|
SZINDBD NEGYEDIK TJA
Az Ezeregyjszaka legszebb mesi 2005.08.07. 06:59
.
Tudjtok meg, testvreim, hogy amint Bagdad vrosba visszatrtem, feledve minden viszontagsgot, atymfiai, bartaim s pajtsaim krben pomps, rmkkel teli ds knyelemben ltem. A gyngyletben elfeledkeztem minden meglt viszontagsgrl, mgnem csknys lelkem ismt azt sugallotta, hogy az idegen emberek orszgba utazzam. Flbredt bennem a vgy, hogy idegen embereket lssak, adjk-vegyk, pnzt keressek. El is hatroztam magam erre; tengeri tra alkalmas, nagy rtk rukat szereztem be, mg tbb blt csomagoltam ssze, mint rgebben, s Bagdadbl Basrahba mentem. Itt hajra tettem rakomnyomat, s a vros leggazdagabb kereskedinek trsasgban elvitorlztam.
Hajnk kifutott a tengerre, bsz hullmok vertk-csapkodtk. Tbb jen-napon t, utaztunk szigetrl szigetre, tengerrl tengerre. De egy napon ellenszl tmadt. A kapitny attl flvn, hogy a nylt tengeren elpusztulunk, horgonyt vetett a tenger kzepn. Ebben az llapotunkban, szorongatott helyzetnkben Allahhoz imdkoztunk, de egyszerre hatalmas vihar trt rnk, aprra szaggatta vitorlinkat, az emberek pedig minden rakomnyukkal, terhkkel s vagyonukkal a tengerbe zuhantak. Kzttk voltam n is. sztam a tengerben vagy flnapig, s mr veszve reztem magam, de Allah - magasztaltassk az neve! - egy hajdeszkt kldtt utamba. Erre tbb kereskedvel egytt felkapaszkodtam.
gy hnydtunk egy nap s egy jszaka. Lbunkkal hajtottuk a deszkt, a szl meg a vz is segtsgnkre volt. A msodik napon, reggeltjban, vihar kerekedett, hborgott a tenger, a hullmok kivetettek minket egy szigetre. Csaknem holtra vltunk az lmatlansgtl s fradtsgtl, a hidegtl, az hsgtl, a szomjsgtl s a szntelen rettegstl. Vgigvnszorogtunk a parton, s mivel jcskn talltunk rajta fvet, fvet ettnk, hogy valamennyire visszanyerjk ernket. A sziget partjn tltttk az jszakt. Mikor pedig bbor hajnal virradt az jszakra, flkeltnk, s szltben-hosszban bebarangoltuk a szigetet.
A tvolban lakhzat pillantottunk meg. Felje tartottunk, meglltunk a bejratnl. s me: egy csapat meztelen ember rohant ki a hzbl, sz nlkl megragadtak, s kirlyuk el hurcoltak. A kirly parancsra leltnk. Valamifle ismeretlen telt tettek elnk, letnkben mg sohase lttunk olyat. Trsaim megkstoltk, n undorodtam tle, nem nyltam hozz. Allahnak jsgbl esett ez gy: mert ez ltal maradtam letben. Mert trsaim, alighogy ettek, az teltl elvesztettk eszket, s miknt az elmehborodottak, csak tmtk bendjket, s egszen kikeltek rgi magukbl. Aztn a bennszlttek kkuszolajat adtak inniok, s be is drzsltk ket vele. Azok pedig, mihelyt ittak az olajbl, elforgattk szemket, s olyan mdon kezdtek falni, ahogy azeltt nem volt szoksuk.
Elrmltem rajtuk, s szntam ket, br n is fltem a meztelen emberektl s aggasztott a magam sorsa is. Amikor aztn jobban szemgyre vettem ezeket az embereket, rjttem, hogy varzslk, kirlyuk pedig emberev. Mindenkit, akire a vlgyben vagy az utakon rakadtak, kirlyuk el hurcoltak, megetettk avval a bizonyos tellel, s bedrzsltk az olajjal. Ettl a foglyoknak kitgult a gyomruk, nagytek lettek, az eszket meg elvesztettk, gondolkodkpessgk eltnt, s olyanok lettek, akr a gyngeelmjek. Ilyenkor addig tmtk ket az tellel meg az olajjal, mgnem j kvrre meghztak. Akkor aztn levgtk, s kirlyuk szmra megstttk a szerencstleneket.
