|
SZINDBD HARMADIK TJA
Az Ezeregyjszaka legszebb mesi 2005.08.07. 06:57
.
Szindbd msnap ebd utn belefogott a harmadik utazs trtnetbe is.
- Miutn egy ideig igen kellemesen ltem Bagdadban, ismt nagy kedvem tmadt az utazsra, mert ht olyan az ember: kedveli a vltozatossgot, a kalandokat. Feledtem minden korbbi szenvedst, rengeteg rut vsroltam ssze, s elutaztam Basrahba. Amint itt a tenger partjn fel-al stlok, egy nagy hajt ltok, s rajta sok elkel kereskedt: odavittem ruimat. Sokig utaztunk minden baj nlkl, s sokat nyertnk az eladott rukon. Egy nap azonban, amikor a legjobb kedvben ltnk az asztal krl, szrny sirnkozssal fut hozznk a kapitny, hajt tpi, ruhjt szaggatja, s szvszakadva jajgat:
- jaj, uraim, mind elvesztnk! A vihar eltrtett utunkbl, s szerencstlensgnkre a majomszigetre sodort, ahol a majmok oly srn ugrlnak az ember krl, mint a sskk. Errl a szigetrl ember mg nem kerlt vissza elevenen.
A kapitny horgonyt vetett, bevonta a vitorlkat. Oly hirtelen leptk el a majmok a hajt s oly tmegben, hogy sem elpuszttani, sem elzni nem tudtuk ket. Aztn nagy hirtelen kettrgtk a horgonyt s a vitorla kteleit, a hajt kivittk a szrazfldre, minket kiszlltottak, aztn eltntek a hajval s mindennel, ami benne volt. Mi sszevissza jrtuk a szigetet, sejtelmnk sem volt arrl, mi lesz velnk, aztn mindenfel keresgltnk, htha valami ennivalt, gymlcst vagy nvnyt tallunk. Amint ide-oda kszltunk, egyszerre csak egy nagy, magas palott pillantottunk meg, szrnyas kapuja benfbl volt. Bementnk a palota udvarra, ahol egy nagy csom nyers- s szrazfa volt felhalmozva. Mivel kegyetlenl fradtak voltunk, ott maradtunk az udvarban, ahol klnben nem lehetett ltni l lelket.
De me, hirtelenl-vratlanul szrny zgst-bgst hallottunk, s gy reztk, hogy lbunk alatt reszket a fld. Egy fekete, ember formj, plmafa magassg szrnyeteget pillantottunk meg. Felnk tartott. Kt szeme olyan volt, akr kt eleven lng, szemfogai akkork, mint a vaddiszn agyara, szja akr a kt nylsa, ajka gy lgott le a mellre, mint a tev, fle takarknt borult a vllra, karmai olyanok voltak, akr az oroszln. Az ris lelt egy padra, hogy pihenjen egy keveset. Majd rnk nzett, mi meg reszketve lltunk eltte, nem tudva, hogy mi lesz velnk. Ekkor megragadta a kapitnyt s meglte. Aztn tzet rakott, megsttte rajta a kapitnyt, s vacsorra mind egy falsig meg is ette.
Aztn leheveredett a padra, s vgighorkolta az jszakt.
Hajnalra kelve az ris elment a palotbl, mi pedig azon tancskoztunk, mikppen vdjk meg magunkat, hiszen sejtettk, hogy rnk is sor kerl. gy terveztk, hogy megljk az emberev rist. n mg azt is javasoltam, hogy elbb ptsnk tutajt, tartsuk kszenltben a parton, s ha megltk az rist, cselekedhetnk majd, amint kedvnk tartja. Ha pedig nem sikerl a tervnk, elmeneklhetnk a tutajon. Trsaim elfogadtk javaslatomat. Nagy fradsggal sszerttuk a tutajt, majd visszamentnk a palotba, mivel sehol msutt nem rezhettk magunkat biztonsgban.
Az ris eljtt msnap is, megint megette egy trsunkat. Aztn lefekdt a padra, s elaludt. Amikor mr javban horkolt, a parzsban izzra melegtettnk kt vasnyrsat, s beledftk az ris szembe. Flelmetesen ordtott az ris, sszevissza futkosott az udvaron, hogy megfogjon minket, de ez nem sikerlt neki.
Rettenetes vltssel tvozott a palotbl, mi pedig siettnk a tenger partjra, tutajunkhoz. gy okoskodtunk, hogyha az ris nem tr vissza naplementig, akkor valsznleg elpusztult, ha pedig visszatr, elmeneklnk a tutajon.
