Trtnet Felice B. Kisasszonynak
Vasrnap dleltt trtnt, gynyr tavaszi idben. Georg Bendemann fiatal keresked ott lt magnszobjban, a foly mentn hosszan sorakoz, jformn csak magassgra s sznre klnbz, knnyed szerkezet hzak egyiknek els emeletn. ppen befejezett egy levelet; klfldn tartzkod, ifjkori bartjnak rt, jtkos lasssggal zrta le a bortkot, majd knykt az rasztalra tmasztva, kinzett az ablakon a folyra, a hdra s a szemkzti parton halvnyan zldell magaslatokra.
Azon tndtt, hogy ez a bartja, ki elgedetlen volt otthoni elrejutsval, vekkel ezeltt sz szerint elmeneklt Oroszorszgba. Most pedig zlete van Ptervrott, eleinte igen virgz, lassan azonban megreked zlete, ahogy egyre ritkul ltogatsai alkalmval panaszolja. Mindhiba hajszolta ht idegenben az letet, idegenszer krszaklla alig rejthette csak gyerekkorbl ismers arct, kezdd betegsgrl rulkod srgs sznt. Mint elmondotta, valjban nincs kapcsolata honfitrsai ottani kolnijval, m a helybeli csaldokkal sem ll jformn semmifle trsadalmi rintkezsben, s gy vgkpp agglegnysgre adta a fejt.
Ugyan mit rjunk az ilyen embernek, ki nyilvnvalan rossz vgnyra futott; sajnlhatjuk, segteni nem tudunk rajta: Tancsoljuk neki esetleg, jjjn haza, teremtse meg itt az lete alapjt, jtsa fel rgi j kapcsolatait, hiszen mi akadlya – azonkvl bzzon bartai segtsgben? Ez azonban nem jelent egyebet, mint hogy minl kmletesebben, annl srtbben azt is kzljk vele, hogy eddigi prblkozsa csdt mondott, hagyjon fel vgre mindefflkkel, trjen haza, s tkozl fiknt viselje a bmul tekinteteket; hogy csak a bartai rtik valamelyest; s hogy valjban nagy gyerek, kvetnie kell szpen itthon maradt, sikeres bartai pldjt. S mg gy is biztos–e, hogy a sok gytrelem, melyre elsznnnk, clhoz vezet a vgn? Taln mg hazatrteni se sikerl t – hiszen maga mondta, nem rti mr az itthoni viszonyokat –, s mindennek ellenre mgis idegenben marad, a tancsok csak tovbb kesertik, bartaitl messzebb hidegtik. Ha azonban kvetn a javallatot, s – persze nem szndkok, de a tnyek kvetkeztben – kedveszegetten itthon maradna, sem bartai krben, sem nlklk nem lenne boldoguIsa, szgyenkezs gytrn, nem lenne se hazja, se bartja tbb, nem jobb–e akkor, ha marad idegenben, ahogy eddig? Hiszen, ily krlmnyek kztt, kpzelhet–e csakugyan, hogy elrejut?
Ha teht azt akarjuk, hogy akr a levlkapcsolat is fennmaradjon, tulajdonkppen nem kzlhetnk vele semmit, olyasmit sem, amit klnben a legtvolabbi ismersnek is gtls nlkl megemltennk. Hrom ve nem jrt mr idehaza a bart, indokolta pedig ezt, kevss meggyzen, az oroszorszgi politikai viszonyok bizonytalansgval, melyek eszerint egy kis zletember rvidke tvolltt sem engedik; holott valjban szzezrvel jrjk oroszok a vilgot. E hrom v alatt azonban pp Georg szmra vltozott meg sok minden. Anyjnak krlbell kt ve bekvetkezett hallrl, amita is ids apjval l kzs hztartsban, mg rtestette a bartjt, aki rszvtt nyilvntotta levelben, melynek szraz hangvtelt csak az indokolhatja, hogy az ilyen esemny feletti gysz idegenben elkpzelhetetlenn vlik. Georg azonban ez id ta, sok egybbel egytt, az zlet dolgait is igen hatrozottan a kezbe vette. Taln mg az anya lt, az apa, kizrlag a maga vlemnyt rvnyestvn az zletben, megakadlyozta fia nll cselekvst; taln az anya halla ta, br tovbbra is az zletben dolgozott, tartzkodbb lett, taln – s ez meglehetsen valszn – szerencss vletlenek mg fontosabb szerepet jtszottak itt, tny az, hogy az zlet kt v alatt vratlanul fellendlt, meg kellett kettzni a szemyzetet, a forgalom tszrsre ntt, s ktsgtelenl tovbbi fejlds grkezett.