Mikor ezt lttam, keservesen bnkdtam magam s trsaim sorsn, mg k kbulatukban szre sem vettk, mi trtnik velk. Egy vadember keze al kerltek, ez mindennap legelre hajtotta ket, akr a marhkat. n a flelemtl meg az hsgtl csontt-brr sovnyodtam. Az emberevk, ltvn, milyen rossz brben vagyok, otthagytak, megfeledkezdtek rlam. Nem gondoltak velem, gyet sem vetett rm senki. Egy napon azrt sikerlt megszknm ellk, s bejrtam a szigetet. Nemsokra egy psztorra leltem, aki valami magas emelvnyen lt a vz kzepn. Amikor jobban szemgyre vettem, rismertem: ez volt az az ember, akire trsaim legeltetst bztk. Amikor megpillantott, s szrevette, hogy pesz vagyok s semmi bajom, felm intett, s azt mondta:
- Fordulj sarkon s indulj el a jobb kz fel vezet ton, az elvezet a Szultn tjra.
Megfogadtam a szavt, jobbra fordultam, flelmemben hol futottam, hol meg lasstottam lpteimet, hogy megpihenjek. Vgl is szem ell vesztettem azt az embert. Ekzben mr leldozott a nap, besttedett, leltem, hogy megpihenjek. Aludni szerettem volna, de a flelemtl, hsgtl s fradtsgtl nem jtt lom a szememre. Ezrt jfltjt ismt felkerekedtem, s tovbb kboroltam a szigeten, amg nemsokra rvirradt az jszakra a bbor hajnal. A nap a dombok s vlgyek fl emelkedett, n pedig szomjsgban s fradtsgomban addig ettem a szigeten term nvnyekbl s fvekbl, mg jl nem laktam, s letkedvem vissza nem trt. Aztn felkeltem s tovbb vndoroltam, ht nap, ht jjel. Ha megheztem, fvet ettem.
A nyolcadik napon a tvolban valami bizonytalan krvonal csoportot pillantottam, meg. Arrafel tartottam, naplemente utn oda is rtem. Amint flelemtl reszket szvvel - emlkezve mindarra, amit letemben vgigszenvedtem - frkszn odanzek, ht, me, egy sereg embert ltok, akik borst gyjtenek.
Amikor kzelkbe rtem, hozzm futottak, minden oldalrl krlfogtak s krdezskdtek:
- Ki vagy s honnan jssz?
- Szegny idegen vagyok! - feleltem nekik, s elbeszltem trtnetemet, mind a szrnysgeket s veszedelmeket, amiket killottam.
Erre gy szltak:
- Istennkre, csodlatos trtnet ez! De hogyan s mikppen menekltl meg a fekete emberektl, hisz oly sokan vannak a szigeten. Senki se tud megszabadulni tlk!
Elbeszltem nekik, hogyan ragadtk meg trsaimat, miknt etettk meg ket, mg n nem nyltam az telhez. Felette elcsodlkoztak kalandjaimon, szerencst kvntak megmeneklsemhez, leltettek addig, mg munkjukat befejezik. Aztn ennem adtak. Igen hes voltam, derekasan hozzlttam. Egy ideig ott pihentem nluk, azutn hajra szlltam velk, s elhajztam a szigetkre. Itt bemutattak kirlyuknak. dvzltem, viszonozta a kszntst, s szvlyesen vendgl ltott. Viszontagsgaim fell krdezskdtt, elmondtam neki, teht mindazt, ami velem trtnt, attl a naptl, hogy Bagdadot elhagytam, egszen a hozzrkezsemig.
A kirly meghagyta, hogy az asztalnl mellje ljek. Odaltem. tkeket hozatott, ettem jllaksig, aztn megmostam kezemet, s megkszntem Allah kegyelmt. Azutn bcst mondtam a kirlynak. Vgigstltam a virgz s npes, kincsekben, lelmiszerben, bazrokban s rukban gazdag vroson, csak gy hemzsegtek benne az rusok s a vevk. Boldog voltam, hogy ide vetett a sors. Felvidult a kedvem, s bartsgot ktttem a vros lakival. Nemsokra nagyobb tisztessgem s tekintlyem lett nluk meg a kirlynl, mint a vros npbl val orszgnagyoknak.
