|
ALICE CSODAORSZGBAN (MSODIK FEJEZET)
Lewis Carroll 2005.08.20. 15:02
.
Knnyt
– Egyre murisabb! – kiltott fel Alice.
gy meglepdtt, hogy egyszeriben elfelejtett szpen beszlni.
– Most ht olyan hosszra nyltam, mint a vilg legnagyobb tvcsve. No, szervusztok, lbaim.
Tudniillik lenzett a lbaira. Alig ltta ket, olyan messzire estek tle.
– Jaj, szegny kis lbaim, ki hzza majd fl rtok a cipt meg a harisnyt, deseim?! n aligha fogom tudni. Sokkal messzebbre kerltem tletek, semhogy trdhetnk veletek. Nektek kell most gondoskodni magatokrl, ahogy tudtok.
„De azrt kedvesnek kell lennem hozzjuk – gondolta Alice –, klnben nem visznek el oda, ahov akarom. Igen. Minden karcsonykor veszek majd nekik egy pr cipt.”
Alice tovbb tervezgette, mikpp juttathatja el lbaihoz a cipt.
– Postn kldm el – tndtt –, ajnlott csomagban. Jaj, de fura lesz ajndkot kldeni a tulajdon lbaimnak! Azt rom majd a csomagra:
Alice szpremny
Jobb lbnak
a kandall sznyegn
kzel a zsmolyhoz.
Szves dvzlettel:
Alice.
– Jaj, istenem, mennyi csacsisgot beszlek ssze!
Ebben a pillanatban feje a mennyezetbe tdtt. Most tbb mint hrom mter magas volt. Hirtelenl flkapta az icike-picike kis arany kulcsot, s futott a kertajt fel.
Szegny Alice! Legfljebb azt tehette, hogy a fldn fekve a fl szemvel tkukucsklt a kertbe. De hogy keresztl is juthasson rajta, ahhoz mg kevesebb remnye volt, mint valaha. Lelt ht a fldre, s srva fakadt.
– Szgyellheted magad – mondta Alice. – Ekkora nagylny (no, ezt most joggal mondhatta), s gy sr. Elg legyen, ha mondom!
De azrt csak tovbb srdoglt. Literszmra folytak knnyei, mg egy jkora t nem tmadt krltte. Ez a t vagy tizent centimter mly volt, s elfoglalta a csarnok felt.
Egy kis id mlva tipegst hallott a tvolbl, gyorsan megtrlte szemt, hogy lssa, ki jn. A fehr Nyuszi trt vissza, csudamd kiltzkdve. Egyik kezben fehr glaszkesztyt, msikban egy nagy legyezt tartott. Sietve loholt, s kzben egyre azt mormolta:
– Jaj, a Hercegn megesz, ha elksem.
Alice annyira ktsgbe volt esve, hogy brkitl is segtsget krt volna. Amikor a Nyuszi a kzelbe rt, halkan, flnken megszltotta t:
– Bocsnatot krnk, tisztelt uram...
A Nyuszi erre visszahklt, elejtette a fehr glaszkesztyt meg a legyezt, s hanyatt-homlok rohant neki a sttsgnek.
Alice flkapta a legyezt meg a kesztyt, s mivel a csarnokban iszony hsg volt, legyezgetni kezdte magt. Kzben folyton ezt hajtogatta:
– Ej, ej, milyen klns is ma minden. Tegnap, pedig mg minden egszen rendes volt. Vajon csakugyan megvltoztam-e az jszaka? Nzzk csak: ma reggel, amikor flbredtem, mg az voltam-e, aki voltam? gy rmlik, mintha egy kicsit ms lettem volna. De ha nem az vagyok, az a krds, kicsoda is vagyok voltakppen. Borzaszt!
Alice sorba vette valamennyi hasonl kor bartnjt, htha tvltozott azok kzl valamelyikk.
– Hogy Ada nem vagyok, az bizonyos. Adnak hossz, gndr haja van, az n hajam pedig nem gndr. Az is bizonyos, hogy Mabel1 se lehetek, mert n rengeteg mindenflt tudok, Mabel pedig semmit se tud. Aztn az , n pedig n vagyok. Jaj, istenem, milyen zrzavaros ez! Nzzk csak, tudom-e mg azt, amit tanultam az iskolban. Szval: ngyszer t az tizenkett, ngyszer hat az tizenhrom, s ngyszer ht az ... jaj, mg hszig se tudok szmolni. De hagyjuk az egyszeregyet. Prbljuk csak a fldrajzot. Prizs fvrosa London, Rm meg Prizs, Rma pedig – nem, itt valami hiba lesz. gy ltszik, mgiscsak Mabel lett bellem. Megprblok flmondani egy verset.