A bart azonban mit sem sejtett e vltozsrl. Rgebben, utoljra taln a rszvtnyilvnt levlben, r akarta beszlni Georgot, vndoroljon ki Oroszorszgba, s rszletesen ecsetelte azokat a lehetsgeket, amelyek Ptervrott pp Georg zletgban vrhatk. Georg zletnek jelenlegi llsa mellett eltrpltek ezek a szmok. zleti sikereirl mgsem volt kedve rni bartjnak; s ha most utlag tenn ezt, csakugyan furcsn festene.
gy Georg megelgedett azzal, hogy mindig jelentktelen esemnyekrl rjon; s efflk, ha egy nyugodt vasrnapon elgondolkozunk, seregestl tolulnak emlkezetnkbe. Nem akart mst, mint hogy bartjban tovbbra is megmaradjon szlvrosa emlke gy, ahogyan e hossz id alatt bizonyra kialakthatta, megszokhatta. gy trtnt, hogy Georg leveleiben, meglehetsen nagy idkzzel, hromszor is beszmolt valami kzmbs szemlynek egy ugyanolyan kzmbs lnnyal trtnt eljegyzsrl, mg vgl, Georg szndkval homlokegyenest ellenkezen, bartja rdekldni kezdett e klns eset irnt.
S mgis sokkal szvesebben rt efflkrl, hogysem tudassa, maga is eljegyzst lt egy hnapja bizonyos Frieda Brandenfelddel, jmd csald lenyval. Menyasszonyval gyakran emlegettk ezt a bartot s a klns levelezst, melyet Georg folytatott vele. „Szval az eskvnkre el se jn – mondta a lny –, nekem pedig jogom lenne minden bartodat megismerni.” „Nem akarom zavarni – felelte Georg –, jl rts meg, valsznleg eljnne, legalbbis azt hiszem, de feszlyezn a dolog, vesztesnek rezn magt, taln irigyelne, s bizonyra elgedetlenl utazna haza egymagban; s sosem olddna fel benne ez az elgedetlensg. Egyedl – tudod, mit jelent az?” „De ht nem rtesl–e majd mskpp is a hzassgunkrl?” „Ezt persze meg nem akadlyozhatom, m jelenlegi letmdjt tekintve, a dolog valszntlen.” „Ha ilyen bartaid vannak, Georg, egyltaln nem kellett volna eljegyezkedned.” „Igen, ebben hibsak vagyunk mindketten; de most sem akarnm mskpp.” S amikor a lny, Georg cskjai nyomn hevesebb llegzettel, azt mondta mg: „Tulajdonkppen mgis bnt”, Georg valban rtatlan dolognak tartotta, ha mindent megr a bartjnak. – Ilyen vagyok, s gy kell elfogadnia – mondta magban –, nem kanyarthatok olyan embert magambl, aki a bartsgra mltbb lenne valahogy, mint gy vagyok.
s ezen a vasrnap dlelttn rt hossz levelben csakugyan tudstotta bartjt az eljegyzsrl, mg hozz ekkppen: „A legklnb jsgot a vgre tartogattam. Eljegyezkedtem bizonyos Frieda Brandenfelddel; jmd csald lenya; jval a te tvozsod utn telepedtek le itt, vagyis aligha ismerheted ket. Lesz mg alkalmam tbbet rni menyasszonyomrl, most hadd mondjak annyit, nagyon boldog vagyok, kettnk viszonyban pedig olyas vltozs llt be, hogy szemlyemben ezttal htkznapi bart helyett boldog bartot dvzlhetsz. Nemklnben menyasszonyomban – aki szvlyesen dvzl, s legkzelebb maga is r Neked szinte bartnt, ami egy agglegny szmra nem elhanyagolhat szempont. Tudom, sok minden akadlyoz, hogy megltogathass bennnket, nem mgis eskvm lenne–e a legjobb alkalom, hogy ez egyszer minden akadlyt flretolj az tbl? Brhogy trtnjk is vgl, tekintettel semmire ne lgy, cselekedj legjobb beltsod szerint.”
