BRITI IRODALMI OLDALA
MEN
     
RJ NEKEM

     
VENDGKNYV

     
NEM SZERETHET MINDENKI

Fontos, hogy megtanuld: nem szerethet tged mindenki.

Lehetsz te a vilg legfantasztikusabb szilvja, rett..., zamatos..., kvnatosan des, s knlhatod magad mindenkinek, de ne feledd: lesznek emberek akik, nem szeretik a szilvt. Meg kell rtened: hogy te vagy a vilg legfantasztikusabb szilvja, s valaki, akit kedvelsz, nem szereti a szilvt, megvan r a lehetsged, hogy bann legyl. De tudd, ha azt vlasztod, hogy bann leszel, csak kzpszer bann leszel. De mindig lehetsz a legjobb szilva. Vedd szre, hogyha azt vlasztod, hogy kzpszer bann leszel, lesznek emberek, akik nem szeretik a bannt. Tltheted leted tovbbi rszt azzal, hogy igyekszel jobb bann lenni, ami lehetetlen hisz te szilva vagy, de megprblkozhatsz megint a legjobb szilva lenni...

 

     
LEGSZEBB SZ

     
ALKYONI PAPADAKI

A Hold szne

 

- Milyen szn a szomorsg? - krdezte a csillag a cseresznyeft,

s megbotlott egy felhfoszlnyban, amely gyorsan tovbb szaladt.

- Hallod? Azt krdeztem, milyen szn a szomorsg?

- Mint a tenger, amikor maghoz leli a napot. Haragosan kk.

- Az lmoknak is van szne?

- Az lmoknak? Azok alkonysznek.

- Milyen szn az rm?

- Fnyes, kis bartom.

- s a magny?

- A magny az ibolya sznt viseli.

- Mennyire szpek ezek a sznek! Kldk majd neked egy szivrvnyt,

hogy magadra terthesd, ha fzol.

A csillag behunyta a szemt, s a vgtelennek tmaszkodott.

Egy ideig gy maradt, hogy kipihenje magt.

- s a szeretet? Elfelejtettem megkrdezni, milyen szn a szeretet?

- Pont olyan, mint az Isten szeme - vlaszolt a fa.

- Na s a szerelem?

- A szerelem szne a telihold.

- Vagy gy. A szerelem szne megegyezik a holdval! - mondta a csillag.

Majd messze az rbe bmult. s knnyezett

 


 

     
AKIKRT RDEMES LNI

     
SZERETET AZ LET

Szeretet az let,let a szeretet...

"lni annyi, mint szeretni.
Szeretni ltni s megmutatni,
rezni s rzkeltetni,
meghallani s meghallgatni,
magasba szllni s flrpteni,
kinylni s felnyitni,
megrteni s megrtetni,
egytt rezni s eggy olvadni
- s tudni, hogy a szeretet a legmagasabb rend alkots."

     
RANGYALOM

     
HOMAS DEKKER

Minden reggel mosollyal az arcomon bredni, a napot hdolattal ksznteni, amirt ennyi lehetsget tartogat. Tiszta fejjel neki ltni a munkmnak, mg a kis dolgokban is szemem eltt tartani a vgs clt, melyet magam el tztem; gy tallkozni frfiakkal s asszonyokkal, hogy mosoly van az ajkaimon, s szeretet a szvemben. Gyengdnek, kedvesnek, s elzkenynek lenni minden percben. Oly fradsggal lehajtani fejem, mely lomba ringat, s oly rmmel, melyet csakis a jl vgzett munka okozhat- gy szeretnm n mulatni napjaimat.


     
LTOGATK
Induls: 2005-07-19
     
BEJELENTKEZS
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
KERTSZ IMRE: SORSTALANSG
KERTSZ IMRE: SORSTALANSG : SORSTALANSG 1

SORSTALANSG 1

  2005.07.28. 09:40

.

1

 

Ma nem mentem iskolba. Azaz mentem, de csak, hogy hazakrezkedjem az osztlyfnkmtl. Apm levelt is tadtam neki, amelyikben „csaldi okokra” hivatkozva krelmezi a felmentsem. Krdezte, mi volna az a csaldi ok. Mondtam neki, hogy apmat behvtk munkaszolglatra; akkor aztn nem is akadkoskodott tovbb.

 

Nem haza, hanem az zletnk fel iparkodtam. Apm gy mondta, ott vrnak. Mg azt is hozztette, igyekezzem, mert szksg lehet rm. Tulajdonkpp ezrt is krt el az iskolbl. Vagy azrt, hogy „maga mellett lsson ezen az utols napon, mieltt elszakad hazulrl”: mert ezt is mondta, br igaz, mskor. Anymnak mondta, gy emlkszem, amikor reggel felhvta telefonon. Tudniillik cstrtk van, s ilyenkor meg vasrnap, szigoran vve, anymnak jr a dlutnom. De apm a tudtra adta: – Gyurkt ma nem ll mdomban tengedni hozzd –, s akkor ezzel indokolta. Br meglehet, mgse. Kiss lmos voltam ma reggel, az jszakai lgiriad kvetkeztben, s taln nem jl emlkszem. Abban viszont biztos vagyok, hogy mondta. Ha nem anymnak, akkor msnak.

 

Pr szt n is beszltem anymmal, mr nem emlkszem r, mit. Azt hiszem, meg is neheztelt rm, mert kicsikt rviden voltam knytelen bnni vele, apm jelenlte miatt: vgre is, ma az kedvt kell nznem. Mikor mr indulflben voltam hazulrl, mg mostohaanym is intzett nhny bizalmas szt hozzm az elszobban, ngyszemkzt. Azt mondta, remli, hogy ezen a szmunkra oly szomor napon az n „megfelel viselkedsemre is szmthat”. Nem tudtam, mit mondhatnk erre, s nem is mondtam semmit. De taln flremagyarzta a hallgatsomat, mert akkor mindjrt olyasflekpp folytatta, hogy nem az rzkenysgemet akarta rinteni ezzel az intelmvel, ami – tudja – gyis flsleges. Mert hiszen nem ktli, hogy tizentdik esztendmben jr, nagy fi ltemre magamtl is kpes vagyok felfogni a bennnket rt csaps slyossgt, gy fogalmazta. Blintottam. Lttam, be is ri ennyivel. Egy mozdulatot is megindtott nfelm a kezvel, s mr-mr attl fltem, hogy tn meg akarna lelni. De aztn mgse tette, hanem csak mlyen felshajtott, hossz, reszketeg llegzettel. szrevettem, a szeme is megnedvesedik. Kellemetlen volt. Azutn elmehettem.