Feltnt, hogy a vrosbliek, fiatalok, regek egyarnt nemes s szp, m nyergeletlen paripkon lovagolnak. Elcsodlkoztam ezen s megkrdeztem a kirlyt:
- Mi az oka annak, uram, kirlyom, hogy nem nyeregben lsz? Hisz a lovas knyelmesebben l gy, s nehezebben frad el.
Felelt a kirly:
- Mi az a nyereg? Soha letnkben nem lttunk olyat, s nem is hallottunk rla!
Erre gy szltam:
- Megengednd-e, hogy nyerget ksztsek neked, hadd lsd mit r?
- Kszts csak - felelte a kirly.
Krtem, hogy hozasson nekem ft. Tstnt megparancsolta, hogy adjanak kezemhez mindent, amit kvnok. Krtem egy gyes asztalost, magam mell ltettem, s megtantottam a nyeregksztsre. Aztn gyapjt vettem, sztfosztogattam, s nemezt ksztettem belle. Majd brt szereztem, bevontam vele a vzat, s simra fnyestettem. Aztn a kengyelvashoz val kengyelt, meg hevedernek val szjat szereltem fl r. Kovcsot hvattam, annak megmagyarztam, mi a kengyelvas. Csakhamar pomps kengyelvasat kalaplt. Azt kicsiszoltam, befuttattam cinnel, s selyemrojttal dsztettem. Elvezettettem a kirly egyik legjobb lovt, flnyergeltem, a nyeregbe akasztottam a kengyelvasat, s gy vezettem a kirly el.
A kirlynak igen tetszett, elragadtatva hllkodott nekem, aztn fellt, s csodamd megrlt a nyeregnek. Gazdagon meg is ajndkozott mvemrt. Amint a vezrje megltta, hogy nyerget ksztettem a kirlynak, is ugyanolyat krt tlem. Utna kvetkeztek az orszgnagyok, az elkelsgek: mind nyerget krt. n pedig, csinltam nekik nyerget. Sok pnzt kerestem vele s a kirly, krnyezete meg a nagyurak s elkelsgek nagy tisztessgben s megbecslsben rszestettek.
Amint egy napon nagy rmben s vgsgban ldgltem, gy szlt hozzm a kirly:
- Tudd meg, hogy tiszteletben, megbecslsben van rszed nlunk, kznk tartoznak szmtasz. Nem brnk megvlni tled: azt sem viselnm el, hogy egyszer elhagyd vrosunkat. Kvnom teht, hogy egy dologban engedelmeskedjl nekem, s ne ellenkezzl szavaimmal.
- Mi az, amit tlem kvnsz, kirlyom? - krdeztem. - Nem ellenkezem szavaiddal, mert kegyelmessged, jsgod s bartsgod miatt lektelezetted vagyok: szolgid kz tartozom n is.
Erre gy szlt:
- Meg akarlak itt nlunk hzastani, szp, eszes, takaros s takarkos lnyt akarok hozzd adni felesgl, hogy vgleg letelepedjl nlunk. Palotmban adok neked lakst. Ne ellenkezzl, s ne utastsd vissza szavaimat.
A kirly beszde igen megzavart: hallgattam, s zavaromban nem adtam neki feleletet. Megkrdezte:
- Mirt nem vlaszolsz, fiam?
Ekkor mr feleltem:
- Uram vagy, legyen parancsod szerint.
A kirly azon nyomban hvatta a kdit, meg a tankat, s tstnt sszeesketett egy elkel nemes szlets hlggyel. Elkel nemzetsgbl val, szp s kedves teremts volt, hzak, telkek, birtokok rnje.
