, amivel nap mint nap fogyott, enyszett, olvadt s tnedezett valahov csontjaimrl a bort anyag, a ruganyossg, a hs. Minden nap valami jabb dolog lepett meg, valami jabb hiba, jabb rtsg ezen az egyre furcsbb, egyre idegenebb trgyon, ami valaha j bartom: a testem volt. R se brtam mr nzni, valami meghasonlott rzs, egyfajta szrnykds nlkl; idvel ezrt is nem vetkzdtem mr le, hogy megmosakodjam, eltekintve az ily fls fradalmak irnt val minden kelletlen hzdozsomtl is, aztn a hidegtl, no meg, persze, a ciptl.
Ez az eszkz, nkem legalbbis, igen sok bosszsgot okozott. ltalban, ruhadarabjaimmal, melyekkel a koncentrcis tborban flszereltek, nem lehettem elgedett, kevs volt bennk a clszersg s sok a hiba, st, kellemetlensgeknek vltak egyenest a forrsaiv – egyltaln, bzvst mondhatom: nem vltak be. gy pldul az apr szem, szrke esk idejn – amelyeket mr az vszak vltozsa tesz ilyenkor tartss – a vszonruha merev klyhacsv alakul t, aminek vizes rintstl mindenkpp vakodni igyekszik borzong brnk – mindhiba, termszetesen. Mit sem r itt a rabkpnyeg amit, tagadhatatlan, becslettel kiosztottak –, ez az jabb klnc, ez az jabb nedves rteg, s nzetem szerint a cementeszsk durva papirosa sem kielgt megolds, melyet, sokakhoz hasonlan, Citrom Bandi is orzott magnak, s a ruhja alatt hord, dacolva minden kockzattal, hisz az ily bn hamar flsznre kerl: egy bot tse csak a hton, egy msik meg a mellen, s a zrgs mris nyilvnvalv teszi a vtket. Ha meg viszont mr nem zrg – krdem n –, mivgre akkor ez a ppp zott jabb nyg, amitl mg szabadulni is csak titkon tudunk?
De legbosszantbb, mondom, a facip. Az egsz a srral kezddtt tulajdonkpp el. Msklnben elmondhatom, ebben a tekintetben sem voltak egsz kielgtek eddigi fogalmaim. Otthon is lttam, st tapostam is mr sarat, termszetesen – de ht arrl mit se tudtam, hogy a sr olykor java gondunk, letnk szntere lehet. Hogy mit is jelent lbikrnkig elmerlni benne, majd lbunkat minden ernk megfesztsvel, egyetlen, nagyot cuppan rntsval kiszabadtani onnan, s csupn azrt, hogy jra belmertsk, mindssze csak hsz-harminc centimternyivel elbbre: minderre nem voltam, s hiba is lettem volna flkszlve. Mrmost a faciprl az derlt ki, hogy idvel letrik a sarka. Ilyenkor egy vastag, majd egy bizonyos hts ponton hirtelen elvkonyul s gondolaformra flkereked talpon jrhatunk aztn, ezen a kerek talpon elre hintztatva magunk, affle „Keljfeljancsi” bbuk mintjra. Emellett a nhai sarok helyn, a kreg meg az itt igen vkony talp kztt naprl napra nvekv rs tmad, amelyen azutn minden lptnknl hideg sr, no meg vele apr kavics, mindenfle les hordalk iramolhat akadlytalanul be. Ekzben a kreg mr rg fldrzslte boknkat, s szmtalan sebet mart az alatta lev puhbb krnyken. Ezek a sebek mrmost – tulajdonsgaik szerint – nedvedznek, s nedvk bizony ragacsos: ilyenkpp azutn a ciptl idvel semmikpp sem tudunk szabadulni tbb, levehetetlenn vlik, hozztapadt, s akr egy jabb testrsz, valsggal rntt a lbamra mintegy. Ebben voltam napkzben, s ebben is trtem nyugovra, mr csupn azrt is: ne kelljen az idt vesztegetnem, mikor nyughelyemrl fl, pontosabban le kell majd ugranom, jente kt-hromszor, st ngyszer is olykor. S jszaka mg hagyjn: nmelyes gy-baj, csetls-botls, csszkls utn az odakinti srban, a fnyszrk vilgnl valahogy csak clhoz jutunk. De mit tegynk nappal; mit, ha a kommandban tr rnk – ami pedig elkerlhetetlen – a hasmens? Az ember ilyenkor sszeszedi minden btorsgt, leveszi sapkjt, s engedelmet kr az rtl: – Gehorsam zum Abort –, fltve persze, hogy akad bd, mgpedig rabok ltal is hasznlatba vehet bd a kzelben. De tegyk fl, akad, tegyk fl, hogy rnk jsgos s engedlyt d egyszer, d msodszor is: nos – hadd krdjem –, ki lehet oly vakmer, ki oly minden vgsre elsznt, hogy trelmt harmadszorra is prbra tegye? Ilyenkor aztn mr csak a nma kzdelem marad, egymsra zrt fogakkal, folyvst reszket horpasszal, mg eldl a prba, s vgl vagy testnk, vagy akaratunk kerekedik fll.