 

Az iskoltl az zletnkig gyalogosan tettem meg az utat. Tiszta, langyos reggel volt, ahhoz kpest, hogy mg csak tavasz eleje van. Ki is gombolkoztam volna, de azutn meggondoltam: a knny ellenszlben mg visszacsapdhatnk a kabtom szrnya, s eltakarn a srga csillagomat, ami nem volna szablyos. Egynmely dologban most mr krltekintbben kell eljrnom. A fapincnk itt a kzelben, egy mellkutcban van. Meredek lpcs visz le a homlyba. Apmat s mostohaanymat az irodban talltam: szk, akvriumszeren kivilgtott vegkalicka, mindjrt a lpcs tvben. St r is velk volt, akit mg onnan ismerek, hogy valaha a mi alkalmazsunkban llt mint knyvel, meg annak a msik, szabad g alatt lev raktrunknak a kezelje, amit kzben mr meg is vsrolt tlnk. gy mondjuk legalbbis. St r ugyanis, mivel faji tekintetben nki teljesen rendben a sznja, nem visel srga csillagot, s az egsz csak amolyan zleti cselfogs tulajdonkppen, ahogy n tudom, hogy rkdhessen az ottani javainkon, no meg, hogy ezalatt a bevtelrl se kelljen egszen lemondanunk.

 

Egy kicsit azrt mshogy kszntem neki, mint valamikor rgebben, mert ht egy bizonyos rtelemben mgiscsak flibnk kerekedett; apmk is figyelmesebbek vele. viszont annl inkbb ragaszkodik hozz, hogy apmat tovbbra is „fnk rnak”, mostohaanymat meg „drga nagysgos asszonyomnak” nevezze, mintha semmi se trtnt volna, s a kzcskot se mulasztja el nla soha. Engem is a rgi, trflkoz hangjn fogadott. A srga csillagomat szre se vette. Utna ottmaradtam, ahol voltam, az ajt mellett llva, k meg folytattk, amit a jttm miatt abbahagytak. gy nztem, pp valami trgyalsukat szakthattam flbe. Elszr nem is rtettem, mirl beszlnek. Egy pillanatra a szemem is lehunytam, mert kiss mg kprzott, az odafnti napststl. Azalatt apm mondott valamit, mire kinyitottam. St r barns sznezet, kerek arcn – a keskeny bajuszkval meg a kis hzaggal az ells kt, szles, fehr foga kzt – mindentt srgsvrs napkorongok ugrltak, mint flfakad kelsek. A kvetkez mondatot megint apm mondta, s valami „rurl” szlt benne, amit „legjobb volna”, ha St r „rgtn magval is vinne”. St rnak nem volt kifogsa; arra az rasztalfikbl apm egy csomagocskt szedett el, selyempaprba burkolva s zsineggel is tktve. Akkor lttam csak, hogy milyen rurl van is sz tulajdonkppen, mivel a lapos formjrl mindjrt rismertem a csomagra: a doboz volt benne. A dobozban meg a fontosabb kszereink s efflk vannak. St, azt hiszem, egyenesen nmiattam hvtk „runak”, nehogy rismerjek. St r mindjrt az irattskjba sllyesztette. Utna viszont egy kis vita kerekedett kzttk: St r ugyanis elvette a tlttollt, s mindenkpp „elismervnyt” akart adni apmnak az „rurl”. Sok makacskodott, br apm mondta nki, hogy „ne gyerekeskedjen”, meg hogy „kztnk nincs szksg ilyesmire”. gy vettem szre, St rnak igen jlesett ez. Mondta is: – Tudom n, hogy megbzik bennem, fnk r; de ht a gyakorlati letben mindennek megvan a maga rendje s formja. – Mg mostohaanymat is segtsgl hvta: – Nem igaz, nagysgos asszonyom? – De , fradt mosollyal az ajkn, olyasmit mondott csak, hogy teljesen a frfiakra bzza ennek a krdsnek a megfelel rendezst.

 

Kiss mr eluntam a dolgot, mire vgl mgiscsak eltette a tlttollt; akkor meg az itteni raktrunk gyn kezdtek rgdni, hogy mit is tegyenek a benne lev sok deszkval. Hallottam, apm gy vlte, sietni kell, mieltt mg a hatsg „esetleg rtenn a kezt az zletre”, s flkrte St urat, legyen mostohaanym segtsgre ebben a dologban az zleti tapasztalataival s szakrtelmvel. St r, mostohaanymhoz fordulva, mindjrt kijelentette: – Magtl rtetdik, nagysgos asszonyom. Hiszen gyis lland kapcsolatban lesznk, az elszmolsok miatt. – Azt hiszem, a nla lev telepnkrl beszlt. Nagy sok vgre bcszkodni kezdett. Hosszan, elborult arccal rzogatta apm kezt. Mindamellett gy vlte, hogy „ilyen percben nincs helye a sok beszdnek”, s ezrt egyetlen bcsszt kvn csak apmnak mondani, ezt: – A mielbbi viszontltsra, fnk r. Apm egy kis, ferde mosollyal felelte nki: – Remljk, gy lesz, St r. – Ugyanakkor mostohaanym kinyitotta a tskjt, egy zsebkendt emelt ki onnan, s egyenesen a szemhez vitte. Torkban klns hangok bugyogtak. Csnd lett, s nagyon knos volt a helyzet, mivel olyan rzsem tmadt, hogy nekem is tennem kne valamit. De hirtelen rt az esemny, nem jutott semmi okos az eszembe. Lttam, St urat is feszlyezi a dolog: – De nagysgos asszonyom – gy szlt –, nem szabad. Komolyan nem. – Kiss ijedtnek ltszott. Lehajolt, rejtette szinte a szjt mostohaanym kezre, hogy elvgezze rajta a szoksos kzcskjt. Utna mindjrt az ajt fel iramodott: alig maradt annyi idm, hogy flreugorjam elle. Tlem el is felejtett elbcszni. Miutn kiment, mg hallottuk egy ideig a nehz jrst a lpcsfokok deszkin.