Eskv utn a kirly szp, nagy, klnll hzzal, rabszolgkkal s cseldsggel ajndkozott meg, fizetst s jvedelmet szabott meg szmomra, gy ltem a legteljesebb knyelemben, elgedettsgben s vidmsgban, elfeledtem mind a knszenvedst, viszontagsgot, veszedelmet, ami engem rt, s gy szltam magamban: »Ha visszatrek hazmba, magammal viszem t.«
De senki elre nem tudhatja, mi esik meg vele. Mi ketten szvnkbl szerettk egymst, s egyetrtsben hossz ideig a legkedvesebb, legkellemesebb letet ltk egytt, mindaddig, amg Allah - magasztaltassk a neve! - maghoz nem szltotta szomszdom hitvest. Mivel j bartom volt, megltogattam, hogy kifejezzem neki rszvtemet. Elszomort llapotban leltem, mlysges bnat, stt ktsgbeess lt szvn-lelken. Vigasztaltam, ert prbltam nteni bel, gy szlvn hozz:
- Ne bsulj oly nagyon hitvesed miatt, Isten majd mg jobb asszonnyal krptol.
Keserves srsra fakadt, s gy szlt hozzm:
- Bartom, hogy vegyek el ms nt, s hogy adhat Isten jobb felesget krptlsul, mikor mr csak egy nap az letem?
- , testvrem - feleltem - trj eszedre, s ne jsolj magadnak hallt, me lsd, egszsges vagy, p s ervel teljes.
De gy vlaszolt:
- Bartom, lelkemre, holnap elvesztesz engem s soha az letben, nem ltsz tbb!
Megkrdeztem tle:
- Hogy tudhatod ezt?
- Ma eltemetik felesgemet - felelte - s vele egytt engem is, ugyanabba a srba; mert orszgunkban az a szoks, hogyha a felesg meghal, a frjt elevenen eltemetik vele, a felesget viszont a frjjel, hogy a hzastrs halla utn a msik se lvezhesse tovbb az letet.
Erre felkiltottam:
- Istenemre, ez gyalzat, ezt n nem trnm!
Mikzben gy beszlgettnk, odagylt a vros npnek j rsze; az emberek vigasztalgattk bartomat felesge elvesztsrt meg sajt sorsrt. Majd az asszony holttestt hordgyra tettk s vele meg a frjjel kivonultak a vrosbl. Addig mentek, amg csak el nem rtek egy tenger fel lejt magaslathoz. Odamentek, felemeltek egy nagy sziklatmbt. Alatta kbl val kva ltszott, mint amilyen a kutak. Az asszonyt ebbe a mlysgbe vetettk, a frfi melln pedig plmarostbl font ktelet ktttek t s leeresztettk a ktba. Egy kors vizet s ht kenyeret adtak vele - ez volt az travalja. Mihelyt leeresztettk, a frfi odalent leoldotta a ktelet; azt flhztk, s a mlyedst megint lefdtk a kvel. Bartomat, hitvese holttestvel, a barlangban hagytk, s elmentek. Ekkor gy szltam magamban: »Istenem, ez mg az elbbinl is rosszabb hallnem«. Elmentem a kirlyhoz s megkrdeztem:
- Uram, mirt temetnek el orszgotokban elevent a holtak mell?
gy felelt:
- Tudd meg: seinktl rkltt szoksunk, hogy a hzastrsat elhalt hzastrsval egytt elevenen eltemetjk, hogy sem, az letben sem a hallban el ne vljanak egymstl.
Ekkor megkrdeztem tle:
- , Idk Kirlya, ez trtnik-e idegen frfival is, amilyen n vagyok, ha a felesge itt nlatok meghal?
- Ez bizony - felelte - eltemetjk t is; gy jrunk el vele, ahogyan lttad.
E szavak hallatra rr lett rajtam a bnat s az aggodalom, eszem szinte megzavarodott. Folytonos flelemben ltem, hogy felesgem korbban tall meghalni, mint n, s engem elevenen eltemetnek vele. De kis id mlva megnyugodtam, s azt mondtam magamban: »Taln n halok meg elbb, hiszen nem tudhatjuk, melyiknkre kerl elbb sor.« Kzben iparkodtam magamat mindenfle foglalatossggal elszrakoztatni. m nem telt bele sok id: megbetegedett a felesgem, s nhny nap leforgsa utn meg is halt. Ekkor eljtt hozzm a kirly, s a np j rsze, hogy nekem s felesgem rokonainak kifejezzk rszvtket, ahogy ez nluk szoks. Azutn asszonyt fogadtak, megmosattk vele a holttestet, felkestettk legpompsabb ruhival s leggazdagabb kszereivel, nyaklncaival s drgakveivel, ravatalra fektettk. Majd elindultak vele a tengerparti magaslat fel. Felemeltk a kvet a nylsrl, s belevetettk a holttestet. Ezutn bartaim, meg felesgem rokonai krm sereglettek, s elbcsztak tlem. Ekkor gy kiltottam:
- n idegen vagyok! Nem fogadom el a ti szoksotokat!
