|
ALI BABA S A NEGYVEN RABL
Az Ezeregyjszaka legszebb mesi 2005.08.07. 07:09
.
lt Perzsia egyik vrosban kt testvr. Az egyiknek Kszim, a msiknak Ali Baba volt a neve. Kszim gazdag nt vett felesgl, aki boltot, nagy ruraktrt s sok fldbirtokot rklt a szleitl, gyhogy Kszim a vros leggazdagabb emberei kz szmtott. Bezzeg Ali Baba szegny nt vett felesgl, s szegnyesen is lt. Azzal szerezte meg mindennapi kenyert, hogy ft vgott a kzeli erdben, ezt szamarain a vrosba vitte, s ott eladta.
Trtnt egyszer, hogy Ali Baba, amikor az erdn ft vgott, ltja, hogy a kzelben nagy porfelleg tmad. A felleg egyre kzeledett. Nemsokra egy lovascsapat bontakozott ki belle, s mert Ali Baba attl flt, hogy ezek a lovasok rablk, sorsukra bzta szamarait, maga pedig egy fra mszott, s sr lombos gak kztt knyelmesen elrejtztt. A fa egy szikla tvben llott, amely magasabb volt a fnl, meredek, hogy arra semmikppen sem lehetett feljutni.
A lovasok nagy szl, felfegyverzett emberek voltak, szm szerint ppen negyvenen. Ali Baba most mr nem is ktelkedett abban, hogy ezek rablk. Valban, azok is voltak, de ezt a krnyket nem hborgattk, j messzire innen ztk mestersgket: ez csak gylekezhelyk volt. A szikla tvben megllottak, lovaikat lekantroztk, abrakos tarisznyt hztak a lovak fejre, aztn letettk a fldre ti tarisznyjukat. Ezek a tarisznyk olyan nehznek ltszottak, hogy Ali Baba azt hitte, csak arany s ezst lehet bennk, semmi ms,
A rablkapitny most a sziklhoz kzeledett; ppen a mellett a fa mellett haladt el, amelyen Ali Baba rejtzkdtt. Nhny bokron tgzolt, majd megszlalt:
- Szzm, nylj ki!
A sziklban kinylt egy ajt, azon t belptek az emberei, maga is utnuk. Aztn az ajt bezrdott. A rablk sokig maradtak a sziklban, de vgre ismt nylt az ajt, most a kapitny lpett ki elsnek s a negyven rablt elvonultatta maga eltt, majd gy szlt:
- Szzm, zrulj!
Erre az ajt bezrdott. Ekkor valamennyien felkantroztk lovukat, s ugyanazon az ton, amelyen idejttek, elvgtattak.
Ali Baba j sokig vrt, amg a rablk messzire eltvolodtak, aztn szp lassan leereszkedett a frl, az ajt el lpett, amelyet egy sr bokor egszen elrejtett, s miknt a rablkapitny, szlt is:
- Szzm, nylj ki!
Az ajt azonnal kinylt, s Ali Baba vilgos barlangba lpett, amely fellrl kapta a napfnyt. A tgas barlangban rengeteg lelmiszer, drgbbnl drgbb ruk, selymek s broktok, pomps sznyegek hevertek nagy halmokban. Ali Babt azonban egy vertarany- s ezsthalom vonzott a leginkbb, amelynek egy rsze brzskokban volt elhelyezve. Annyi mindenfle volt itt s oly nagy mennyisgben, hogy Ali Baba azt hitte: vszzadok ta gylt, halmozdott ssze. Nem nyugtalantotta, hogy az ajt bezrdott mgtte, mert mr ismerte a titkt, hogyan lehet ismt kinyitni. A zskokban lev vertaranybl flszedett annyit, amennyirl gondolta, hogy a szamarai elbrjk. Amidn aztn ezeket felrakta a szamarakra s a drga rakomny fl mg ft is tett, nehogy valaki szrevegye, mit visz, odaszlt az ajtnak:
- Szzm, nylj ki!
Az ajt azonnal kinylt, majd, amikor Ali Baba kilpett, mindjrt becsukdott utna.