 

Valamennyi hallgats utn apm ezt mondta: – Noht, ennyivel is knnyebbek lettnk. – Amire mostohaanym, kicsikt ftyolos hangon mg, megkrdezte, nem kellett volna-e apmnak mgiscsak elfogadnia azt a bizonyos nyugtt St rtl. De apm azt felelte, hogy egy ilyen nyugtnak semmifle „gyakorlati rtke” sincs, azon tl, hogy mg veszlyesebb is volna rejtegetni, mint akr a dobozt magt. S elmagyarzta nki: most mindent „egyetlen lapra kell feltennnk”, mgpedig arra, hogy teljes mrtkben megbzunk St rban, annlfogva, mivelhogy egyb megolds a mi szmunkra jelenleg amgy sincsen. Arra mostohaanym elhallgatott, de aztn megjegyezte, hogy br igaza lehet apmnak, valahogy mgis biztosabban rezn magt „egy nyugtval a kezben”. Viszont nem volt kpes kellen megmagyarzni, mirt. Akkor apm srgette, lssanak mr neki a rjuk vr munknak, mivel, amint mondta, az id halad. Az zleti knyveket akarta ugyanis tadni nki, hogy nlkle is eligazodhasson bennk, s hogy az zletnek ne kelljen megllnia azrt, amirt a munkatborban lesz. Kzben mg velem is vltott pr fut szt. Krdezte, simn elengedtek-e az iskolbl, s gy tovbb. Vgl mondta, ljek csak le s viselkedjem csndesen, amg k mostohaanymmal el nem vgzik a dolgukat, a knyvekkel.

 

Csakhogy ez sokig tartott. Egy ideig prbltam trelmeskedni, s apmra iparkodtam gondolni, pontosabban arra, hogy holnap elmegy, s valszn, sok nem fogom ltni azutn; de valamennyi id mlva belefradtam ebbe a gondolatba, s akkor, mivel semmi egyebet se tehettem apmrt, unatkozni kezdtem. Az ldgls is nagyon elfrasztott, s csak azrt, hogy valami vltozs trtnjen, fellltam s vizet ittam a vzcsapbl. Nem szltak semmit. Ksbb egyszer a deszkk kz is htramentem, kisszksget vgezni. Mikor visszajttem, kezet mostam a csmpe kagylj, rozsds mosdnl, majd utna kicsomagoltam az iskolatskmbl s megettem az uzsonnmat, s vgezetl jra vizet ittam r a csapbl. Nem szltak semmit. Visszaltem a helyemre. Aztn rettenten unatkoztam, mg nagyon sokig.

 

Mr dl is megvolt, amikor fljttnk az utcra. Megint kprzott a szemem, most meg a vilgossg bntotta. Apm sok bajldott a kt szrke vaslakat zrjaival, mr-mr az volt az rzsem, szndkosan. A kulcsokat utna mostohaanymnak adta oda, mivel neki tbb mr nem lesz szksge r. Onnan tudom, mert mondta. Mostohaanym kinyitotta a tskjt, fltem, megint a zsebkend miatt: de csak a kulcsokat sllyesztette bel. Nagy sietve tnak eredtnk. Elszr azt hittem, haza; de nem, elbb mg bevsrolni mentnk. Mostohaanymnak egsz terjedelmes listja volt rla, mi mindenre lesz szksge apmnak a munkatborban. Egy rszt tegnap mr be is szerezte. A tbbinek viszont most kellett mg utnajrnunk. Egy kicsit knyelmetlen rzs volt velk mennem, gy, hrmasban, s mindhrmunkon srga csillag. Ha egyedl vagyok, a dolog szrakoztat inkbb. Velk egytt viszont szinte mr feszlyezett. Nem tudnm megmagyarzni, mirt. Ksbb azonban mr nem gyeltem erre. Az zletekben mindentt sokan voltak, kivve abban, ahol a htizskot vettk: itt csak mi voltunk a vevk. A leveg egsz t volt itatva a preparlt vsznak orrcsavar szagval. A boltos, elsrgult kis regember, de villog mfogsorral, s knykvdvel az egyik karjn, meg a kvr felesge igen szvlyes volt hozznk. Sokfle rucikket halmoztak elnk a pultra. Megfigyeltem, hogy a boltos „fiamnak” hvja az regasszonyt, s mindig t szalajtja a cikkekrt. Ismerem klnben az zletet, mert kzel esik a lakhelynkhz, de idebent mg nem jrtam. Affle sportzlet tulajdonkppen, br egyebet is rustanak. Legjabban mg sajt gyrts srga csillag is kaphat nluk, mert ht srga kelmben most persze nagy a hiny. (Ami neknk kellett, arrl mostohaanym mg idejn gondoskodott.) Ha jl ltom, az a tallmnyuk, hogy valami kartonlapra van rfesztve a szvet, s gy persze csinosabb, no meg a csillagok szra sincs oly nevetsges mdon elszabva, mint ahogy nmelyik otthoni ksztmnyen ltni. szrevettem, hogy nekik maguknak is a sajt portkjuk dszlik a mellkn. S ez olyan volt, mintha csak azrt viselnk, hogy kedvet csinljanak hozz a vsrlknak.

 

De mr jtt is az regasszony az rukkal. Mg elbb trtnt, hogy a boltos megkrdezte: szabad-e rdekldnie, vajon munkaszolglathoz vgznk-e beszerzst? Mostohaanym mondta az igent. Az reg szomoran blintott. Mg az elaggott, mjfoltos kt kezt is flemelte s egy sajnlkoz mozdulattal roskasztotta vissza maga el a pultra. Akkor mostohaanym emltette nki, hogy htizskra volna szksgnk, s megtudakolta, van-e. Az reg habozott, s utna azt mondta: – Az nk szmra lesz. – A felesgnek meg odaszlt: „Fiam, a raktrbl hozz az rnak!” A htizsk rgtn meg is felelt. De a boltos elszalajtotta a felesgt mg nhny egyb trgyrt is, amit – vlemnye szerint – „apm nem nlklzhet ott, ahov megy”. ltalban igen tapintatosan s egyttrzn beszlt hozznk, s lehetleg mindig elkerlte, hogy a „munkaszolglat” kifejezst knyszerljn alkalmazni. Csupa hasznavehet holmit mutatott, lgmentesen elzrhat telcsajkt, zsebkst, sokfle szerszmmal a tokjban, oldaltskt, s gy tovbb, amiket, mint emltette, keresni szoktak nla „hasonl krlmnyek kztt”. Mostohaanym a zsebkst meg is vsrolta apmnak. Nekem is tetszett. Mikor aztn mindent beszereztnk, a boltos odaszlt a felesgnek: „Kassza!” Amire az regasszony, fekete ruhba bjtatott, lgy testvel nagy nehezen benyomakodott a kasszagp s egy kiprnzott karosszk kz. A boltos egszen az ajtig elksrt. Ott azt mondta, hogy „legyen mskor is szerencsje”, majd bizalmasan apmhoz hajolva, halkan mg hozztette: – gy, ahogyan mi gondoljuk: urasgod meg n.