E levllel a kezben lt Georg hosszasan az rasztalnl; arct az ablak fel fordtotta. Lentrl egy arra jr ismerse ksznt fel neki; pp hogy vlaszolt egy szrakozott mosollyal.
Vgl zsebre vgta a levelet, s szobjbl egy kis oldalfolyosn tment apja szobjba, ahol hnapok ta nem jrt. Erre egybknt nem is volt semmi szksg, hiszen naponta tallkozott apjval az zletben, egytt ebdeltek egy vendglben, estnknt pedig, br mindegyikk magrl gondoskodott, hacsak Georg, mint ez gyakrabban megtrtnt, bartokkal nem idztt pp, vagy a menyasszonynl, ltogatban, tbbnyire elldgltek egy kicsit, mindketten jsgjukba mlyedve, a kzs nappaliban.
Georg csodlkozott, milyen stt az apja szobja mg ezen a dlelttn is. Ilyen rnyat vet ht a nagy fal, mely a keskeny udvar tloldaln magasodik. Apja az ablaknl lt a sarokban – a sarkot megboldogult anyjnak klnfle emlkei dsztettk –, s jsgot olvasott; a lapot ferdn tartotta maga el, ekkpp prblvn ellenslyozni gyenge ltst: Az asztalon ott voltak a reggeli maradvnyai, nem sok fogyhatott a jelek szerint.
– , Georg! – mondta az apa, s nyomban elindult fel. Jrs kzben sztnylt nehz kntse, kt szrnya krlverdeste alakjt. „Apm mg most is ris”, mondta magban Georg.
– Elviselhetetlenl stt van itt – mondta azutn.
– Igen, stt van – felelte az apa.
– Az ablakot is becsuktad?
– Jobban szeretem gy.
– De ht odakint kellemes meleg van – mondta Georg, mintegy imnti szavai folytatsaknt, s lelt.
Az apa leszedte s egy ldra rakta a reggeli ednyt.
– Tulajdonkppen csak azt akartam mondani neked – folytatta Georg, s elmerlten nzte az regember mozdulatait –, hogy mgis megrtam Ptervrra az eljegyzsemet. – Kihzta a zsebbl, majd visszaejtette a levelet.
– Ptervrra? – krdezte az apa.
– Csak a bartomnak – mondta Georg, apja tekintett keresve. „Az zletben mgis egszen ms – gondolta –, mint ahogy itt l elterpeszkedve, ahogy a karjt keresztbe fonja a melln.”
– Igen. A bartodnak – mondta az apja, megnyomva a szt.
– Hiszen tudod, apm, hogy elszr el akartam hallgatni az eljegyzsemet. Tapintatbl, nem msrt. Magad is tudod, milyen nehz ember a bartom. gy gondolkoztam, mshonnan rteslhet ugyan a dologrl, mg ha magnyos letmdjt tekintve ez nem valszn is – ezt meg nem akadlyozhatom –, mgse n legyek, akitl megtudja.
– s most meggondoltad magad? – krdezte az apa, az ablakdeszkra tette a szlesen kitertett jsgot, r a szemvegt, melyet meg a kezvel takart le.
– Igen, meggondoltam. Ha igazi j bart, mondtam magamban, boldog eljegyzsem neki is rmre lesz. S ezrt nem haboztam tovbb; tudatom vele a hrt. Mieltt azonban bedobom a levelet, gondoltam, elmondom neked.
– Georg – mondta az apa, s szlesre hzta fogatlan szjt –, hallgass ide! Eljttl hozzm, hogy megbeszld velem a dolgot. Ez ktsgkvl becsletedre vlik. De mindez semmi, st rosszabb a semminl, ha a teljes igazsgot el nem mondod. Nem akarok ide nem tartoz dolgokat felbolygatni. Drga anynk halla utn trtnt egy s ms rt dolog. Meglehet, ezeknek is eljn az ideje, s taln hamarbb, mint gondolnnk. Az zletben ez–az elkerli a figyelmemet, titkolni taln nem titkolnak semmit ellem – korntsem akarom azt felttelezni most, hogy brmit is eltitkolnnak –, nem vagyok mr elg ers, emlkezetem kihagy, pillantsom nem ri t a dolgok sokflesgt. Ez elssorban a termszet rendje, msrszt anynk halla is jobban megrendtett, mint tged. De ha mr itt tartunk, a levelednl, krlek, Georg; ne akarj becsapni. Aprsg, szt sem rdemel, teht ne akarj becsapni. Ltezik csakugyan ez a te ptervri bartod?