Szp csendesen visszament a vrosba, a ft lerakta az udvaron, a zskokat pedig bevitte a szobba. Amikor a felesge megltta a tartalmt, nagyon megijedt. Els pillanatban azt hitte, hogy frje lopta ezt a rengeteg aranyat, de Ali Baba megnyugtatta az asszonyt, tvirl hegyire elbeszlte, hogy hol s hogyan szerezte. Az asszony, amikor maghoz trt a csodlkozsbl s az ijedtsgbl, igen-igen rlt a nagy szerencsnek, s szerette volna az aranyat egy halomban ltni. De Ali Baba azt mondta, hogy mielbb gdrt kell sni, s el kell rejteni.
- Mgis - mondta az asszony - j volna tudnunk, mennyi aranyunk van, mieltt elrejtjk. Amg te a vermet sod, n tmegyek a szomszdhoz, vkt krek, s azzal lemrjk a pnzt.
Semmikppen sem akart ehhez hozzjrulni Ali Baba, de vgre is engedett, hadd teljk kedve az asszonynak. De ersen lelkre kttte, hogy a titkot valahogy el ne rulja.
Az asszony a sgorasszonyhoz, Kszim felesghez ment vkrt. A sgorasszony adott is neki vkt, mivel azonban tudta, hogy Ali Baba oly szegny, akr a templom egere, kvncsi volt, vajon mifle gabont mrnek a vkval, s a vka fenekt, mieltt tadta volna, nagy hirtelen bemzolta szurokkal.
Ekzben Ali Baba megsta a vermet, aztn ketten lemrtk az aranyat. Bizony nagyon meg voltak elgedve, mert rengeteg aranyat temettek a verembe. Az asszony ezutn visszavitte a vkt, s szertelen nagy rmben nem vette szre, hogy egy arany a vka fenekhez ragadt.
Bezzeg szeme-szja ttva maradt Kszim felesgnek, amikor a vka fenekn az aranyat megltta. Valsggal elsrgult az irigysgtl s magnkvl kiltotta:
- No lm, ezek a szegny rdgk vkban mrik az aranyat! Vajon hol szereztk?
Este, amidn Kszim hazajtt az zletbl, a felesge kzlte vele a nagy csodt. S Kszim is, ahelyett, hogy rlt volna testvre szerencsjnek elkklt az irigysgtl, egsz jjel nem brta lehunyni a szemt. Reggel aztn j korn megltogatta Ali Babt, s keser szemrehnyssal illette, hogy titokban tartja a gazdagsgt.
Ali Baba rettenetesen megijedt, amikor Kszim megmutatta az aranyat. Mit tehetett egyebet, elbeszlte a testvrnek, hogyan jutott a pnzhez. Aztn meggrte, hogy osztozik vele, csak tartsa titokban a dolgot.
- Az osztozs magtl rtetdik - monda Kszim - de n azt is akarom tudni, mgpedig pontosan, hol tallhat a kincs, hogy aztn onnt, ahnyszor akarom, aranyat s miegyebet hozhassak. Ha vonakodol megmondani, a trvnyszken feljelentelek.
Ali Baba pontosan lerta, hol tallhat a kincs, s milyen szra nylik s zrdik az ajt.
Msnap reggel Kszim tz szvrt megterhelt nagy ldkkal, ment egyenest a kincset rejt sziklhoz, s gy szlt az ajt eltt:
- Szzm, nylj ki!
Nylt az ajt tstnt, Kszim belpett, s az ajt bezrdott mgtte. Sokkal nagyobb kincshalmokat tallt, mint amekkort Ali Baba elbeszlse nyomn sejtett, hamarosan megtlttt egy zskot, s vitte az ajthoz. Minthogy azonban minden egybre tbbet gondolt, csak a legfontosabbra nem: elfeledte, mifle szra nylik az ajt. A »Szzm« egy gabonafajtnak a neve, Kszim teht sorba mondogatott »rpt«, »rizst«, »bzt«, de az ajt zrva maradt, mivel az igazi szt nem tallta meg.
Rettenetes flelem szllotta meg Kszim lelkt, s a boldogtalan mennl ersebben, ktsgbeesettebben akarta visszaidzni emlkezetbe a »szzm« szt, annl ersebben megzavarodott. Magnkvl, eszeveszetten dobta le a zskot, nagy lptekkel jrt-kelt a barlangban, s most mr semmi ingere nem volt r annak a rengeteg kincsnek, amit krs-krl ltott.