m k meg sem hallgattak, gyet sem vetettek rm. Lefogtak, erszakkal megktztek, s hagyomnyuk szerint ht kenyrrel, meg egy kors desvzzel leeresztettek a ktba. Ez, amint lttam, a hegy alatt elhzd tgas barlang volt. Amikor lertem, ezt kiltottk utnam: »oldd ki a ktelet«, de n vonakodtam. Ekkor utnam dobtk a ktelet, a nagy kvel elzrtk a mlysg nylst, s eltvoztak.
Ott lltam ht a barlang mlyn. Sok halott fekdt szerteszt. tkoztam magamat eddigi cselekedeteimrt, s gy szltam: »Istenemre, megrdemlem sorsomat!« Meg sem tudtam klnbztetni a nappalt az jszaktl, az lelembl pedig csak igen keveset fogyasztottam. Csupn akkor ettem s ittam, ha az hsg s szomjsg tlsgosan knzott, - fltem, hogy elfogyhat kenyerem s vizem. Kzben gy sirnkoztam: »Nincs ms hatalom s er, csak a magasztos s felsges Isten. Mi is csbtott arra, hogy ebben a vrosban hzasodjam meg? Alighogy egyik szerencstlensg eltvozott fejem fell, lm: mg nagyobb jutottam. Az gre: szrny hall ez, amelyet itt halnom kell! Brcsak a tengerbe vesztem, vagy a hegyek kzt pusztultam volna el! Jobb lett volna nekem, hogysem ily gyalzatos vget rjek!«
Mindegyre csak szidtam magamat, aztn lefekdtem egy csonthalmazra s elaludtam, mg az hsg s a szomjsg fel nem keltett. Akkor felltem, kitapogattam a kenyeret, ettem egy falatot, ittam r egy korty vizet. Flkeltem s bejrtam a barlangot. Messzire terjedt ki s sok res bemlyedse volt; a fldjn halottak fekdtek; sok csont fehrlett ott a rgi idkbl. A barlang egyik vgben, a friss holttestektl tvol csinltam magamnak helyet s aludtam, ha elrt az lom.
s me, egyszer lmombl mozgs s kapars hangja bresztett fel. A barlang egyik sarkbl hallatszott. »Mi lehet ez?« - krdeztem magamban. Felkeltem s a hang fel tartottam. Egy vadllat volt. Amint szrevett, a barlang belseje fel futott. Nyomba szegdtem. Egy id mlva halvny vilgossgot vettem szre, amely hol felvillant, hol megint kialudt. Minl inkbb kzeledtem hozz, annl nagyobb lett a vilgossg. Biztosra vettem, hogy valamifle nyls van a barlangon, amely a szabadba vezet, gy szltam magamban: - »Ez egszen biztosan kivezet nylsa a barlangnak, mgpedig olyan lehet ez is, mint amelyen t lebocstottak.«
Mentem teht a fny irnyban.
Csakugyan nyls volt, a hegy tls felre vezetett, vadllatok vjtk, hogy bejrhassanak a barlangokba, s kedvkre lakmrozhassanak a holttestekbl. Mihelyt megbizonyosodtam errl, nyugalom, bke s csend szllt szvembe, lelkembe. Ismt hittem az letben, miutn mr a hallt is elszenvedtem. Szinte lomban, addig veszdtem, amg csak ki nem msztam a nylson. A tengerparton talltam magamat, risi hegy tetejn. A hegy a tenger s a vros kztt fekdt, gyhogy a szigetrl senki se juthatott a kzelbe. Magasztaltam Allahot, hllkodtam neki, s nagy volt az n rmm. Megerstettem szvemet, s a nylson t mg egyszer visszatrtem a barlangba, minden rtket, ami csak ott hevert, kihordtam, s batyuba ktztem.