Georg zavartan llt fel. –Hagyjuk most a bartaimat. Ezer bart sem ptolja az apmat. Tudod, mire gondolok? Nem kmled magad elgg. De az ids kor is kveteli jogait. Nlklzhetetlen vagy szmomra az zletben, jl tudod, m ha az zlet rt netaln az egszsgednek, holnap becsukom mindrkre. Ez nem megy gy. Ms letmdot kell tallnunk szmodra. Egszen msmilyet. Itt lsz a sttben, holott a nappaliban gynyr vilgos van. Csipegeted csak a reggelit, ahelyett hogy j erben tartand magad. Csukott ablaknl lsz, pedig milyen jt tenne a leveg! Nem, apm! Orvost hvok, utastsait kvetjk majd. Szobt cserlnk, te kltzl az ellsbe, n ide. Semmi sem vltozik krltted, mindenedet magaddal viszed. De erre mg rrnk, elbb dlj le egy kicsit, nyugalomra van szksged. Gyere, segtek neked levetkzni, majd megltod, rtek hozz. Vagy mindjrt tmgy az ells szobba, s egyelre az n gyamba fekszel. Ez egybknt sszer lenne.
Georg kzvetlenl apja mellett llt, ki most mellre csggesztette bozontos, sz fejt.
– Georg – mondta halkan, mozdulatlanul az apa.
Georg nyomban letrdelt mellje, ltta apja fradt arct, ahogy a szeme sarkbl risira nvekv pupilli rszegezdnek.
– Nincs neked bartod Ptervrott. Mindig is nagy trfacsinl voltl, s velem szemben sem trtztetted magad. Ugyan, mirt lenne pp ott bartod! Nem hihetem.
– Emlkezz csak, apm – mondta Georg, felemelte apjt a karosszkbl, s ahogy ott llt most gyengn, kibjtatta hzikntsbl –, nemsokra hrom ve lesz, hogy bartom itt jrt nlunk, ltogatban. Emlkszem, mennyire nem kedvelted. Legalbb ktszer letagadtam elled, br ott lt pp a szobmban. Nagyon is megrtettem, hogy ellenszenves neked, bartom klns ember. De azutn mgis egszen kellemesen eltrsalogtl vele. Akkoriban olyan bszke voltam, hogy odafigyelsz r, blogatsz s krdezgeted. Ha utnagondolsz, emlkezni fogsz a dologra. Hihetetlen trtneteket meslt akkoriban az orosz forradalomrl. Hogy pldul az egyik zleti tjn ltott Kijevben valami csdlet kzepette egy papot az erklyen, ahogy szles, vrz keresztet metszett a tenyerbe, felemelte a kezt, s szlt a tmeghez. Hiszen olykor magad is elmeslted azutn ezt a trtnetet.
Georgnak ekzben sikerlt jra leltetnie apjt, s a vszon alsnadrg fltt hordott triknadrgjt meg a zoknijt is vatosan lehzta mr. A nem tlsgosan tiszta fehrnem nvddal tlttte el; me, elhanyagolja az reget. Bizonyra az ktelessge lett volna, hogy gyeljen r, vlt–e pldul rendszeresen fehrnemt. Menyasszonyval mg nem beszlte meg, hogyan is alakul apja jvje, hallgatlagosan feltteleztk ugyanis, hogy az apa ott marad egyedl a rgi laksban. Most azonban Georg a leghatrozottabban gy dnttt, magval viszi apjt leend otthonba. Hiszen a gondoskods, amelyben az reg ekkpp rszeslhetne, csaknem kseinek is ltszott mr.
Karjn vitte gyba az apt. Szrny rzs fogta el, amikor az gyhoz vezet nhny lpst megtve szrevette, hogy apja kzben az ralncval jtszik a melln. Nem tudta nyomban lefektetni sem, oly ersen kapaszkodott az ralncba.
m alighogy gyban volt, mintha rendbe jtt volna minden. Maga takarzott be, maga hzta a takart egszen a vllig. Felnzett Georgra, s a tekintete nem volt bartsgtalan.