Dlfel a rablk visszatrtek barlangjukba. Amikor a szikla eltt megpillantottk a tz szvrt, mind a tzet elhajtottk onnt, s utnuk lovagoltak, hogy a gazdjukat is megtalljk. A kapitny s nhny trsa azonban nem ment az szvrek utn, hanem kivont karddal az ajt el lpett. Az ajt a kapitny szavra azonnal kinylt, s a rablk ott talltk Kszimot. Nem tudtk elkpzelni, hogyan jutott be a barlangba, mivelhogy azon a nylson, amelyen t a vilgossg berad, a barlang megkzelthetetlen volt. Arra nem is gondoltak, hogy valaki megtudta az ajt titkt.
A kapitny, amint megpillantotta Kszimot, kardjval sszevissza vagdalta, s egy hatalmas csapssal egyik karjt is levgta. Szrnyethalt Kszim, s a rablk elhatroztk, hogy holttestt a barlangban felakasztjk, elrettent pldul mindazoknak, akiknek mg valaha btorsguk lesz arra, hogy oda belpjenek. gy tettek, ahogy elhatroztk, aztn eltvoztak.
Minthogy Kszim mg jflkor sem kerlt haza, felesge szrnyen aggdni kezdett s ugyancsak megbnta, hogy rdekldtt Ali Babk dolga irnt. Nem mert hangosan srni s panaszkodni, hiszen a titkot meg kellett riznie a szomszdsg eltt. Kora reggel azonban elment Ali Babhoz, megkrte, nzzen utna, mi trtnt a fivrvel. Ali Baba tstnt elment hrom szamrral a sziklhoz. Nagy rmletre vrnyomot fedezett fel az ajt eltt.
Amint az ajtt kinyitotta, elszr is fivrnek holtteste s levgott karja tnt a szembe. Gyorsan lepedbe takarta a holttestet, rtette az egyik szamrra s fval betakarta. A msik kt szamarat arannyal terhelte meg s ezt szintn betakarta fval. Hazarkezve, az arannyal megrakott szamarakat a felesgre bzta, hogy szedje le rluk a terhet, a harmadik szamrral a sgorasszony udvarba ment, s kopogtatott az ajtn.
Morgina, a sgorasszony rabszolganje nyitott ajtt. Ez a Morgina rendkvl okos s gyes n volt, s ravaszsgval tljrt msoknak az eszn. Ali Baba, amikor a ft lerakta a szamrrl, flrehvta Morgint, s gy szlt hozz:
- Hallod-e, Morgina, mlysges hallgatst kvnok tled, mert ez nemcsak az n rdekem, hanem az asszonyod rdeke is. Ebben a lepedben a gazdd holtteste van. gy kell t eltemetnnk, mintha termszetes halllal halt volna meg. rtetted?
Ekkor Ali Baba bement sgorasszonyhoz, s mindent elbeszlt neki.
- Nagy okod van a szomorsgra - fejezte be elbeszlst Ali Baba - de a szerencstlensgen mr vltoztatni nem lehet. Mindenekeltt arra kell gondolnunk, hogy ez a dolog titokban maradjon, s mg sejteni se sejtse egy fia llek, hogy az urad nem termszetes halllal halt meg.
Amint Ali Baba hazatrt, Morgina elment a gygyszerszhez, aki a kzelben lakott, s bizonyos orvossgot krt tle, veszedelmes betegsg gygytsra. A gygyszersz adott orvossgot, s arra a krdsre, hogy ki a beteg Kszim hzban, Morgina azt felelte, hogy gazdja: egy id ta sem beszlni, sem enni nem tud. Msnap reggel ismt elment ugyanahhoz a gygyszerszhez s most olyan orvossgot krt, amilyet csak a legrendkvlibb esetben szoktak hasznlni.