s vgs eszkzl – vrva vagy vratlan, kihva vagy pp elkerlni igyekezve – mindig s mindentt ott a vers. Ebbl is kivettem a magam rszt, termszetesen, de nem jobban – ha nem is kevsb –, mint a rendes, az tlag, a kznapi, mint brki, brmelyiknk, annyira, amennyi teht nem holmi kln, szemly szerinti balesettel, hanem csupn tborunk szokott fltteleivel jr. S kln kvetkezetlensg, ha el kell mondanom: az elbbiben nem is egy, voltakpp erre mgiscsak inkbb hivatott, inkbb flhatalmazott, ktelmezett – vagy mint is mondjam – SS-belitl, hanem egy bizonyos „Todt” nevezet homlyosabb, ahogy hallom, affle munkafelgyeleti testletnek egy srga ruhs katonjtl rszesltem. volt ott, s vette szre – de micsoda hang, mekkora szkkens ksretben –, hogy elejtettem a cementeszskot. Csakugyan, a cementhordst minden kommand, s szerintem is teljes okkal, csakis a ritka alkalmaknak jr, mg magunk kzt is alig-alig bevallhat rvendssel fogadhatja. Az ember lehajtja fejt, valaki nyakra helyez egy zskot, azzal elballag egy teherautig, itt msvalaki leveszi rla, aztn egy szp nagy kerlvel, melynek hatrait a pillanatnyi lehetsg szabja meg, visszabandukol, s szerencss esetben mg sorakoznak is eltte, teht jabb idt csenhet, megint a kvetkez zskig. Mrmost a zsk is mindssze gy krlbell tz-tizent kil – otthoni viszonyok kzt gyerekjtk, bzvst mg labdzhatnk is vele akr: de ht itt megbotlottam, elejtettem. S fkpp a zsk papirosa is flrepedt, a rsen meg kifolyt, s ott a fldn porlad a tartalom, az anyag, az rtk, a drga cement. Mr mellettem is volt, mr reztem is klt az arcomon, majd, miutn a fldre teremtett, csizmjt is a bordimban, nyakamon meg a kezt, amint arcomat a fldhz, a cementbe nyomkodta: szedjem, kaparjam ssze, nyaljam fl – kvnta, esztelen mdra. Majd meg a talpamra rngatott: meg fogja nekem mutatni – ich werde dir zeigen, Arschloch, Scheisskerl, verfluchte’ Judehund –, hogy tbbet egyetlen zskot sem ejtek el, grte. Ettl a perctl aztn minden fordulnl maga rakta nyakamra az jabb zskot, csak velem trdtt, egyedl n voltam a gondja, kizrlag engem kvetett tekintetvel a kocsiig s vissza, s vett elre akkor is, ha pedig a sor s igazsg szerint mg elbb msok kvetkeztek volna. Vgl mr-mr szinte sszejtszottunk, kiismertk egymst, mr-mr szinte valami elgedettsget, biztatst, hogy ne mondjam, bszkesgflt lttam az arcn, s bizonyos szemszgbl, el kellett ismernem, vgre is joggal: csakugyan, ha imbolyogva
| |