 

Most vgre mr csakugyan hazafel tartottunk. Egy nagy brhzban lakunk, a tr kzelben, ahol a villamosmegll is van. Mr az emeleten jrtunk, amikor mostohaanymnak eszbe jutott: elfeledte bevltani a kenyrjegyet. Nekem kellett visszamennem a pkhez. Egy kis sorlls utn jutottam csak be az zletbe. Elszr a szke, nagy mell felesghez kellett jrulnom: vgta le a kenyrjegy megfelel kockjt, s aztn tovbb, a pkhez, aki a kenyeret mrte. Nem is felelt a ksznsemre, mivel a krnyken kztudott dolog rla, hogy nem szveli a zsidkat. Ezrt is lktt oda pr dekval kevesebb kenyeret. Viszont azt is hallottam, hogy gy marad nki tbb flslege a fejadagokbl. s valahogyan, a mrges pillantsbl meg az gyes mozdulatbl, abban a percben egyszerre meg is rtettem a gondolatmenete igazsgt, amirt nem is lehet szvelnie a zsidkat: akkor ugyanis az a kellemetlen rzse lehetne, hogy becsapja ket. gy azonban a meggyzdse szerint jr el, s egy eszme igazsga kormnyozza a cselekvst, ami mr viszont – belttam – egszen msvalami lehet, persze.

 

Siettem haza a pktl, mivel igen hes voltam mr, s ezrt pp csak egy szra voltam hajland megllni Annamrival: ahogy nekivgtam a lpcsknek, ugyanakkor szkdcselt lefel. A mi emeletnkn, Steinerknl lakik, akikkel meg az reg Fleischmannknl szoktunk tallkozni, jabban minden este. Rgebben nemigen vettnk tudomst a szomszdsgrl: de ht most kiderlt, azonos a fajtnk, s ez megkvn egy kis esti nzetcsert a kzs kiltsok gyben. Mi ketten addig msrl szoktunk beszlgetni, s gy tudtam meg, hogy Steinerk tulajdonkppen csak a nagybtyja meg a nnikje: vlnak ugyanis a szlei, s minthogy ez ideig mg nem tudtak egyezsgre jutni fltte, azrt dntttek gy, hogy inkbb itt legyen, ahol egyikknl sincs. Azeltt nevelintzetben volt, ugyanezrt, mint klnben rgebben n is. is tizenngy ves, krlbell. Hossz nyaka van. A srga csillagja alatt mr mell kezd domborodni nki. Szintn a pkhez kldtk. Azt is tudni kvnta: nincs-e kedvem dlutnra egy kis rmizshez, ngyesben, vele s a kt nvrrel? Ezek meg a flttnk lv emeleten laknak. Annamria bartsgot tart velk, de n csak futlag ismerem ket, a folyosrl meg a lgoltalmi pincbl. A kisebbik mg csak gy tizenegy-tizenkt ves formnak ltszik. A nagyobbik, mint Annamritl tudom, vele egyids. Nmelykor, ha pp az udvari szobnkban vagyok, szoktam is ltni t el- vagy hazasietni, szemben a folyosn. Prszor a kapualjban is szembetallkoztam mr vele. Gondoltam, most gy akkor kzelebbrl is megismerhetnm: lett volna kedvem hozz. De ugyanabban a pillanatban apm is eszembe jutott, s mondtam a lnynak: ma nem, mivel behvtk apmat. Akkor is mindjrt emlkezett, hogy odahaza, a bcsijtl hallott mr apm gyrl. Ezt az szrevtelt tette: – Persze. – Egy kicsikt hallgattunk. Aztn megkrdezte: – s holnap? – De n azt mondtam neki: – Inkbb holnaputn. – S mg ehhez is mindjrt hozztettem: – Taln.

 

Amikor hazartem, apmat s mostohaanymat mr az asztalnl talltam. Mialatt a tnyrommal foglalatoskodott, mostohaanym megkrdezte: hes vagyok-e? Azt mondtam: – Rettenten –, hirtelenjben nem gondolva egybre, s mert ht csakugyan gy llt a helyzet. Meg is rakta a tnyromat, de mr a magra alig vett valamit. Nem is n, hanem apm vette szre, s krdezte tle: mirt? Valahogy gy vlaszolt, hogy jelen pillanatban a gyomra kptelen volna brmilyen telnek is a befogadsra, s akkor mr magam is mindjrt lttam a hibmat. Igaz, apm helytelentette a cselekvst. Azzal rvelt, nem szabad elhagynia magt, pp most, mikor az erejre s kitartsra van a legnagyobb szksg. Mostohaanym nem vlaszolt, de hallottam valamit, s amikor felpillantottam, lttam is, mit: srt. Megint igen knos volt, igyekeztem csak a tnyromba nzni. Mgis szrevettem apm mozdulatt, amint a keze utn nylt. Egy perc mlva azt hallottam, hogy nagy csendben vannak, s mikor vigyzva megint rjuk tekintettem, kz a kzben ltek, s ersen nztk egymst, olyan mdon, mint egy frfi meg egy n. Ezt sohasem szerettem, s most is feszlyezett. Pedig ht alapjban egsz termszetes a dolog, azt hiszem. Mgse szeretem. Nem tudom, mirt. Mindjrt knnyebb volt, amikor jra beszlgetni kezdtek. St r is megint szba kerlt, rviden, s persze a doboz meg a msik telepnk: hallottam, apmat megnyugtatta, hogy legalbb ezeket, ahogy megjegyezte, „j kezekben tudja”. Mostohaanym is osztozott vele ebben a megnyugvsban, br futlag ismt szba hozta a „biztostkok” gyt, olyan formban, hogy azok csakis a bizalmi szn alapulnak, s hogy nagy krds, vajon elegend-e az ilyesmi. Apm vllat vont, s azt vlaszolta, hogy nemcsak az zleti letben, hanem „az let tbbi terletein” sincs tbb biztostk semmire. Mostohaanym egy felszakad shajjal tstnt egyetrtett vele: mr bnta, hogy emltst tett a dologrl, s krte apmat, ne beszljen gy, ne gondoljon ilyesmire. De akkor meg arra gondolt, hogy mikpp lesz kpes mostohaanym megbirkzni a re hrul nagy gondokkal, ilyen slyos idk kzepette, nlkle, egyedl: de mostohaanym azt felelte, nem lesz egyedl, hiszen itt llok mellette n. Mi ketten – gy folytatta – majd vigyzunk egymsra addig, mg apm jra vissza nem tr kznk. S engem is megkrdezett, felm fordtva s kiss floldalt hajtva a fejt: gy lesz-e vajon? Mosolygott, de kzben reszketett azrt az ajka. Azt mondtam neki: gy. Apm is rm nzett, szeld volt a szeme. Valahogy megkapott ez, s hogy megint tegyek rte valamit, eltoltam magam ell a tnyrom. szrevette, s krdezte, mirt tettem. Azt mondtam: – Nincs tvgyam. – Lttam, jlesik neki: vgigsimtott a fejemen. S ettl az rintstl a mai napon most elszr fojtogatta valami az n torkomat is; de nem srs, hanem valami melygsfle. Szerettem volna, ha apm mr nem lenne itt. Igen rossz rzs volt, de ht oly tisztn reztem, hogy nem gondolhattam rla semmi mst, s egsz sszezavarodtam abban a percben. Mindjrt utna mr tudtam volna srni, de nem volt idm r, mivel jttek a vendgek.