Kvetkez nap virradatkor a piacra ment Morgina. Ismert ott egy reg becsletes csizmadit, aki a mhelyt mindig a legkorbban nyitotta ki. Ksznt az regnek, aztn egy szt se szlt tbbet, csak a markba nyomott egy darab aranyat. A csizmadia, aki vrosszerte ismeretes volt vidm, trfs termszetrl, megkrdezte: mit csinljon ezzel a pnzzel? Morgina arra krte, az reget, hogy vegye maghoz minden szerszmjt, menjen vele, azt azonban elre megmondja, nagy egy bizonyos helyen bekti a szemt, gy vezeti tovbb. Az reg ebbe nem akart beleegyezni, mert azt hitte, valami klns dolgot kvn tle Morgina. De Morgina mg egy aranyat nyomott a markba, s szval is igyekezett megnyugtatni, hogy semmi trvnyelleneset nem kvn tle.
Kiss megnyugodott az reg, tovbb ment Morginval, aki aztn egyszerre csak megllott, bekttte az reg szemt, s gy vezette holt gazdja hzhoz.
Itt aztn azt mondta:
- Itt van, reg, ez a holttest s ennek a levgott karja. Ezt a levgott kart gy varrd vissza, hogy a varrst ne lehessen szrevenni rajta, akkor aztn ismt kapsz egy aranyat.
Az reg csizmadia teljestette Morgina kvnsgt, meg is kapta az aranyat, meg kellett azonban eskdnie, hogy ezt senkinek el nem rulja. Aztn ugyanazon a mdon, ahogy idejttek, visszavezette az reget.
Nem sok id mlva a negyven rabl ismt visszatrt a barlangba. Nagy csodlkozssal lttk, hogy a holttest eltnt, s az arannyal telt zskok is ersen megfogyatkoztak.
- Most mr bizonyos - mondotta a kapitny - hogy az a tolvaj, akit mi megltnk, ismerte az ajtnyits titkt, de ismernie kell egy msiknak is, aki a holttestet innt elvitte. Az elsvel mr vgeztnk, most majd a msodikkal szmolunk le. Valamelyiknknek idegen utas ruhjban be kell mennie a vrosba, ott aztn rdekldjk, vajon mit beszlnek annak az embernek a hallrl, akit mi ltnk meg. Meg kell tudnunk, ki volt ez az ember s hol lakott.
Mindjrt ajnlkozott egy rabl, hogy mindezt kinyomozza. Mg akkor jjel tnak indult a vros fel, virradatkor meg is rkezett. A piacon mg csak egyetlenegy bolt volt nyitva, mgpedig az reg foltoz csizmadi.
A rabl belpett hozz, s dvzls utn gy szlt:
- Ugyancsak korn fogsz munkba, reg. Lehetetlen, hogy a te korodban a szemed elg ers legyen ahhoz, hogy pitymallatkor foltoz munkt vgezzl.
- Akrki vagy - felelte a csizmadia - azt mr ltom, hogy nem ismersz engem. Azt eltalltad, hogy reg ember vagyok, de azt nem, hogy nekem milyen nagyszer szemem van. Olyan szemem van nekem, hallod-e, hogy mg nem is, oly rg egy halottnak a karjt is flvarrtam, mgpedig olyan helyen, ahol nem volt vilgosabb, mint most itt.
Hej, megrlt a rabl! No lm, mindjrt tallt egy embert, aki tba igazthatja.
- Egy halottnak a karjt? - krdezte csodlkozva. - s mirt varrtad fl? Nem csak lmodtad?
- Nem, nem - felel az reg - jl tudom, mit beszlek, de azt is tudom, hogy te engem szra akarsz brni, ez azonban nem sikerl neked.
Ekkor a rabl kivett a zsebbl egy aranyat, s azt mondta az regnek:
- Eszembe se jut, hogy titkod irnt rdekldjem, mbr biztostalak, hogy abbl semmit ki nem fecsegnk. Mindssze annyit krek tled, mutasd meg azt a hzat, vagy rd le, ahol a halott karjt visszavarrtad.
- Ha szvesen meg is tennm - mond a csizmadia - lehetetlen volna, mert egy bizonyos helyen bektttk a szememet, nem lttam ht, milyen ton vezettek el a hzhoz.
- De legalbb vezess el oda, ahol a szemedet bektttk - mondta a rabl. - Ott n is bektm a szemedet, s krlbell mgis emlkeznl, hogy merre vezettek. Minthogy azonban a szolglatrt jutalom jr, me mg egy aranyat adok neked.