Mikzben errl tanakodtunk, megpillantottuk az rist kt ms trsval, akik mg ersebbek s szrnybbek voltak, mint a megvaktott. Trsaira tmaszkodott, s gy ment vissza a palotba. Siettnk a tutajhoz, rltnk, s kieveztnk rajta a nylt tengerre. Az risok szrevettek bennnket, s szrny nagy kveket dobltak utnunk. Egyik trsunkat el is tallta a k, s ez mindjrt szrnyethalt, szegny. Nem sokig hajztunk a tutajon, amikor egy szigethez rtnk. Fkat, csrgedez patakokat, nekes madarakat talltunk rajta. A fradtsgtl, hsgtl s ijedtsgtl teljesen kimerlten heveredtnk le egy fa al.
De alig szenderltnk el, ers zajra bredtnk: egy szrny nagy kgy tekerdztt egyenesen felnk. Ez a rettenetes llat nagy hirtelen megragadta egyik trsamat, egy szempillants alatt lenyelte, s tovbb csszott. Nagy aggodalomban jrtuk most mr krl a szigett, hogy biztos helyet keressnk magunknak. Vgre talltunk is egy magas ft. Felmsztunk r, azzal a gondolattal, hogy majd ott tltjk az jszakt. De alig voltunk ott egy-kt percig, utnunk mszott a kgy, megragadta a trsamat, az utolst, s elnyelte a szerencstlent.
Msnap reggel egy csom ft s gat gyjtttem ssze, kalyibt ptettem, hogy gy vdekezzem a kgy ellen. Este el is jtt a kgy, de nem frt hozzm, csak szntelen sziszegssel tekergett a kalyibm krl, gy folyt ez egsz jjel. Napkeltekor eltnt. Reggel jra krljrtam a szigetet, s egy magaslat tetejrl, nagy rmmre, hajt pillantottam meg. Addig kiltoztam, mgnem meghallottk hangomat. Nhny ember csnakon rtem jtt, felvettek a hajra, ennem, innom adtak. Amikor erre kaptam, elbeszltem nekik letem egsz trtnett, szletsemtl mindmig.
Csodlkozva hallgattak, aztn lehztk rlam sztszaggatott ruhmat, a tengerbe dobtk, s j ruht adtak rm. A sok szenveds utn ismt oly jl reztem magamat, hogy azt hittem, lmodom. Hossz ideig kedvez szllel haladtunk, aztn kiktttnk Al-Szalhita szigetnl, ahol a szantlfa terem. titrsaim, akik jobbra kereskedk voltak, kivittk ruikat a partra, hogy eladjk vagy elcserljk. Ekkor hozzm lpett a kapitny, s ezt mondotta:
- Te idegen vagy s szegny, sokat is szenvedtl, szeretnk ht jt tenni veled. A hajmon van valami ru, egy bagdadi keresked, aki tbb esztendvel ezeltt a hajn utazott. Akkor vigyzatlansgbl egy szigeten felejtettk, ott nyilvn elpusztult. El akarjuk adni a holmijt, hogy az rt visszatrsnk utn tadhassuk rkseinek. Te eladhatnd ezeket, s megfelel jutalmat kapnl a fradsgodrt.
Hej, nagy volt az rmem, amikor ezt hallottam!
- , kapitny s ti kereskedk - kiltottam fel - n vagyok Tengerjr Szindbd, ezek az n ruim!
Csakhamar mind krm gyltek, az egyik hitt a szavamnak, a msik csalnak tartott. Egyszerre azonban egyikk elm lpett, dvzlt, s ezt mondotta:
- Igazat beszltl, Szindbd. Ezek a te ruid!
Majd a krlllkhoz fordult, s gy szlt:
- Csak az imnt beszltem el nektek azt a csudlatos dolgot, amely velem gymntkeres utamban trtnt. A hegyrl egy darab hst dobtam le a vlgybe. A hshoz egy ember volt ktve, s azzal a rukh-madr felszllt a hegyre. Ez az ember Szindbd volt, akinek tele volt a zsebe gymnttal, s abbl egy j markkal ajndkozott meg engem. Egytt utaztam vele Basrahig, ahonnan Bagdadba ment. Hogy kzben mi trtnt vele, nem tudom, de hlt adok Allahnak, hogy itt tallom t, s bizonythatom, hogy igazat beszl.
Miutn mg megneveztem a kapitnynak az ismertet jegyeket is, amelyekrl meg lehetett ismerni az rukat, tadtk azokat nekem. Valamennyit nagy nyeresggel adtam el. A szigetrl Indiba utaztunk, ahol mindenfle fszerszmot vsroltam, aztn hossz utazs utn rengeteg pnzzel s portkval visszakerltem Bagdadba. Sok ajndkot hoztam bartaimnak s rokonaimnak, sok zvegyet s rvt ruhztam fel, s ltem ismt nagy rmben s boldogsgban.
gy vgzdtt harmadik utazsom.
Most aztn asztalhoz ltek, megvacsorztak, vacsora utn Szindbd szz aranyat adott a teherhordnak s megkrte, hogy jjjn el msnap is, s akkor elbeszli negyedik utazst.
| |