|
AZ EZSTHSZAS
Hans Christian Andersen 2005.08.06. 23:34
.
Volt egyszer egy derk, jraval ezsthszas. Fnyes brzattal kerlt ki a pnzverbl, nagyot ugrott, s megpendlt rmben.
- Most aztn rajta! Kilpek a nagyvilgba! Ki is lpett.
Gyermek szorongatta meleg kis tenyerben, fsvny zsugorgatta nyirkos, hideg markban, regember prgette-forgatta, ifj gurtotta nagy gyorsan tovbb. Ezstbl vertk a hszast, egszen kevs rzzel vegytettk, s mr egy ll esztendeje jrta a vilgot, helyesebben azt az orszgot, ahol vertk. Egyszer aztn klfldre vndorolt. volt az utols hazai pnz egy utaz r ersznyben, aki nem is tudott rla, mg egyszer aztn a kezbe nem kerlt.
- Nicsak, nlam mg egy hazai hszas! - kiltott fel. - No, ez mr velem marad az ton!
A hszas fszkeldtt, s megcsendlt rmben, amikor visszakerlt az ersznybe. Klorszgi trsai kztt fekdt ott; azok jttek-mentek, cserldtek, csak a hazai hszas maradt mindig a helyn. S ezt nagy megbecslsnek rezte.
Napok teltek, hetek mltak, s az ezsthszas jrta a vilgot, csak azt nem tudta, merre jr. A klorszgi pnzek francinak meg olasznak vallottk magukat, s mindig megmondtk, melyik vrosban vannak, de az ezsthszas nem tudta elkpzelni azokat a vrosokat. Hogyan is tudta volna, amikor mindig egy stt erszny mlyn lapult - gy bizony nem lehet megismerni a vilgot! Egy napon aztn szrevette, hogy az erszny nyitva maradt. Kicsszott a szlig, csak krl akart nzni egy kicsit. Rosszul tette, hogy kvncsiskodott, mert ez mindig bajt hoz az ember fejre. Az ezsthszas lecsszott a nadrgzsebbe, s ott maradt akkor is, amikor az r kitette este az ersznyt a zsebbl. A nadrgot aztn a tbbi ruhadarabbal egytt kivittk a folyosra, ott kiporoltk; az ezsthszas kiesett a zsebbl, s elgurult. Nem vette szre senki.
Reggel visszavittk a ruht a szobba, az r felltztt s tovbbutazott, a hszas meg ott maradt, ahov gurult. Megtalltk, s jra munkba kldtk hrom msik pnzdarabbal egytt fizettek vele.
“Mgiscsak jlesik sztnzni a vilgban! - gondolta elgedetten a hszas. - Hasznos dolog megismerni j embereket, j szoksokat!”
- Ht ez meg mifle hszas? - hallotta a kvetkez pillanatban. - Ez nem hazai pnz! Hamis! Semmit se r!
Most kezddik mg csak a hszas kalandos trtnete. Hallgassuk meg, hogyan beszli el maga.
. . . Hamis! Semmit se r! Ez a sz megsebezte a szvemet - folytatta kalandos trtnett a hszas. - n tudtam a legjobban, hogy igazi ezstbl ntttek, szp a csengsem, s nem hamis a veretem. Elszr azt gondoltam, hogy tveds lesz a dologban, nem rm rthettk azok az emberek. De bizony, rlam mondtk! Rlam mondtk, hogy hamis vagyok, hogy nem rek semmit! - Majd sttben fizetek vele - sgta az az ember, aki megtallt, s gy is tett. De a nappali vilgossgnl aztn megint csak szidtak, mint a bokrot:
- Hamis ez, nem r semmit! A legjobb minl elbb megszabadulni tle!
Mindig megreszkettem a kzben, amikor az orszgbeli pnz helyett tl akartak adni rajtam.
, n boldogtalan! - keseregtem sokszor. - Ezstbl ntttek, szpen pendlk, nem hamis a veretem, mgsem becslnek semmire. Mrpedig mindenki annyit r a vilgban, amennyire becslik. De komisz let ez: rossz lelkiismerettel hamis utakon jrni! n ugyan tudom, mit rek, mgis bnt, hogy a ltszat ellenem szl! Valahnyszor kzbe vettek, fltem, reszkettem az emberektl, akik majd szemgyre vesznek s visszalknek, mintha csakugyan alval, szlhmos gazember volnk.
Egy napon egy szegny regasszonyhoz kerltem, aki napszmban vgzett nehz munkjrt kapott engem. aztn nem tudott tlem szabadulni semmikppen. Nem akart tle elfogadni senki, valsgos csaps voltam neki.
- Mgiscsak a nyakba kell varrnom valakinek! - shajtozott a szegny asszony. - Nem vagyok n olyan gazdag, hogy egy hamis hszast tartogassak. Legyen a gazdag pk, az kibrja ezt a kis krosodst. Br tudom, hogy gyalzatos dolgot cselekszem.