A csizmadia igen rlt a msodik aranynak is, s a jelzett mdon csakugyan elrkeztek Kszim hzhoz. A rabl krtval megjegyezte a hz kapujt. Arra a krdsre azonban, hogy ki lakik ott, a csizmadia nem tudott felelni, minthogy nem volt ismers abban a vrosnegyedben.
A rabl visszament az erdbe, rtestette trsait, hogy mit vgzett. Alig tvozott, Morgina szrevette az ajtn a jelt, sokig vizsglgatta, aztn ezt mondta magban: »Vagy trft akar zni valaki, vagy valami gonoszsgot mvelni. Akr gy, akr gy, nem rt az vatossg«. Azonnal krtt vett el s hrom egyms utn kvetkez kaput, amelyek tkletesen hasonlk voltak az hzuk kapujhoz, megjegyzett ugyanazon a helyen, ugyanazzal a jellel anlkl, hogy valaki szrevette volna.
A rablk pedig elhatroztk, hogy hamarosan jl felfegyverkeznek, s lruhban egyenknt a vrosba mennek, ott a piacon gylekeznek, mikzben a kapitny a hrszerz rablval megkeresi a hzat. De ugyancsak nagy zavarban volt a hrszerz rabl, amidn a kapitnyt a meglt Kszim hzhoz vezette: minden kapun ugyanazt a jelet tallta! Mennyre-fldre eskdztt, hogy csak egyetlenegy hzat jegyzett meg.
Mit tehetett egyebet a kapitny, visszatrt bandjval az erdbe s msnap ms hrszerzt vlasztott. Az is elment a foltoz csizmadival a hzhoz s vrs krtval jegyezte meg a kapujt. m Morgina ezt is szrevette, s ismt meghistotta a rablk tervt. Ezutn mr a kapitny maga vllalkozott arra, hogy megnzze, s megjegyezze azt a hzat.
t is odavezette a foltoz csizmadia, azonban nem jegyezte meg semmivel a hz ajtajt, hanem tbbszr fel s al stlt a hz eltt, alaposan megnzte, hogy soha de soha el ne felejtse. Majd visszament az erdbe s megparancsolta embereinek, hogy oszoljanak el a szomszdos falvakban, vsroljanak tizenkilenc szvrt, s ezenkvl negyven nagy, brbl kszlt olajtmlt. A tmlk kzl csak egyet tltsenek meg olajjal, a tbbit hagyjk resen.
Hrom nap alatt a rablk teljestettk a kapitny parancst. Akkor aztn minden res tmlbe egy-egy felfegyverzett rabl rejtztt el. Amikor minden rendben volt, a kapitny az szvres csapatval elindult a vrosba. Alkonyatkor rkeztek meg. Egyenesen Kszim hzhoz ment, ahol most Ali Baba lakott a sgorasszonynl. Ali Baba ppen az ajt eltt lt, a rablkapitny dvzlte s gy szlt:
- Uram, amint ltod, olajat szlltok, mgpedig messze fldrl, hogy holnap reggel eladjam a piacon. Minthogy azonban mr ks, nem tudom, hol tallhatok szllst. Igen hls lennk, ha szllst adnl jszakra.
- Isten a szlls - felelte Ali Baba. A kapitny szvreivel bement az udvarra. Ali Baba nyomban szltotta rabszolgjt s megparancsolta neki, hogy az szvrekrl szedje le a terhet, vezesse ket az istllba, adjon nekik sznt s rpt. Aztn a konyhba ment, szlt Morginnak, hogy az jonnan rkezett vendgnek gyorsan ksztsen j vacsort, s vessen gyat az egyik szobban.
A kapitny, aki az jszakt a szabad g alatt akarta tlteni, knytelen volt a hzban hlni, de azalatt, amg Ali Baba a konyhban volt, hogy Morginval egyet-mst megbeszljen, kiment az udvarra, azzal az rggyel, hogy megnzi az istllban szvreit.