– Ugye, most mr emlkszel r? – krdezte Georg, btortan blintva.
– Jl be vagyok takarva? – krdezte az apa, mintha nem tudn megnzni, kellkpp betakarta–e a lbt.
– Szval jlesik mr az gy – mondta Georg, s mg jobban bebugyollta.
– Jl be vagyok ht takarva? – krdezte az apa mg egyszer, s mintha klns figyelemmel vrta volna a vlaszt.
– Lgy nyugodt, jl be vagy takarva.
– Nem! – kiltotta az apa, gy, hogy a felelet csaknem krds volt, s olyan ervel lkte le magrl a takart, hogy az rptben szlesen kibomlott, s mris felegyenesedve llt az gyon. Csak fl kezt tmasztotta knnyedn a mennyezetnek. – Le akartl takarni, tudom n azt, galambocskm, de letakarva, azrt mg nem vagyok. s ha vgs erm is ez, szmodra elg lesz, mg sok is. Hogyne ismernm a bartodat. lenne a szvem szerint val fi. Ezrt is csaptad be annyi ven t. Mi msrt? Azt hiszed, nem srtam miatta? Ezrt zrkzol be az iroddba, ugye, senki ne zavarjon, a fnk dolgozik csak, hogy rhasd Oroszorszgba a hamis levelecskid. De apdat szerencsre senkinek sem kell megtantania, hogyan lsson t a fin. Azt hitted most, hogy flbe kerekedtl, gy flbe kerekedtl, hogy a htsddal rtelepedhetsz, s meg se moccan, s drgaltos fiam akkor elhatrozza, megnsl!
Georg rnzett apja rmkpre. Ptervri bartja, akit az apa egyszeriben oly jl ismert, gy megrmtette, mint mg soha. Ltta t, elveszve a messzi Oroszorszgban. Az res, kirabolt zlet ajtajban ltta. A polcok romjai, a sztdlt ruk, a gzlmpk lezuhan karjai kztt ott llt mg pen. Mirt kellett ilyen messzire utaznia!
– Nzz csak rm! – kiltotta az apa, s Georg szinte nkvletben rohant az gyhoz, hogy elkapjon, amit lehet, megtorpant azonban flton.
– Mert felemelte a szoknyjt – kezdett fuvolzni az apa –, mert felemelte a szoknyjt, gy ni, az ocsmny liba – s hogy megmutassa, mikppen, felhzta a hlingt; hogy ltszott a hbors sebhely a felscombjn –, mert felemelte a szoknyjt, gy, meg gy, meg gy ni, megkrnykezted, s hogy zavartalanul kielgthesd magad, meggyalztad anynk emlkt, elrultad bartodat, s gyba dugtad apdat, hogy meg se moccanhasson. De tud mg moccanni, vagy nem?
s ott llt, teljessggel a maga erejbl, s toporzkolt. Lnye tisztnltst sugrzott.
Georg egy sarokba hzdott, minl messzebb az apjtl. J ideje eltklte, mindent tzetesen megfigyel, nehogy kerl ton, htulrl vagy fllrl rje meglepets. Most visszaemlkezett a rg elfelejtett elhatrozsra, s megint elfelejtette; ahogy rvid crnaszlat hzunk t a t fokn.
– De bartodat nem rhette ruls! – kiltotta az apa ide–oda mozg mutatujjval is megerstvn kijelentst. – Kpviselje voltam itt; e helyt.
– Komdis! – Georg nem tudta magba fojtani e felkiltst, nyomban rjtt, hogy kr volt, s beleharapott; de mr ksn – a szeme megmerevedett kzben –, beleharapott a nyelvbe, hogy sszecsuklott a fjdalomtl.
– Igen, persze hogy komdiztam! Komdia! J sz! Mi ms vigasza maradt reg, megzvegylt apdnak? Mondd – s a vlasz pillanatig lgy mg eleven, l fiam –, mi egyb maradt nekem, hts szobmban, htlen szemlyzetem ldzse kzepette, lelkem mlyig megvnlten? De a fiam diadalujjongssal vonult t a vilgon, zleteket kttt, melyeket n ksztettem el, bukfencet hnyt rmben, s a feddhetetlen ember zrkzott arcval hagyta fakpnl az apjt! Azt hiszed, nem szerettelek, n, a nemzd?