Alice szpen meghajolt, mint az iskolban, amikor verset mondott. Hangja azonban rekedten, idegenl csengett, s nem azok a szavak jttek a nyelvre, amelyek szoktak.
Ni, testt csinostja pp
a krokodilgyerek,
siklja arany pikkelyt,
nt r Nlus-vizet.
Ni, szp karma hogy sztmered,
be vgan somolyog!
Szjt ttja, s gy rebeg:
„Kis hal, isten hozott!”
– Tudom, hogy egszen mskpp mondtam – szlott szegny Alice, s a szeme megtelt knnyel, majd gy okoskodott: – Most mr bizonyos, hogy n vagyok Mabel. s most nekem abban a dohos kis laksban kell majd laknom, szinte egyetlen jtkom sem lesz, mindig csak a leckt kell tanulnom. De nem, mgsem. Ha n vagyok Mabel, akkor inkbb rkre itt maradok. Hiba dugjk le a fejket, hiba mondjk majd: „Gyere fl mr, szvecskm.” n csak fltekintek; s gy szlok: „Mondjk meg elbb, hogy ki vagyok. Ha az vagyok, aki szeretek lenni, akkor flmegyek. Ha nem az vagyok, akkor itt maradok a barlangban egszen addig, amg valaki ms nem lesz bellem.” De , jaj – fakadt jra srva Alice –, brcsak mr ledugnk a fejket! Olyan rossz itt egyedl.
Amg gy beszlt, kezre pillantott, s mulva ltta, hogy kzben flhzta a Nyuszi egyik fehr glaszkesztyjt.
„Hogy lehet ez? – gondolta. – gy ltszik, megint kisebb lettem!”
Alice flllt, az asztalhoz ment, hogy hozz mrje magt, s akkor ltta, hogy most krlbell fl mter magas, s hogy egyre sszbb zsugorodik. Hamarosan rjtt, hogy az a legyeztl van, melyet a kezben tart. Ezrt gyorsan eldobta, mg mieltt vglegesen semmiv zsugorodott volna.
– No, most majdnem megjrtam – mondta Alice, mert alaposan megrmlt a hirtelen vltozstl, de azrt boldog volt, hogy mg maradt belle valamicske. – Most pedig egy-kett, ki a kertbe – szlt, s rohant vissza a parnyi ajthoz. De ht, sajnos, a parnyi ajt megint be volt zrva, s az icike-picike aranykulcs ott hevert az vegasztalon, mint az imnt.
„Egyre rosszabb lesz, egyre rosszabb – gondolta szegny kislny. – Mg soha letemben nem voltam ilyen cspp, mint amilyen most vagyok. Mg soha letemben. Ht ez igazn szrny.”
Amg ezt mondta, lba megcsuszamlott, s a kvetkez pillanatban – zsupsz! – nyakig cscslt a ss vzben. Els gondolata az volt, hogy valahogyan beleesett a tengerbe.
„Akkor vaston megyek haza” – mondta magban.
Alice csak egyszer letben volt a tengerparton, s akkor arra az ltalnos kvetkeztetsre jutott, hogy brhova is megy az ember Anglia partjain, mindentt tall egy csom kabint, a gyerekek kis skkal snak a homokban, aztn villk kvetkeznek, a villk mgtt meg a vasti lloms van.
De hamarosan rocsdott, hogy abba a knnytba pottyant, amelyet srt ssze, amikor mg hrom mter magas volt.
„Brcsak ne srtam volna annyit – shajtott Alice, s krlszta a tavat, hogy lssa, mikpp juthatna ki belle. – Most az lesz a bntetsem, hogy belefulladok a sajt knnyeimbe – gondolta. – No, ez igazn furcsa lenne. mbr ma minden, de minden olyan furcsa.”
Ebben a pillanatban Alice azt hallotta, hogy a t kiss tvolabb megloccsant. Odaszott, hogy megnzze, mitl. Elszr azt gondolta, hogy valami fka vagy vzil, de aztn reszmlt, hogy csak hozz mrve olyan nagy ez az llat, s valjban csak egy kis egr, amelyik belepottyant, akrcsak maga.