Ali Baba megparancsolta Morginnak, hogy ksztse el frdruhjt, mert msnap korn frdbe akar menni, aztn gondoskodjk j hslevesrl, hogy mire a frdbl visszajn, ksz legyen. Ezalatt a kapitny vgigment a tmlkn az elstl az utolsig, s odasgta embereinek:
- Ha a hlszobmbl kis kvecskket dobok le, azonnal haststok fel a tmlt, s msszatok ki belle, aztn mindjrt ott leszek n is.
Ezalatt Morgina rendbe hozta a frdruht, egy vzzel telt fazekat pedig a tzre tett. Mikzben ezzel foglalkozott, a lmpa hirtelen kialudt. Vletlenl az egsz hzban nem volt egy csepp olaj, sem egyb vilgt kszsg. No, most mit csinljon? Eszbe jutott, hogy az egyik tmlbl kaphatna egy kevs olajat s ment is mindjrt az olajoskorsval. m: amidn az els tmlnl megllott, a rabl, aki ebben a tmlben rejtzkdtt, azt krdezte egsz halkan, szinte suttogva:
- Itt az id?
Morgina els pillanatban szrnyen megrmlt, de csakhamar sszeszedte magt s mondotta:
- Mg nincs, majd ksbb.
gy tett minden tmlnl, egszen az utolsig, melyben az olaj volt. Hirtelen megtlttte korsjt, meggyjtotta a lmpt, majd egy nagy sttel ismt kiment az udvarra, azt is megtlttte olajjal. J nagy tzet csinlt, flbe tette az stt, s mikor az olaj javban forrt, a forr olajbl minden tmlbe annyit tlttt, hogy a rablk mind szrnyethaltak. Mindezt zajtalanul vgezte Morgina, aztn visszatrt a konyhba, eloltotta a lmpt, s figyelt, mi trtnik majd az udvaron.
Nemsokig kellett vrakoznia, a rablkapitny kinyitott egy ablakot. Mivel sehol sem ltott vilgossgot, a megbeszls szerint jelt adott embereinek. Minthogy azonban egyik sem mozdult, lement az udvarra, aztn megllt az els tmlnl, de amikor krdezni akarta, hogy alszik-e, aki benne van, a tmlbl csak gy radt felje a forr olaj szaga. Mindjrt sejtette, mi trtnt. Magnkvl szaladt egyik tmltl a msikhoz, vges-vgig, s ktsgbeesetten ltta, hogy bosszterve meghisult.
Mit tehetett egyebet, a kertskapun t a kertbe rohant s kertbl kertbe szkve t, elmeneklt a vrosbl.
Morgina hallgatzott, s vrt, mgnem minden elcsendesedett, s mivelhogy ktszeresen is el volt zrva a hz ajtaja, meggyzdtt ebbl, hogy a rablkapitny csak a kerten t tvozhatott. Az okos Morgina boldogan fekdt le, hogy a hzat s az egsz csaldot megmentette a veszedelemtl.
Mr j magasan ragyogott a nap, amikor visszatrt a frdbl Ali Baba, s igen csodlkozott, hogy az vendge mg nem ment a piacra. Krdezte is Morgintl ennek az okt, mire az Ali Babt a tmlkhz vezette s ott mindent elbeszlt neki.
- letemet ksznhetem neked - mondotta Ali Baba. - Ezennel szabadd teszlek tged, de remlem, hogy ezutn is szolglatomban maradsz. Mindenekeltt ezeknek a zsivnyoknak a holttestt temessk el egsz csendben, nehogy valaki valamit szrevegyen, s fecsegni kezdjen errl a dologrl.
Hamarosan kt szles gdrt stak a magas fk alatt, s eltemettk a halottakat.
Ekzben a rablkapitny visszatrt az erdbe, de szrny haragtl hborgott a lelke, s a kincses barlangban szntelen azon trte a fejt, mikpp bosszulja meg Ali Babn trsainak meggyilkolst.
Mr msnap elkel ri ruht vett magra, bement a vrosba, s megszllt az egyik fogadban. Minthogy valsznnek tartotta, hogy az Ali Baba hzban trtnt dolgokrl vrosszerte beszlnek, krdezskdtt ettl is, attl is, mi jsg a vrosban. m mindenrl beszltek neki, csak arrl nem, ami t klnsen rdekelte.