Egy napon, sorsomon tndve ltem a tengerparton, ht ltom: haj kzeledik a bszen tajtkz tengeren. Egy fehr halotti leplet botra ktttem s azt lobogtatva fel-al futottam a parton, amg csak a hajsok figyelmesek nem lettek rm, s szre nem vettk, hogy ott vagyok, fnn a hegyen. A haj csnakot kldtt rtem. A tengerszek megkrdeztk:
- Ki vagy te? Mirt vagy itt, s mikppen kerltl erre a hegyre? Itt mg soha letnkben nem lttunk embert!
Elmondtam nekik, hogy keresked vagyok, s a haj, amelyen utaztam, elsllyedt; holmimmal egytt egy deszkra kapaszkodtam s Allah erre a partra segtett poggyszostul, rettent fradsgok rn.
Erre felvettek a csnakba, beraktk mindazt a ruhkba kttt holmit is, amelyet a barlangbl hoztam, s visszaeveztek. A hajn a kapitny el vezettek. A kapitny megkrdezte:
- Hallod-e, te ember, hogy kerltl erre a helyre? Itt egy risi hegy van, mgtte hatalmas vros. n egsz letemben jrom ezt a tengert, s hajzom e hegy mellett, de sohasem lttam rajta egyebet, mint vadllatokat s madarakat.
gy feleltem:
- Keresked vagyok; egy nagy hajn utaztam, hajtrst szenvedtem, s vzbe esett minden portkm. A vgzet meg a jszerencse prtomra llt: a haj egy nagy deszkjnak segtsgvel ki tudtam mszni erre a hegyre. s vrtam, hogy valaki erre jr, s magval visz.
Nem szltam semmit arrl, ami trtnt velem. Attl tartottam, hogy a hajn van valaki, aki abbl a vrosbl val. Elszedtem nhny darabot kincseimbl, s azt mondtam a haj gazdjnak:
- Uram, neked ksznhetem megszabadulsomat errl a hegyrl: fogadd el tlem ezt, annak viszonzsul, amit velem tettl.
Nem fogadta el, hanem azt mondta:
- Senkitl sem fogadunk el semmit. Hogyha hajtrttet ltunk a tengeren, vagy valamelyik szigeten, magunkhoz vesszk, etetjk-itatjuk s ha nincs ruhja, felltztetjk. Mikor pedig biztonsgos kiktbe rkeznk, megajndkozzuk a magunkbl, szvlyesen s kedvesen bnunk vele Allah nevben.
gy beszlt a haj gazdja. n pedig fohszkodtam rte, hogy hossz legyen az lete. Ekzben tovbbhajztunk, szigettl szigetig, tengerrl tengerre.
Most mr remltem, hogy vgleg megmeneklk. Boldog voltam, de valahnyszor eszembe jutott a barlangbeli let, puszta emlkre is majdnem eszmletemet vesztettem. m megrkeztnk Basrahba. Kiszlltam, nhny napig ott maradtam, aztn elindultam hazafel. Megleltem enyimet, bartaimat, krdezskdtem hogyltk fell. Mindnyjan rltek s. szerencst kvntak, hogy psgben megmaradtam. Elraktroztam mindent, amit magammal hoztam, ajndkokat osztogattam, felruhztam az rvkat s a szklkdket. Visszatrtem rgi szoksaimhoz, megltogattam bartaimat, pajtsaimat, atymfiait, dersen, vgan ltem.
Ezek voltak a legcsodsabb esemnyek, amelyek velem negyedik utazsomon trtntek. De most, testvrem, vacsorzzl meg nlam, s szoksod szerint gyere el holnap ismt, hadd mesljem el, mi minden trtnt velem tdik utazsomon, mert az mg csodsabb s hallatlanabb minden elznl.
s megparancsolta, hogy fizessenek ki a teherhordnak szz aranyat, aztn asztalt terttetett. Az egsz trsasg megvacsorzott, s ki-ki ment tjra, nagy lmlkodssal, mivelhogy eddig mindegyik trtnet nagyszerbb volt az elznl.
Mikor pedig nemsokra rvirradt az jszakra a bbor hajnal, felkelt Teherhord Szindbd, elmondta reggeli imjt s ment, mg el nem rt Tengerjr Szindbd hzhoz. J reggelt kvnt neki, meg istenhozottal ksznttte, maga mell ltette, amg a trsasg tbbi tagjai megrkeztek.
Ettek-ittak, mulattak, vigadtak, amg Tengerjr Szindbd ismt meslni kezdett.
| |