Most mr ennek a szegny regasszonynak is n nyomjam a lelkiismerett? - bsultam el. - Ht mindenkinek csak bajra vagyok? Mi lett bellem vnsgemre!
A szegny asszony el is ment a gazdag pkhez, csakhogy az nagyon jl tudta, milyen a j hszas, s lesprt a pultrl; a szegny asszony egy falat kenyeret se kapott rtem. Fjt a szvem nagyon, hogy ilyen semmirekell lettem, mindenkinek csak krra vagyok, pedig milyen vidm letet ltem ifjkoromban, s milyen bszke voltam rtkemre, igaz veretemre! gy elszomorodtam, ahogy csak egy szegny hszas el tud szomorodni, amikor ltja, hogy nem kell senkinek. No de a szegny asszony mgis hazavitt magval, s egszen nyjasan pillantott rm.
- Nem, senkit se csapok be veled! - mondta. - Majd tlyukasztalak, gy legalbb mindenki megismeri, hogy hamis portka vagy. De htha, most jut eszembe, htha szerencsepnz vagy te, az vagy, persze, egszen biztos! tlyukasztalak, zsinrt fzk t rajtad, s a szomszd kislny nyakba akasztalak, taln szerencst hozol r!
gy is tett. Nem nagy lvezet, ha tlyukasztanak bennnket, de ha jt akarnak vele, ki lehet brni! Aztn zsinrt fztt t rajtam, s nyaklncflt csinlt bellem. A szomszd kislny nyakba akasztott; a kislny kedvesen rm mosolygott, meg is cskolt, s egsz jjel ott fekdtem rtatlan, meleg kis szvn.
A kislny anyja reggel a kezbe vett, jl megnzett, s gondolt egy nagyot - ezt n mindjrt megreztem. Vette az ollt, s elvgta a zsinromat.
- Szerencst hoz ez a pnz! - mondta. - No, majd megltjuk.
Azzal ecetbe mrtott, hogy egszen megzldltem. Aztn betapasztotta a lyukat, kifnyestett, s estefel elvitt a lutripnztrba, szerencsehoz sorsjegyet vett rtem.
Mondhatom, komiszul reztem magam! Majd ketttrtem, gy fjt a szvem: tudtam, hogy mindjrt hamisnak mondanak s visszalknek, mghozz egy sereg hszas szeme lttra, akik bszkn mutogattk magukon a fejet vagy az rst. De szerencsre megmenekltem a szgyentl: igen sokan lltak ott, a pnztrosnak sok volt a dolga, s siettben csak besprt a fikba a tbbi pnz kz. Hogy aztn nyert-e a lutri, amit rajtam vettek, mr nem tudhattam meg, mert msnap reggel felfedeztek, rm stttk, hogy hamis vagyok, flretettek, s gyesen tovbbadtak. Csalni; megint csalni! Nehezen tudja azt elviselni, aki igazn becsletes, n pedig az vagyok, msom sincs, mint a becsletem.
gy vndoroltam napokig, vekig kzbl kzbe, ersznybl ersznybe; mindenki csak bosszankodott miattam, szidott-gyalzott, aztn suttyomban tovbbadott. Nem bzott bennem senki, mr n magam sem bztam a vilgban, vgl magamban sem. Nehz idk voltak!
Egy nap aztn egy klfldi r rkezett a vrosba, s annak nyomban a nyakba varrtak. gyantlanul elfogadott j pnznek; de amikor fizetni akart velem, megint csak a rgit hallottam
- Nem r ez semmit! Hamis!
- Nem vettem szre - mondta a klorszgi r, s vgre alaposan megnzett.
Aztn szles mosolyra derlt, amire eddig nem volt plda, ha szemgyre vettek az emberek. - Nicsak! - kiltotta. - Hiszen ez hazai pnz, derk, becsletes, hazai hszas! Valaki lyukat frt r, s most hamisnak mondjk szegnyt. Ez aztn mulatsgos! Most majd nlam maradsz, derk hszas, s hazajssz velem a mi haznkba!
Vgtelen rm tlttt el. Becsletes, derk hszasnak mondtak, s visszatrhetek megint a szlfldemre, ahol mindenki ismer, s tudja, hogy igaz veret ezsthszas vagyok. rmmben legszvesebben szikrt hnytam volna, de nem rtettem hozz; ezt csak az acl tudja, az ezst nem.
Fehr selyempaprba csavartak, nehogy a tbbi pnz kz keveredjem s kiadjanak; csak ritka, nneplyes alkalmakkor vettek el, amikor a honfitrsak sszetallkoztak, s olyankor csupa jt mondanak rlam. rdekesnek neveztek. Ugyan hogy lehet rdekes valaki, aki soha nem szl egy szt sem! Aztn vgre hazakerltem! Vget rt keserves hnyattatsom, j, boldog letet kezdhettem, hiszen igaz veret, hasznos ezsthszas voltam, mg az se cskkentette az rtkemet, hogy tlyukasztottak, mint a hamis pnzeket szoks. Nem ront az semmit az igaz veret pnzen! - vgezte be lete trtnett az ezsthszas.
| |