 

Mostohaanym mr az elbb szlt rluk: csak a legszkebb csald jn – gy mondta. S apm valamilyen mozdulatra hozztette: – De hiszen el akarnak bcszni tled. Ez csak termszetes! – S mr szlt is a cseng: mostohaanym nvre jtt meg s a mamja. Hamarosan apm szlei, nagyapm s nagyanym is megrkeztek. Nagyanymat sietve mindjrt a kanapra ltettk, mert vele az a helyzet, hogy mg a nagytlencse vastagsg szemvegn keresztl is alig lt valamit, s legalbb ily mrtkben sket is. De azrt szeretne rszt venni s segdkezni a krtte foly esemnyekben. Olyankor azutn sok munka van vele, egyfell mert folyton a flbe kell kiablni, hol tartanak a dolgok, msfell viszont gyesen megakadlyozni, hogy beljk is avatkozzon, mert ht csak zavart tmasztana a tnykedse.

 

Mostohaanym mamja kpforma, harcias kalapban rkezett, karimval: ell egy toll is volt rajta, keresztben. Hamarosan levette azonban, s akkor eltnt a szp, ritks, hfehr haja, a vkony fonat, csenevsz kontyval. Keskeny, srga arca van, kt nagy, stt szeme, a nyakrl meg kt hervadt brlebeny fityeg: valami nagyon okos, kifinomult vadszebhez hasonlt. Kiss folyton reszket a feje. r jutott a feladat, hogy apm htizskjt becsomagolja, minthogy az effle munkkat igen rti. Rgtn dologhoz is ltott, a lista szerint, amit mostohaanym nyjtott nki t.

 

Mostohaanym nvrnek azonban mr semmi hasznt se vehettk. Sokkal idsebb mostohaanymnl, s mintha nem is a testvre volna: kicsi, kvrks, s olyan az arca, mint egy csodlkoz bbu. Rengeteget fecsegett, srt is, s mindenkit meglelt. n is csak nehezen szabadulhattam a lgy tapints, pderszag mellrl. Amikor lelt, testnek minden hsa romlott a kurta combjaira. s hogy a nagyapmrl is szljak: meg ott maradt, llva, a nagyanym kanapja mellett, s trelmes, rezzenetlen arccal hallgatta a panaszait. Elszr apm miatt srdoglt; hanem ezt a gondjt idvel a sajt bajai kezdtk feledtetni vle. A fejt fjlalta, s a zgsrl s morajlsrl panaszkodott, amit a vrnyomsa idz el a flben. Nagyapm megszokta mr: nem is vlaszolt neki. Viszont el se mozdult mellle, vgig. Egyszer se hallottam megszlalni, de ahnyszor arrafel esett a pillantsom, mindig ott lttam, ugyanabban a sarokban, ami lassanknt elhomlyosult, ahogy a dlutn elrehaladt: mr csak a csupasz homlokra s az orrnak grbletre jutott valami srgs, tompa fny, mg a szeme gdre meg arcnak als fele az rnykba sppedt. S csak apr szemnek villogsn ltszott, hogy azrt minden mozgst kvet a szobban, szrevtlen.

 

Azonfll megjtt mg mostohaanymnak egy unokanvre, a frjvel. Ezt Vili bcsinak szltom, mivel ez a neve. Valami knny hiba van a jrsa krl, emiatt visel az egyik lbn vastagabb talp cipt, viszont ennek ksznheti azt a kivltsgt is, hogy nki nem kell munkatborba mennie. Krteforma feje van, fll szles, dombor s kopasz, az orcinl s az lla fel pedig vkonyabb. Tisztelik a vlemnyt a csaldban, mert mieltt mg lversenyirodt nyitott volna, jsgrssal is foglalkozott. Most is rgtn rdekes hrekrl kvnt beszmolni, amiket „bizalmas forrsbl” nyert s „abszolt hiteleseknek” nevezett. Belelt egy karosszkbe, s a rossz lbt mereven elrenyjtva, a kezt meg szraz zrejjel egymshoz drzslgetve a tudtunkra adta, hogy hamarosan „gykeres fordulat vrhat a helyzetnkben”, minthogy „titkos trgyalsok” indultak meg rlunk „a nmetek s a szvetsges hatalmak kzt, semleges kzvettssel”. A nmetek ugyanis, ahogy Vili bcsi elmagyarzta, „ma mr maguk is felismertk remnytelen helyzetket a frontokon”. Az volt a nzete, hogy mi, „Budapest zsidsga”, valsggal „kapra jttnk” nkik abban a trekvskben, hogy „elnyket csikarjanak ki brnkn a szvetsgesektl”, akik persze meg is tesznek majd rtnk minden lehett; s itt megemltett egy szerinte „fontos tnyezt”, amit mg jsgr-tapasztalatbl ismert, s amit „a vilg kzvlemnynek” hvott; gy mondta, hogy ezt az utbbit „megrztk” a velnk trtn esemnyek. Az alku persze kemny – gy folytatta –, s pp ez a magyarzata az ellennk val intzkedsek pillanatnyi slyossgnak; de ht ezek csupn termszetes folyomnyai „a nagy jtszmnak, amelyben mi egy elkpeszt arny nemzetkzi zsarolsi manver eszkzei vagyunk tulajdonkppen”; mondta azonban, hogy , aki jl tudja azt is, ami ezalatt a „sznfalak mgtt trtnik”, mindezt elssorban „ltvnyos blffnek” nzi csupn, a magasabb r elrse rdekben, s csak egy kis trelmet krt tlnk, amg „az esemnyek kibontakoznak”. Amire apm megkrdezte tle, vajon vrhat-e holnapra ez, vagy pedig tekintse a maga behvjt is „csupn blffnek”, st taln el se menjen a munkatborba holnap. Erre kicsikt zavarba jtt. Azt felelte: – No nem, persze nem. – Mondta azonban, hogy egsz nyugodt afell, hogy apm hamarosan jra itthon lesz. – A tizenkettedik rban vagyunk – gy szlt, egyre a kezt drzslgetve. S mg azt is hozztette: – Br olyan biztos lettem volna akrmelyik tippemben, mint ebben, akkor most nem egy sher lennk! – Mg folytatni akarta, de mostohaanym meg a mamja pp vgzett a htizskkal, s apm flkelt a helyrl, hogy kiprblja a slyt.