– Megszltsam ezt az egeret? – tndtt Alice. – Idelenn ma minden olyan rendkvli. Kitelik tle, hogy beszlni is tud. rtani semmi esetre sem rt, ha megszltom.
Ht megszltotta:
– , Egr, meg tudnd-e mondani, hogyan kerlhetek ki ebbl a tcsbl? Mert hogy mr nagyon belefradtam a krbeszklsba, , Egr!
Azt hitte, hogy gy kell beszlni egy egrrel. Eddig ugyan mg sohasem volt r alkalma, de emlkezett arra, hogy a btyja latin nyelvtanban ezt olvasta: „egr, egeret, egrnek, egrhez, egr!”
Az Egr frkszen bmult r, s mintha egyik apr szemvel oda is kacsintott volna neki, de semmit se szlt.
„Taln nem tud angolul – gondolta Alice. – Lehet, hogy francia egr, s Hdt Vilmos seregvel jtt t.”
Brmilyen jl tudta is Alice a trtnelmet, gyakran sszezavarta azt, hogy mi mikor trtnt. Most jra megszlalt:
– Où est ma chatte?2
Ugyanis ezt a mondatot tanulta elszr franciul.
Az Egr hirtelen kiugrott a vzbl, s egsz testben remegni kezdett.
– Jaj, bocsnat – hebegte Alice.
Ktsgbe volt esve, hogy gy felizgatta szegny llatkt.
– Egszen elfelejtettem, hogy nem tetszik szeretni a macskkat!
– Hogy nem szeretem a macskkat? – vistott az Egr les, metsz hangon. – Te taln szeretnd ket, ha helyemben volnl?
– Semmi esetre sem – vlaszolt Alice csillaptan. – Ne tessk haragudni. De ha meg tetszene nzni Dinah-t, a mi cicnkat, akkor azt hiszem, azonnal meg tetszene szeretni minden macskt. Olyan cukros, szeld kis cicuska.
Amg Alice lassan szklt a tban, flig nmagnak bizonytgatta:
– Olyan szpen l s dorombol a kandallnl. Olyan desen nyalogatja a talpt, s mossa a pofikjt, s olyan j simogatni a puha szrt. s olyan pomps egersz – ja, bocsnatot krek – szlt Alice, mert ebben a pillanatban az Egr szre gnek llt ijedtben, s Alice sejtette, hogy ezttal igazn megbntotta t. – Taln ne is beszljnk rla tbbet, ha nem tetszik akarni.
– Ne beszljnk? – krdezte az Egr a farka hegyig remegve. – Ht n hoztam szba? A mi nemzetsgnk mindig gyllte a macskkat. Ronda, hitvny, kznsges fajzat. Ne is emltsd tbb!
– Nem krem, soha tbb! – szlt Alice, s gyorsan msra terelte a szt. – Tetszik taln szeretni a ... a ... kutykat ? – krdezte.
Az Egr nem felelt. Alice buzgn folytatta:
– Van nlunk a szomszdban egy szp kis kutya. Azt is megmutatnm. Tetszik tudni, olyan okos szem, gndr szr kis foxi. Mindent visszahoz; amit eldobnak neki, szolgl az telrt, s annyi sok mindent tud. Fl se tudom sorolni. Egy paraszt a gazdja, s az azt mondja, olyan hasznos, hogy taln szz fontot is megr. Azt is mondja, hogy mind kipuszttja a patknyokat meg a ... jaj – kiltotta Alice elszomorodva –, csak nem srtettem meg mr megint?
Merthogy az Egr esze nlkl szott el a kzelbl. Valsggal felkavarta a vizet.
Alice nyjasan szlt utna:
– Kedves j Egr, szveskedjk visszajnni! Tbbet nem beszlnk se cickrl, se kutykrl, ha nem tetszik szeretni ket!
Amikor az Egr ezt hallotta, megfordult, s lassan visszaszott hozz. A kpe egszen spadt volt.
„Az izgatottsgtl” – gondolta Alice.
Az Egr most halkan remegve azt sgta:
– Gyernk ki a partra. Elmeslem lettrtnetemet, s akkor meg fogod rteni, mirt gyllm a kutykat meg a macskkat.
ppen ideje volt, hogy kisszanak, mert kzben a tba beleesett mindenfle madr s llat, s egyms hegyn-htn nyzsgtek. Volt ott Kacsa meg Struccmadr, Papagj meg Sas meg sok ms furcsa teremts. Alice elreszott, s az egsz trsasg utna, ki a partra.
| |