„Most mindjrt elredl – gondolta Georg –, brcsak elvgdna, brcsak sszetrn magt!” tsziszegett fejn e sz.
Az apa elredlt, de el nem vgdott. Mivel Georg, vrakozsval ellenttben, nem kzeledett, felemelkedett megint.
– Maradj ott, ahol vagy, nincs szksgem rd! Azt hiszed, van mg erd, hogy idejjj, s csak visszatartod magad, mert gy akarod. Hogy tvedsz! Mg most is n vagyok az ersebb! Egymagamban taln ki kellene trnem elled, anya azonban nekem adta erejt, bartodhoz pomps szvetsg fz, vevid itt vannak a zsebemben!
„Mg az ingn is van zseb!” – mondta magban Georg, s gy vlte, ezzel a megjegyzssel, az egsz vilg eltt lehetetlenn teheti. Csak tvillant az agyn ez a gondolat; mert mindent szntelen elfelejtett.
– Karolj csak a menyasszonyodba, s jjj szembe velem! Elsprlek az utambl, azt sem tudod majd, hogyan!
Georg fintorgott, mintha nem hinn. Az apa blintott csupn a sarok fel, ahol Georg llt, szavai igazsgt megerstend.
– Milyen jt mulattam rajtad, ahogy ma idejttl, s megkrdezted, rj–e bartodnak az eljegyzsedrl! Hiszen mindent tud, ostoba klyk, mindent tud! Megrtam neki, az rszereket ugyanis elfelejtetted elszedni tlem. Azrt nem jn mr vek ta, mindent szzszor jobban tud, mint te magad, leveleidet olvasatlan gyri gombcc a baljval, mikzben jobbjval a leveleimet tartja maga el, olvassra!
Karjt elragadtatssal lengette a feje felett. –Ezerszer jobban tud mindent! – kiltotta.
– Tzezerszer! – mondta Georg, hogy nevetsgess tegye az apt, de a sznak mg a szjban hallosan komoly csengse tmadt.
– vek ta vrom mr, hogy ezzel a krdssel elm llj! Azt hiszed, rdekelt brmi ms? Azt hiszed, jsgot olvasok? Nesze! – s odahajtott Georgnak egy jsglapot, melyet valamikppen magval vitt az gyba. Rgi jsg volt, Georg szmra ismeretlen a cme.
– Milyen sokig haboztl, mieltt megrtl! Anydnak meg kellett halnia, nem rhette meg az rmnapot, bartod tnkremegy Oroszorszgban, mr hrom ve olyan srga volt, hogy egy hajtft sem rt, n meg, nos, lthatod, n hogy vagyok. Van szemed!
– Leselkedtl rm! – kiltotta Georg.
Rszvttel, mellkesen jegyezte meg erre az apa: – Ezt valsznleg korbban akartad mondani. Ide most mr sehogyan sem illik.
Majd lesebb hangon: – Most teht tudod, mi van mg rajtad kvl, eddig magadrl tudtl csupn! rtatlan gyerek voltl valjban, mg inkbb voltl azonban rdgi ember! Tudd ht ezrt: Fulladsos vzhallra tllek!
Georg gy rezte, kizik a szobbl, flben magval vitte mg a robajt, amivel az apa az gyra zuhant mgtte. A lpcsn, melynek fokain gy sietett le, akr valami ferde sk, feldnttte a bejrnjt, aki jtt ppen felfel, hogy elvgezze a reggeli takartst. Jzusom! – kiltotta a n, s ktnyvel eltakarta az arct, de Georg mr messze jrt. Kiugrott a kapun, zte valami az ttesten t a vzhez. gy markolta mr a korltot, mint falatot az hez. tvetette magt, , a kivl tornsz, ifj veiben szlei bszkesge. Elgyengl kzzel kapaszkodott, a korlt rdjai kztt ltott mg egy omnibuszt, mely knnyen tldbrgi majd az zuhanst, s alig hallhatan gy kiltott: – Kedves szleim, hiszen mindig szerettelek benneteket! – s elengedte magt.
E pillanatban szinte vgtelen forgalom hullmzott a hdon.
Tandori Dezs fordtsa