 

Utolsnak mostohaanym legidsebb btyja, Lajos bcsi rkezett. valami igen fontos tisztsget tlt be a csaldunkban, br egsz pontosan meghatrozni nem tudnm, milyet. Mindjrt ngyszemkzt kvnt beszlni apmmal. Az volt a megfigyelsem, hogy apmat idegesti ez, s br igen tapintatos formban, de azon van, hogy hamar vgezzen vele. Akkor meg vratlanul engemet vett munkba. Azt mondta, hogy szeretne velem „elbeszlgetni egy kicsit”. Magval cipelt a szobnak egy elhagyatott sarkba, s odalltott egy szekrnyhez, szembe magval. Azzal kezdte, hogy mint tudom, apm holnap „elhagy bennnket”. Mondtam, hogy tudom. Akkor azt akarta hallani, fog-e hinyozni szmomra a jelenlte. Azt vlaszoltam, mialatt kiss idegestett a krdse, hogy: – Termszetesen. – S mert ezt kevsnek talltam valahogyan, rgtn meg is toldottam mg: – Nagyon. – Amire egy ideig csak hosszasan blogatott, panaszos arckifejezssel.

 

Utna viszont pr rdekes s meglep dolgot tudtam meg tle. Azt pldul, hogy letemnek egy bizonyos korszaka, amit „a gondtalan, boldog gyermekveknek” mondott, ezzel a mai, szomor nappal immron lezrul szmomra. Bizonyra – mondta – ilyen formban mg nem is gondoltam erre. Beismertem: nem. De bizonyra – gy folytatta – azrt mgse okoznak nekem klnsebb meglepetst a szavai. Megint azt mondtam: nem. Akkor a tudomsomra hozta, hogy apm tvoztval mostohaanym tmasz nlkl marad, s br a csald „rajtunk fogja tartani a szemt”, mgis, a f tmasza nki ezentl n leszek. Bizony – mondta –, id eltt kell majd rjnnm arra, hogy „mi a gond s mi a lemonds”. Mert ht nyilvnval, hogy ezentl nem mehet majd olyan jl a sorom, mint eddig – s ezt nem is kvnja titkolni elttem, mivel „felntt mdjn” beszl velem. – Most mr – gy szlt – te is a kzs zsid sors rszese vagy –, majd bvebben is kitrt erre, megemltve, hogy ez a sors „vezredek ta tart szakadatlan ldztets”, amelyet azonban a zsidknak „belenyugvssal s ldozatos trelemmel kell fogadniok”, minthogy azt Isten mrte rejuk a hajdani bneik miatt, s pp ezrt csak tle vrhatjk a kegyelmet is; viszont addig azt vrja tlnk, hogy ebben a slyos helyzetben mindnyjan helytlljunk, azon a helyen, amelyet jellt ki szmunkra, „ernk s kpessgeink szerint”. Nekem pldul – gy tudtam meg tle – a csaldf szerepben kell helytllanom a jvben. s megtudakolta, rzek-e magamban ert s felkszltsget ehhez. Br nem rtettem egsz pontosan az idevezet gondolatmenett, klnsen, amit a zsidkrl, a bnkrl meg az Istenkrl mondott, mgis, valahogyan megfogtak a szavai. Azt mondtam ht: „igen”. Elgedettnek ltszott. Helyes, mondta. Mindig is tudta, hogy rtelmes fi vagyok, aki „mly rzelmekkel s komoly felelssgtudattal” rendelkezem; s a sok csaps kzt ez bizonyos mrtkig vigaszt jelent nki – mint a szavaibl kiderlt. S most ujjaival, amiket kls oldalukon szrcsomk, a belsn pedig knny nyirok lepett, az llamnl fogva flemelte az arcomat, s halk, kiss remeg hangon gy szlt: – Apd nagy tra kszl. Imdkoztl rte? – Volt a tekintetben valami szigorsg, s taln ez bresztette fl bennem egy mulaszts knos rzst apm irnt, mert ht magamtl erre bizony nem gondoltam volna. Most viszont, hogy flkeltette bennem, egyszer csak tehernek kezdtem rezni, mint valami tartozst, s hogy szabaduljak ettl, megvallottam nki: – Nem. – Gyere velem – mondta.

