|
SZINDBD HATODIK TJA
Az Ezeregyjszaka legszebb mesi 2005.08.07. 07:04
.
Tudjtok meg, testvreim, bartaim s trsaim, hogy amikor visszatrtem tdik utazsombl, csupa vidm idtltsben, szrakozsban, mulatozsban s jkedvben feledtem el mindazt, amit elszenvedtem. Mer rm s boldogsg volt az letem, gy folyt ez mindaddig, amg egyszer a legnagyobb vgsg kzepette egy sereg, keresked ltogatott meg. Megltszott rajtuk, hogy messzi trl jttek. Lttukra eszembe tlttek azok a napok, amikor n rkeztem meg utamrl.
Lelkemet ismt elfogta a vgy az utazs s kereskeds utn. Elhatroztam ht, hogy tra kelek. rtkes, pomps rukat vsroltam, amilyenek tengeri tra alkalmasak, blkba csomagoltam, s Bagdad vrosbl elmentem Basrah vrosba. Ott egy nagy haj tltt szemembe. Kereskedk s elkel frfiak voltak utasai, akik drga rukat vittek magukkal.
Ebbe a hajba rakattam fel blimat, s nemsokra szerencssen el, vitorlztunk Basrah vrosbl.
s utaztunk helysgrl helysgre, vrosrl vrosra, adtunk s vettnk s sok orszg, ltnivaljban gynyrkdtnk. A szerencse kedvezett utunknak, j hasznot hozott. Mg aztn egy napon, amint javban utaztunk, a kapitny egyszerre jajveszkelni kezdett, fldhz csapta turbnjt, verte az arct, tpte a szakllt, s keserves fjdalmban vgigdlt a haj fedlzetn. A kereskedk s a tbbi utasok krje gyltek s gy szltak hozz:
- Mi bajod van, , kapitny?
gy felelt nekik:
- Tudjtok meg, trsaim, hogy eltrtnk irnyunktl s arrl a tengerrl, amelyen hajztunk, olyan tengerre kerltnk, amelyiknek nem ismerjk tjait. Ha Allah nem segt, hogy kimenekljnk innt, mindnyjan elvesznk. Knyrgjnk ht, hogy mentsen ki bennnket ebbl a bajbl.
Ezutn a kapitny felkelt, s felkszott az rbocrdra, hogy kioldja a vitorlkat. mde hajnk heves szlbe kerlt, tehetetlenl hnykoldott, s kormnya egy sziklafok kzelben eltrtt. A kapitny leszllt az rbocrl s gy szlt:
- Nagy veszedelembe jutottunk s nincs md r, hogy kikerljnk belle!
Az utasok, valahnyan voltak, siratni kezdtk sorsukat, bcszkodtak egymstl, mivelhogy letk lejrt, s remnyk fonala elszakadt. A haj nekiment a sziklafoknak, s darabokra zzdott, gerendi sztforgcsoldtak. A tenger mlysgbe merlt, ami csak a hajn volt. A kereskedk a vzbe estek, tbben belefulladtak. mde nhnyan elrtk a sziklafokot s szrazra jutottak.
n is azok kzt voltam, akik a sziklafoknl partot rtek, s me: nagy szigeten talltuk magunkat. Sok haj pusztult el itt s a parton sok mindenfle ru hevert. Ezeket mind a hajtrst szenvedett hajkrl vetette ki a tenger, amikor utasai vzbefltak. Olyan bsgben hevert a kincs a tengerparton, hogy ltsa szinte megzavarta az emberfia eszt s rtelmt. n a sziget kzepn, desviz folyt pillantottam meg. Kzel, a hegyekben eredt, s az ellenkez oldalon ismt a hegyekbe torkollott. A tbbiek sztszrdtak, s magukrl is megfeledkeztek, szinte eszk is megzavarodott mindannak lttn, ami pompa, drgasg fekdt szerte a partokon. n is lttam a forrs kzepn garmadval drgakveket, kszereknek mindenfle fajtjt, jspiskvel, nagy gyngykkel kestve: kirlyoknak val gynyrsg! Annyi volt bellk a mezn keresztlfoly vz medrben, mint a kavics; a foly medre csillogott az kszerektl s minden drga kincstl.
Kboroltunk a szigeten, s lveztk a ds termszetet. De elgondolkoztunk llapotunkrl s mindarrl, amit ott lttunk, s flelem szllott rnk. A tenger partjn sszegyjtttnk nmi lelmiszert s nagyon takarkosan bntunk vele: naponknt vagy ktnaponknt egyszer ettnk, mivel aggdtunk, hogy kifogy a kszlet s keserves hallt halunk nagy hsgnkben s a rettegstl. Akik kzlnk meghaltak, azokat megmostuk s a tengerbl a sziget partjra vetett ruhkba meg vsznakba burkoltuk, gy cselekedtnk, mgnem igen sokan haltak meg kzlnk, s csak egynhnyunk maradt meg: de azok is legynglten, a tenger okozta betegsgtl. Rvid id mltn minden trsam s bartom meghalt, mindegyiket eltemettem.
Egyedl maradtam a szigeten. Srtam egymagamban s gy szltam:
- Br pusztultam volna el trsaim eltt, hogy engem is eltemettek volna!
Egy ideig mg ott maradtam, aztn felkerekedtem, mly srt stam a tenger partjn, s gy szltam magamban:
- Ha megbetegszem s rzem, hogy jn a hall, belefekszem ebbe a srba, s ott halok meg, a szl pedig majd homokot hord rm s betakar; nem maradok n sem temetetlen.
tkoztam magamat ostobasgomrt, hogy eljttem hazmbl s szlvrosombl, s idegen orszgba utaztam, holott annyit szenvedtem els zben s msod-, s harmad-, negyed- s tdzben. s mindegyik utazsomon kzdelmesebb s nehezebb viszontagsgokat szenvedtem, mint korbban. Mr nem is hittem, hogy valaha eljutok onnt s megmeneklk; megbntam, hogy tengeri utakra mentem, s hogy visszatrtem ehhez az lethez. Hiszen nem voltam vagyonnak hjn, hanem olyan bsgben ltem, hogy el se fogyaszthattam volna, amim volt, de mg a felet sem, egsz htralev letemben. Mindenem volt bsgesen, tbb is, mint kellett.
Aztn elgondolkozva gy szltam:
- Ennek a folynak, mikppen eredete van, azonkppen torkolatnak is kell lennie, valahol, lakott vidken. Legokosabbnak vltem ht, ha kis tutajt ksztek magamnak. Lemegyek, rbocstom a folyra s elindulok rajta. Ha sikerl: megmeneklk s kijutok a bajbl. s ha nincs md r, hogy megmenekljek, jobb lesz, ha a folyban lelem hallomat, mint ezen a helyen.
Ilyenkppen shajtoztam sorsomon. Aztn nekilttam, hasbfkat gyjtttem ssze a szigeten tallhat alofbl s sszektztem azokat a hajroncsok kteleivel. Deszkkat is hoztam a haj maradvnyaibl, s a fkra erstettem. gy ksztettem a tutajt, hogy keskenyebb legyen, mint a foly. J ersen sszektztem, majd magamhoz vettem egy csomt azokbl a drgakvekbl, kszerekbl s kincsekbl meg nagy szem gyngykbl, amelyek akr a kavics, szerteszt hevertek; miegymst, amit a szigeten sszegyjtttem s elesgem maradkt magammal vittem. Aztn lebocstottam a tutajt a folyra, kt darabbl evezformt csinltam, s elindultam a foly sodrn.
Azon elmlkedtem, vajon mikppen fordul sorsom, s me: elrkeztem arra a helyre, ahol a foly a hegybe torkollik. Mly sttsgbe kerltem. A tutaj tovbb vitt a vz sodrval a hegy belsejbe, oly szk helyen, hogy a tutaj szle a foly partjt srolta, fejem pedig minduntalan a boltozatba verdtt. Visszafordulni lehetetlensg volt, szidtam ht magamat azrt, amit tettem s gy gondolkoztam:
- Ha mg szkebbre vlik ez a csatorna, a tutaj aligha tud keresztljutni rajta; de vissza sem tud fordulni! Akkor pedig itt kell vesznem ezen a boldogtalan helyen, menthetetlenl!
Arccal a tutajra fekdtem, oly alacsony volt mr a foly csatornja. Szntelenl sodort a vz elre. Nem tudtam, mikor van jszaka, mikor nappal: szakadatlan volt a sttsg a hegy belsejben. Megtelt a szvem rmlettel s flelemmel, hogy el kell pusztulnom. Ily llapotban folytattam utamat a folyn. Ez hol kiszlesedett, hol meg sszeszklt. De a mlysges sttsg vgtelenl elcsigzott s keserves nyomorsgomban elnyomott az lom. gy fekdtem arccal a tutajon, az meg csak vitt tovbb, amg csak aludtam; azt sem tudom, rvid vagy hossz ideig-e?
Vgre felbredtem s vilgossgban talltam magamat. Mikor kinyitottam a szememet, tgas kiktt pillantottam meg, tutajom pedig egy sziget partjhoz volt kiktve. Egy sereg indiai s abesszniai vett krl. Amint lttk, hogy felbredtem, megszltottak nyelvkn. De n nem rtettem, mit mondtak; azt kpzeltem, hogy lom az egsz: hogy a gyengesgtl meg a fradtsgtl mg mindig alszom.
Nem vlaszoltam. Ekkor egyikk odalpett hozzm, s arab nyelven szltott meg:
- Bke legyen veled, , testvrnk! Ki vagy, s honnan jttl? Mi vagy, s mi volt idejveteled clja? Mi fldmvelnp vagyunk. Kijttnk, hogy megntzzk rtjeinket s szntfldjeinket, s itt talltunk tged: a tutajon aludtl. Meglltottuk a tutajt, kiktttk itt mi nlunk s vrtuk, hogy kedvedre kialudjad magad. Mondd el neknk, mi okbl jttl erre a helyre, gy feleltem neki:
- Knyrgk neked, Allah nevben, uram, hozzl nekem valami lelmet, mivelhogy hes vagyok, aztn krdezz, amg jlesik.
erre elsietett, s lelmet hozott. n pedig ettem, amg be nem teltem vele. Kellemesen reztem magamat, bsgesen jllaktam, flelmem eloszlott, s lelkem erre kapott ismt. Elbeszltem tvirl hegyire mindazt, ami velem trtnt, s hogy mit tapasztaltam azon a folyn, milyen keskeny volt a fld alatt, s mindent. Tancskoztak egyms kztt, s azt mondtk:
- Okvetlenl magunkkal kell vinnnk, hogy bemutassunk kirlyunknak, hadd mondjad el neki is, mi minden trtnt veled.
gy is lett, magukkal vittek, s velem egytt a tutajt mindenestl, ami kincs, jszg, kszer s drgak, nemesfm s tvsmunka rajta volt. Kirlyuk el vezettek, s elmondtk neki, mi trtnt. istenhozottal ksznttt, s kikrdezett, ki s mifle vagyok, s mi minden trtnt velem. n pedig elmesltem neki az egsz trtnetemet, s mindent, amit tltem, tvirl hegyire.
A kirly nagy lmlkodva csodlkozott az elbeszlsen s szerencst kvnt megmeneklsemhez. Azutn a tutajon hozott drgakvekbl s kszerekbl sok ajndkot adtam a kirlynak. Elfogadta tlem, nagy tisztessggel bnt velem, s a maga hajlkban adott szllst. sszebartkoztam a np legklnbjeivel, akik mind nagy tiszteletben rszestettek, s n sokig el sem hagytam a kirlyi lakot.
Sokig ltem ennl a kirlynl, a legnagyobb tisztessgben, tekintlyben s a legjobb sorban. Egy nap azonban hallom, hogy a vros nhny kereskedje hajt szerel fel, hogy Basrah vrosa fel vitorlzzk. Azt mondtam magamban:
- »Nem tehetnk okosabbat, mint hogy n is elmenjek ezzel a kalmrcsapattal«.
Azonmd elmentem a kirlyhoz, kezet cskoltam neki, s megmondtam, hogy tra szndkozom kelni avval a trsasggal, a most felszerelt hajn, mert vgyom enyim s hazm utn. A kirly ezt felelte:
- Tgy akaratod szerint. Ha maradni akarsz, azt is vlaszthatod, mert szvnknek-lelknknek kedves lettl.
- Kirlyom - mondtam neki - elhalmoztl kegyeiddel s jsgoddal. De n vgydom enyim, hazm, csaldom utn.
Meghallgatvn szavaimat, maga el hvatta azokat a kereskedket, akik a hajt felszereltk, s sszeismertetett velk. Aztn nagymennyisg ajndkot adott kincseibl, s megfizette rtem a hajdjat. Harun-al-Rasid kalifnak pedig, Bagdad vrosba, nagyszer ajndkot kldtt velem. Elbcsztam tle s minden ismerstl, akikkel rintkeztem, majd hajra szlltam a kereskedkkel.
Elvitorlztunk. A szl s a tenger kedvezett neknk. psgben megrkeztnk Basrah vrosba s kiszlltunk. Ott tltttem nhny napot s jszakt, amg rendbeszedtem magamat, s felraktam csomagjaimat. Ezutn elindultam Bagdadba, a bke honba. Bementem Harun-al-Rasid kalifa el, tnyjtottam neki az ajndkot, s elmondtam mindazt, ami velem trtnt. Majd pedig elraktroztam sszes javaimat s holmimat s siettem haza.
Atymfiai s bartaim eljttek hozzm, n pedig ajndkokat adtam minden rokonomnak. Alamizsnt s adomnyokat osztogattam. Egy kis id mlva rtem kldtt a kalifa s megkrdezte, milyen alkalombl kapta azokat az ajndkokat, s ki kldte. Elmesltem neki, hogyan folyt az utazsom, miknt szabadultam ki a folybl, s jutottam arra a szigetre; mi mindent ltem t ott s hogyan kerlt sor az ajndkkldsre. A kalifa nagy lmlkodva csodlkozott mindenen, s megparancsolta krniksnak, hogy jegyezze fel trtnetemet, tegye a kincstrba, okulsra mindenkinek, aki majd elolvassa. s kitntetett nagy kegyvel.
n pedig ismt megllapodtam Bagdad vrosban, mint azeltt, jra elfeledtem, mennyi vsz viharzott el felettem, minden viszontagsgom emlkt sutba vetettem. Vidmsg, jtk s mulatozs kzepette folyt letem. Ezek voltak lmnyeim hatodik utamon, kedves atymfiai. s ha Allah - magasztaltassk a neve! - gy akarja, ht holnap elmeslem nektek hetedik utazsom trtnett.
Ezzel Szindbd asztalt tertett, s a vendgek megvacsorztak. A Teherhord Szindbdnak kifizettetett szz aranyat; ez tvette a pnzt s elment isten hrvel. s elszledt a vendgsereg is nagy lmlkodssal, csodlkozva a hallottakon.
s Teherhord Szindbd meghlt otthon, majd reggeli imdsga utn elment Tengerjr Szindbd hzba, ahol a trsasg mr gylekezett. Mikor mind egytt voltak, Tengerjr Szindbd megint meslni kezdett.
| |