|
BRNYI EMIL
2005.08.22. 08:31
.
BRNYI EMIL (1851-1920)
Vannak merben rthetetlen jelensgek az irodalomtrtnetben; gy nem lehet sehogyan sem magyarzni, hogy brnyi Emil hogyan maradt ki a kztudatbl. Hossz veken keresztl volt a legnpszerbb klt, az ifjsg lelkesedett rte, neve s letmve jelentette a haladst, a nagyvilgiassgot a provincializmussal szemben, volt a testet lttt francis szellem, volt a forradalmi emlkek rzje; mindehhez brilins formamvsz, igazi j klt. Sz sincs rla, nem tartozik a legnagyobbak kz, de szmos, nla sokkal jelentktelenebb klt emlke s mve maradt meg az irodalmi kztudatban. brnyi Emilrl pedig legfljebb azt szoktk tudni, hogy a legkitnbb mfordtk egyike volt, az tolmcsolsban jtsszk nlunk Rostand mveit (Cyrano de Bergerac, Sasfik), de arra senki se gondol, hogy brnyi legalbb olyan j klt volt, mint a hasonlkppen nem legelsk kz tartoz Rostand; s taln van, aki megjegyezte, hogy Byron fmveit, a Don Juant meg a Manfrdot is az fordtsban olvasta.
Adjunk nmi kis elgttelt ezrt az igazsgtalansgrt: idzzk fel alakjt s kltszett.
A szentgyrgybrnyi Erdgh csald ama nemesi famlik kz tartozott, amelyek a felvilgosods ta poltk a halads szellemt. Aki kzlk az irodalom vagy a mvszet terre lpett, az si birtok utn brnyinak nevezte magt. Volt pldul 1848-ban egy brnyi Emil nev klt s jsgr, aki a legforradalmibb szellemek kz tartozott, rvid letmvben egyestette Victor Hugo sznes romantikjt Petfi npiessgvel, a forradalom idejn fontos politikai s publicisztikai szerepe volt, s a buks utn csak azrt mellztk elfogatst, mert tdbajjal haldoklott, s nemsokra meg is halt.
Ennek a forradalmr brnyi Emilnek volt egy ccse, brnyi Kornl, aki zeneesztta volt, harcolt az akkori legmodernebb muzsikrt, Lisztrt, Wagnerrt, Berliozrt; kutatta a magyar zenei let mltjt, felismerte a npzene jelentsgt, s fontos szerepe volt a Zeneakadmia megteremtsben.
Ennek az brnyi Kornlnak a fia volt brnyi Emil, a klt.
Ifjsgt a szentgyrgybrnyi csaldi birtokon tlttte. Ott kezdett olvasni, tanulni. Ebben a csaldban termszetes volt, hogy a gyerekek mr tudtak franciul, hamar megtanultak nmetl, magukba szvtk a nemes urak latinjt, de ugyanakkor a felvilgosods s a forradalom irnti lelkesedst is. Nem is volt olyan nehz idvel angolul is megtanulni, hogy Voltaire, Hugo, Goethe s Schiller mell Byront s Shelleyt is olvassa az ifjember.
A kamaszkor brnyi Emilt elragadta Victor Hugo s Byron forradalmat idz romantikja. s gy ntt fel, hogy pldakpnek tudta az ifjan meghalt forradalmr nagybcsit, az idsebb brnyi Emilt.
Gimnziumba Pestre kerlt, a piaristkhoz. A piarista gimnzium kitn iskola volt, s brnyi kitn tanul. De a paptanrok vallsossga eleve idegen maradt tle. Az legendavilga Danton s Robespierre, Petfi s Kossuth volt.
Tizenhat ves, amikor els verse megjelent. 1867 volt; a kiegyezs ve, pedig a forradalmakrl rt verseket. Azonnal feltnt. Szinte minden jsg s folyirat, amely nem volt kifejezetten kleriklis vagy politikailag egyrtelmen reakcis, krt tle verseket. Ksbb alkalma nylt nagyobb utazsokra Eurpa nyugati tjain. s akkor kiderlt, hogy igen j tirajzr. Kbor levelek cm trcasorozata bizonytja, milyen j megfigyel, s milyen sznesen tud przt is rni.
A hetvenes vektl fogva jsgr, a nyolcvanas vektl kpvisel. A parlamentben mindvgig ellenzki volt, aki megprblta negyvennyolc forradalmi emlkeit letben tartani.
Verselse, pedig szakadatlanul fejldtt. A magyar versels egyik legnagyobb formamvsze. Kosztolnyi is elragadtatottan r ksbb brnyi mvszi verselsrl. Az ihletet elssorban Victor Hugtl kapta. Van is benne valami hugi: a szntelen ptosz, a nagy, embersges eszmk irnti elragadtats; a nagy emberi pldk tisztelete, a magalkuvs nlkli becslet nneplse, a mmoros hazafisg, amely nem irnyul ms npek boldogulsa ellen.
Ez a morlis magatarts mr fiatal korban kialakult benne, de a ml vtizedek folyamn egyre elmlyltebb lesz.
Ktsgtelen: van benne sok sznokias, st tetrlis. A versek - akrcsak Hugnl - nha elnylnak: brnyi nem tud szabadulni sajt szavainak zeng szpsgtl. De az is igaz, hogy sok verse olyan igazn szavalsra val, hogy se hivatsos sznszek, se mkedvelk nem tudtak ellenllni neki. vtizedeken keresztl orszgszerte szavaltk az brnyi-kltemnyeket.
Persze igaz, hogy nem volt modern klt. Formavilga s kifejezskszlete romantikhoz kttte, volt a Vrsmarty-tpus romantika vgs jelentkeny alakja. Eszmnytette Petfit, de semmi kze sem volt a npiessghez. Politikailag haladbb volt Reviczkyknl, de Reviczky vagy ppen Komjthy modernebb klt volt. A politikai maradisg semmit sem tudott kezdeni vele, mert trtnelmi eszmnye a francia forradalom volt. A haladk semmit sem tudtak kezdeni vele, mert mvszi eszmnye a romantika volt.
Pedig a halads oldalrl mindenki szerette. Kiss Jzsef nagyra tartotta, s szerette, ha versei A Htben jelennek meg. A fiatal Ady t krte fel, hogy els versesknyvhez elszt rjon. A Nyugat klti s kritikusai emberileg-mvszileg nagyra becsltk. Mgis: abban a pillanatban, amikor a Nyugat megindult, valjban kiesett az irodalombl. Ezt nem lehetett azonnal szrevenni, hiszen Kosztolnyi elragadtatott szavakkal jellemezte, Schpflin Aladr jelentkeny kltnek mondotta. De mvszi kapcsolata nem volt a Nyugattal. A Nyugat ellenfeleivel meg ppen nem volt kapcsolata, azoktl vilgnzete vlasztotta el.
De mg sokig lt a szavalpdiumokon. Csak szerepe nem volt az j irodalomban. A proletrforradalomtl, pedig idegen volt. Nem llt az ellenforradalom oldaln, ezt alkatnl, vilgnzetnl fogva nem tehette, de nem llt a forradalom oldaln sem.
Taln maga sem vette szre, hogy mr nincs jelen az irodalomban, de azt bizonnyal rezte, hogy nincs jelen a trtnelemben. Mg megrte az ellenforradalom gyzelmt, de erre mr sehogyan sem vlaszolt: a kvetkez vben, hatvankilenc ves korban meghalt.
Egyltaln nem volt utlete. Az ellenforradalomnak nem kellett a vilgletben forradalmi eszmnyekrt kzd klt. A haladknak mr nem kellett a polgri forradalom elksett szszlja. A Nyugatnak nem kellett a Victor Hugo romantikjnl tart formamvsz. A nacionalistknak nem kellett a francikrt lelkesed politikus. gy homlyosodott el az emlke mr hallos gynl.
De mgis megmaradt a nagy mfordt. Vannak mvek, amelyeket el sem tudunk kpzelni mskppen, mint az szavaival.
s maradt egy nagy klti rksge, amelyet rgta senki sem olvas, senki sem idz. Kr rte. Nem tartozott a legnagyobbak kz, de az Ady eltti kor egyik legjobb s nagyon rokonszenves kltje volt, akinek nyelvi gazdagsga s formai szpsge indokoltt tenn, hogy vgre jra felfedezzk, indokolt lenne, hogy brnyi Emil elfoglalja helyt kltszetnk trtnetben.
| |