 

Az udvari szobnkba kellett tksrnem. Itt imdkoztunk, nhny vedlett, hasznlaton kvli btordarab krben. Lajos bcsi elszr is kerek, selymes fny, kis fekete sapkt illesztett fejnek arra a hts pontjra, ahol apr tisztst kpez a gyrl, szrke haja. Nekem is magammal kellett hoznom az elszobbl a sapkmat. Akkor mg egy fekete kts, piros szeglyes knyvecskt szedett el a kabtja belsejbl, a fels zsebbl meg a szemvegt. Azutn belfogott az imdsg flolvassba, nekem pedig utna kellett mondanom a szvegbl mindig annyit, amennyivel elttem jrt. Elszr jl ment, hamarosan azonban kezdtem ebbe a munkba belfradni, s nmileg az is zavart, hogy egy szt se rtettem abbl, amit Istennek mondtunk, mivel hozz hberl kell fohszkodnunk, n viszont ezt a nyelvet nem ismerem. gy aztn, hogy mgis kvetni tudjam, egyre Lajos bcsi szjmozgsra knyszerltem figyelni, gyhogy az egszbl tulajdonkpp csak ezeknek a nedvesen vonagl, hsos ajkaknak a ltvnya meg egy idegen nyelv rtelmetlen zreje maradt vgl meg bennem, amit mi magunk mormoltunk. No meg egy kp, amit Lajos bcsi vlla fltt, az ablakon keresztl lttam: a nagyobbik nvr pp akkor sietett vgig a mi emeletnk fltt fgg, szemkzti folyosn, a laksuk irnyba. Azt hiszem, meg is zavarodtam egy csppet a szvegben. De ht az ima vgeztvel Lajos bcsi elgedettnek ltszott, s olyan kifejezs volt az arcn, hogy mr-mr magam is gy reztem: csakugyan, intztnk valamit apm gyben. S valban, ez vgl is jobb volt persze, mint elbb, azzal a bizonyos terhes s kvetel rzssel.

 

Visszatrtnk az utcai szobba. Bealkonyult. A lgoltalmi papirossal beragasztott ablaktblkat rcsuktuk az odakint kkl, prs tavaszi estre. Egsz beszorultunk a szobba ezzel. Mr frasztott a zsivaj. A cigarettk fstje is marni kezdte a szemem. Sokat kellett stanom. Mostohaanym mamja megtertette az asztalt. A vacsornkat maga hozta neknk, a nagy kzitskjban. Hst is beszerzett hozz, a feketepiacrl. Ezt mg elbb, az rkeztekor beszlte el. Apm ki is fizette akkor nki, a brtrcjbl. Mr mindnyjan a vacsornl ltnk, amikor egyszer csak belltott mg Steiner s Fleischmann bcsi. k is apmtl akartak elbcszni. Steiner bcsi mindjrt azzal kezdte, hogy „senki se zavartassa magt”. Azt mondta: – Steiner vagyok, tessenek csak lve maradni. – Lbn most is a foszladoz papucs, nyitott mellnye all eldomborodott a hasa, s a szjban is ott volt az rks, rossz szag szivarcsonk. Nagy, vrs feje van, amin furcsn hat a gyermekesen elvlasztott frizurja. Fleischmann bcsi egsz elveszett mellette, mert meg apr, igen gondozott klsej, s fehr haja, szrks szn bre, bagolyszer szemvege s kiss mindig aggodalmas kifejezs arca van. Sztlanul hajlongott Steiner bcsi oldaln, s az ujjait trdelte, mintegy mentegetzve, szinte gy ltszott, Steiner bcsi miatt. Ebben azonban nem vagyok bizonyos. A kt reg elvlaszthatatlanul sszetart, habr rks kztk a vita, mert nincs oly krds, amelyben egyetrtennek. Egyms utn kezet szortottak apmmal. Steiner bcsi a htt is megveregette. „regfinak” nevezte, s azt a rgi trfjt is elsttte: – Ht csak le a fejjel s sose vesztsk el a csggedtsgnket. – Mondta mg – amire Fleischmann bcsi is igen blogatott –, hogy rm meg a „fiatalasszonyra” (ahogy mostohaanymat hvta) tovbbra is gondot viselnek majd. Apr szemvel pislogott. Utna a hashoz hzta s meglelte apmat. Mikor elmentek, minden belefulladt az tkezeszkzk csrgsbe, a beszlgets morajba, az telek meg a vastag dohnyfst prjba. Mr csak egy-egy arc vagy mozzanat sszefggstelen tredke jutott el hozzm, mintegy kivlva a krttem lev kdbl, kivltkppen mostohaanym mamjnak reszketeg, srga, csontos feje, ahogyan minden tnyrrl gondoskodik; aztn Lajos bcsi tiltn maga el mered kt tenyere, amint nem kr a hsbl, mivel az disznbl val, s tiltja a valls; mostohaanym nvrnek pufk orci, mozg llkapcsa s knnyez szeme; majd vratlanul Vili bcsi csupasz koponyja emelkedett rzsasznen a lmpa fnykrbe, s hallottam jabb, bizakod fejtegetsnek a foszlnyait; tovbb emlkszem mg Lajos bcsi nneplyes, nma csndben fogadott szavaira, amikben Isten segtsgt krte abban a trgyban, hogy „hamarosan ismt a csaldi asztalnl lhessnk mindannyian, bkben, szeretetben, egszsgben”. Apmat alig-alig lttam, s mostohaanymbl is csak annyi jutott el hozzm, hogy igen sokat s figyelmesen trdtek vele, szinte tbbet, mint apmmal, meg hogy egyszer fjt a feje, s nhnyan faggattk, nem hajt-e tablettt vagy borogatst: de egyiket se krte. Szablytalan idkznknt viszont fl kellett figyelnem nagyanymra, hogy mennyit volt tban, hogy minduntalan vissza kellett vezetni a kanapjhoz, a sok panaszra meg a semmit se lt szemre, amit a vastag, knnyektl lepett, beprsodott nagytveg olyannak mutatott, mint kt klns, vertket kivlaszt rovart. Aztn, egy bizonyos pillanatban mindenki flkelt az asztaltl. Akkor kezddtt el a vgs bcszkods. De nagyanym s nagyapm kln, valamivel mostohaanym csaldja eltt tvozott. S ennek az egsz estnek taln a legklnsebb lmnye maradt szmomra nagyapmnak az egyetlen tette, amivel szrevtette magt: mikor az les, kicsiny madrfejt egyetlen pillanatra, de egszen vadul, esztelen mdon szinte, apm kabtjhoz tapasztotta, a melln. Egsz, grcsbe hzott teste megvonaglott. Utna gyorsan iparkodott kifel, nagyanymat a knyknl vezetve. Mindenki utat nyitott nkik. Azutn tbben engem is megleltek, s szjak tapads nyomt reztem az arcomon. Vgre hirtelen csnd lett, mivel mindnyjan elmentek.