Gondolt egyet, lovat vett, tbbszr ellovagolt az erdbe, s mindenfle selyemkelmt s finom ftyolkendt vitt a fogadbeli szobjba. Aztn kibrelt egy bolthelyisget, ppen szemben azzal, amely egykor Kszim volt, s ahol most Ali Babnak a fia rendezett be zletet. A rablkapitny, aki Husszein Hodzsa nevet vett fel, szoks szerint megltogatta a szomszdos kereskedket. Minthogy Ali Baba fia mg fiatal, de mveit s igen okos ifj volt, tbbszr beszlgetett vele, st nemsokra ssze is bartkoztak, s gyakran meghvta a fit asztalhoz. A fi beszlt errl apjnak, maga is tbbszr meghvta Husszeint, Ali Baba is megismerkedett vele, s szintn meghvta vacsorra. Pnteki napra hvta meg, s meghagyta Morginnak, hogy pomps vacsort ksztsen.
Bezzeg rlt Husszein, hogy vgre kzeledik a cljhoz, s itt az alkalom, hogy legnagyobb ellensgt elpuszttsa. m Morgina, amikor a vacsort bevitte, nyomban megismerte a rablkapitnyt, s szrevette, hogy trt rejteget ruhjban.
- Ez a gazember - gondolta magban - meg akarja gyilkolni gazdmat, de n tljrok az eszn!
Mihelyt felszolglta a vacsort, hozzfogott, hogy - amg az urak esznek - vgrehajtsa tervt. Ugyanekkor a rablkapitny gy gondolkodott:
»Itt a kedvez pillanat, kezembe kerlt Ali Baba. Leitatom az apt is, a fit is. Az apt leszrom, aztn, mg a szakcsn s a rabszolga vacsorzik, elmeneklk a kerten t.«
m a derk Morgina nem engedett idt a rablnak, hogy gonosz szndkt tettre vltsa. Nem lt le vacsorzni, ehelyett hamarosan felvette tncruhjt, aranyozott ezst vet kttt a derekra s abban trt rejtett el. Amikor gy felltztt, szlt Abdallahnak, a szolgnak:
- Vedd a csrgs tamburdat, gyernk be s mulattassuk a gazdnkat meg vendgt.
Bementek s Abdallah tamburzni kezdett, Morgina pedig tncra perdlt. Amikor vge volt a tncnak, Morgina tnyrozott a gazdjtl s a fitl meg a vendgtl. Ali Baba egy aranyat adott neki, a fia szintn. Most az idegenhez kzeledett. Mikor ez a pnzes zacskjt kihzta, hogy szintn megjutalmazza, Morgina a trvel hirtelen szven dfte. Az idegen menten szrnyethalt. Ali Baba s fia elszrnyedtek Morgina tettn, azonban kivette a halott vbl a trt s gy szlt:
- me, lsstok, ez az ember a rablk kapitnya, aki egyszer, mint olajkeresked bosszt prblt llni rajtad, Ali Baba!
A gazda mindennl nagyobb hlra ktelezettnek rezte magt Morgina irnt, s ezt mondotta:
- Meggrem neked, hogy n mg ennl is tbbet teszek rted: felesgl adlak fiamhoz.
A fi rmmel egyezett bele, s mg aznap megtartottk a lakodalmat. Ali Baba, amita testvre holttestt megtallta, nem jrt a kincses barlangban. De vgre, most, egy esztend utn, elhatrozta, hogy jra felkeresi a kincseskamrt.
Lhton ment a sziklhoz, s sem embernek, sem llatnak nyomt sem ltta a kzelben. Mikor aztn a varzsszra felnylt az ajt, meggyzdhetett, hogy senki se jrt itt a rablk halla utn, teht az egsz rablbanda kipusztult, s az egyetlen, aki ismeri az ajt titkt, v teht az itt elrejtett kincs! Egy talvets zsk volt nla, azt megtlttte arannyal, rtette lovra, visszament a vrosba.
Ez idtl fogva Ali Baba s fia, akit beavatott a titkba, meg az utnuk kvetkez utdok mind lveztk szerencsjket, de mdjval. A legnagyobb boldogsgban s tiszteletben ltek, mgnem kihalt az egsz nemzetsg s csak a rluk szl trtnet l tovbb...
| |