 

S akkor mg n is bcst vettem apmtl. Vagy inkbb ntlem. Nem is tudom. A krlmnyekre se emlkszem pontosan: apm kimehetett a vendgekkel, mert egy darabig magam maradtam a vacsora roncsaival bortott asztalnl, s csak arra riadtam fl, hogy apm visszatrt. Egyedl volt. Tlem kvnt elbcszni. Holnap hajnalban erre mr nem lesz id – gy mondta. Nagyjbl is olyasmiket sorolt el a felelssgemrl meg a felntt vlsomrl, amiket Lajos bcsitl hallottam mr egyszer ezen a dlutnon, csak Isten nlkl, nem olyan szp szavakkal, s sokkal rvidebben. Anymat is megemltette: gy vlte, most taln megprbl majd engem „maghoz csbtani hazulrl”. Lttam, ez a gondolat igen aggasztotta. k ketten ugyanis sokig tusakodtak egymssal a birtoklsom gyben, mg vgl a brsg tlete apmnak kedvezett: most aztn, s ezt rthetnek is talltam, nem akarhatta elveszteni a rm val jogt, csupn a htrnyos helyzete folytn. De nem a trvnyre, hanem az n beltsomra hivatkozott, s a klnbsgre mostohaanym kzt, aki „meleg, csaldi otthont teremtett” szmomra, meg anym kzt, aki viszont „elhagyott” engem. Figyelni kezdtem r, mivel errl a rszletrl anymtl msknt rtesltem: szerinte meg apm volt a hibs. Ezrt is knyszerlt msik frjet vlasztani magnak, egy bizonyos Dini (valjban: Dnes) bcsit, aki klnben pp a mlt hten ment el, szintn a munkatborba. De ht pontosabbat valjban sohase sikerlt megtudnom, s apm most is mindjrt jra visszakanyarodott mostohaanymhoz, megemltve: nki ksznhetem, hogy kikerltem az interntusbl, s hogy az n helyem „itthon van, mellette”. Sok beszlt mg rla, s most mr sejtettem, mostohaanym mirt nincs jelen a szavainl: biztosan feszlyeztk volna. Engem viszont frasztani kezdtek nmileg. S mr nem is tudom, mit grtem meg apmnak, mikor ezt kvnta tlem. A kvetkez percben azonban egyszerre csak a karjai kzt talltam magam, s a szortsa vratlanul s valahogy flkszletlenl rt, a szavai utn. Nem tudom, ettl eredtek-e meg a knnyeim, vagy egyszeren a kimerltsgtl, vagy pedig tn, mert mostohaanym legels, reggeli figyelmeztetse ta kszltem r valahogyan, hogy ebben a bizonyos pillanatban flttlenl el kell hogy eredjenek: de brmirt is, mgiscsak j, hogy gy trtnt, s gy reztem, apmnak is jlesett, hogy lthatta. Akkor aztn lefekdni kldtt. Igen fradt is voltam mr. De – gondoltam – mgis, legalbb egy szp nap emlkvel bocsthattuk a munkatborba szegnyt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     
A NAP VERSE

 

 

 

 

William Blake
 
A TLHEZ
 
 
", Tl! rekeszd el gymnt ajtaid:
szak tid: ott stad mlyre odvas,
Stt laksod. Ne rzd meg tetid
S ne zzd szt oszlopaid vas-kocsiddal."
 
Nem hallgat rm s a ttott-szj mlysg
Felett elvgtat, acl vihart
Kirntva; mr felnzni sem merek,
Mert az r szles vilg fltt.
 
De nzd az rlt szrnyet! csontjain
A br feszl s a nyg szirtre hg:
Csendd hervaszt mindent, lerongyoldik
Kezn a fld s elfagy a zsenge let.
 
Sziklkon trnol, s hasztalan kiltoz
A tengersz, szegny! kire vihar tr,
Mg elmosolyodik az g s a bg
Szrnyet Hekla-hegyi odvba visszazi.
     
AZ ID MLSA

     
KALENDRIUM
2025. Oktber
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
     
VIGYZZ R

     
BALZS FEC

Ne krd, hogy grjem meg azt, amit nem tudok!
Szeretlek, s melletted vagyok.
De tudom jl, hogy eljn majd a nap,
s nem lesz semmi, ami majd visszatart.
Mert sehol sem tudtam megnyugodni mg.
S ha nem lennk szabad, lni sem tudnk!

Homok a szlben, azt mondod, az vagyok
Homok a szlben, lehet, hogy az vagyok.
Homok a szlben, tudom, hogy az vagyok.
Homok a szpben, megvltozni nem tudok.

Meder nlkli foly leszek nlkled,
s meglehet, hogy sokszor tvedek,
s minden reggel mshol r taln,
s senki nem fog emlkezni rm,
s nem tudom, hogy mi trtnhet mg,
De ha nem lennk szabad, lni sem tudnk!

Homok a szlben, azt mondod, az vagyok.
Homok a szlben, lehet, hogy az vagyok.
Homok a szlben, tudom, hogy az vagyok.
Homok a szpben, megvltozni nem tudok.


 

     
LOM

     
TORNAY ANDRS

Dszts fel!

Akassz rm idt, mosolyt, rintst

Szeretnk vgre nnepelni

lj mellm sztlanul

Vigyzzunk egymsra

- n tudom, hogy nagyon trkeny vagyok!

 

     
ESS ES, ESS

     
PAULO COELHO

 

Aztn egy szp napon arra bredek, hogy nem jr a fejemben, s rjvk, hogy tl vagyok a nehezn. A szvem slyos sebet kapott, de majd begygyul, s akkor majd jra tudok rlni az let szpsgnek. Trtnt mr velem ilyen, s fog is mg trtnni, ebben biztos vagyok. Ha valaki elmegy, az azrt van, mert jnni fog helyette valaki ms - s jra rm tall a szerelem.

 

     
VALAMI VGET RT

     
POPPER PTER

A dolgokkal akkor kell elkezdeni trdni, amikor mg nem is jttek ltre. Akkor kell rendet tartani, amikor mg nincs felforduls. Ami nyugalomban van azt knny megtartani. Ami mg nem szletett meg, arrl knny tervet szni. A mg trkenyt knny eltrni, a mg parnyit knny megsemmisteni. A hszmteres faris egy pici sarjbl fejldtt ki. A kilenc emeletes tornyot egy sor tglval kezdik pteni.

 

Az ezer mrfldes utazs egy lpssel kezddik.

 

     
IRODALMI LINKEK
     
KEDVENC OLDALAIM
     
ONLINE KNYVESBOLT
     

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints